Laptop 90b fan hatası

Çağrı Buruş
19-03-2019, 18:46   |  #1  
Çağrı Buruş avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Bilgisayarı açtığım da system fan 90b hatasıyla karşılaştım ve 15 saniye içinde belirttiği gibi sistemi kapattı bilgisayar bunndan dolayı fanın pislenmiş olduğunu düşünüp temizledim bayaca tekrar açtığımda yine aynı hatayı verdi ve en son hatayı aldırmayıp enter tuşuna basarak devam ettim daha sonrasında bilgisayarımı kapatıp açtığım da aynı hatayı almamış olmama rağmen içimde bir şüphe var fanda hala bir arıza var mı bu bana sıkıntı yaratır mı diye merak  ediyorum 

fan 1 ; 3374 rpm

fan 2 ; 141 rpm 

temp 1 ; 70 c  diğerleri 50 c civarlarında 

resim ekleyemediğim için elle yazmak zorunda kaldım değerleri üzgünüm

speedfan değerlerim bu şekilde fan 2 hiç dönmüyormuş gibi sebebini anlamadım bu konuda bana yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ediyorum her ihtimale karşı bilgisayarı kapatıyorum sizin yorumlarınıza göre bir şey yapacağım yurtdışında olduğum için teknik servise yollamam biraz sıkıntılı olduğundan dolayı ilkönce size danışmak istedim fan 1 fan 2 ne anlama geldiğini bilmiyorum bu fan olaylarını da anlatırsanız çok sevinirim

klyglsn
19-03-2019, 22:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

elinizle fan çıkışını kontrol edin  hava çıkışı iyi değilse çalıştırmayın yada bir programla devrine bakın oyun esnasında 2000 geçmiyorsa sorun vardır fanlar temizlenmez atılıp yenisi takılır çünkü mil boşluğu yalama oldumu sürter ve devrinde dönmez sadece ızgarası pamuklandımı temizlenir birkere söküp takmanız bile hassasiyetini yitirmesine sebeb olur sizikisi devrinde dönmediği için o hatayı alıyor olabilir sizde ikitane fan varmış ikinci fan dönmüyormuş burdan gözüken o

Son Düzenleme: klyglsn ~ 19 Mart 2019 22:06