laptop bağlantı noktaları

power06
08-04-2007, 21:02   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

arkadaşlar benim sorum dizüstü bilgisayarlarda bulunan bağlantı noktaları ile ilgili. Benim HP NC8430 marka bir dizüstü bilgisayarım var yakın zamanda almıştım. Bilgisayarın yan taraflarında bulunan bağlantı noktalarına baktığımda yaklaşık 6-7 çeşit farklı bağlandı noktası gördüm(ör: usb,modem,adsl,seri port,harici monitör vb.) ancak geçenlerde teknosada bir HP Pavilion gördüm ve onun bağlantı noktalarına baktığımda en az 11-12 çeşit bağlantı noktası vardı ve bazılarını ilk kez gördüm. Şimdi bu noktada benim sorum bu fark neden kaynaklanıyor çünkü benim bilgisayarm da taş çatlasa 2 aylık filan yani eski değil ayrıca bu durum laptopuma bağlayacağım cihaz türleri konusunda bana bi engel çıkarır mıSoru bir sınırlama getirirmiSoru Bu konuda bilgili bir kardeşimin beni aydınlatmasını istiyor ve şimdiden teşekkür ediyorum...

egemengiga
08-04-2007, 23:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

11-12 cesit baglantiyi nerede gordun? fiyati ayni miydi? senin baglanti noktalarin sana yeter merak etme. standart SD bellek okuyucun varsa bile en kucuk bellekleri bile okur. kucuk belleklerin yaninda donusturucu de geliyor ya da ayriyetten alabiliyorsun. IEEE1394 portu da varsa baska bir sey arama zaten.

power06
09-04-2007, 10:31   |  #3  
OP Üye
85 mesaj

cevabın için teşekkür ederim. 1394 bağlantısı var küçük garip bi giriş ama tam olarak ne tür cihazlar bağlayabiliyoruz söyleyebilir misin bir de bi bağlantı noktası daha var merak ettiğim o da kitapçıkta seri bağlantı noktası diye geçiyor simgesi "lolol" şeklinde bununda ne işe yardığını söyleyebilir misin sanırsam yazıcı felan takılıyor olmalı buraya bi de son olarak kart dönüştürücüden bahsetmişsin laptopta sd kart yuvası var ve ek adaptöre gerek duymaksızın sd kart takabiliyorum yalnız memory stick ne adaptörlü ne de adaptörsüz takamıyorum acaba mmcyi sd karta dönüştürecek bi adaptör var mı varsa nerede satılıyor acaba? tekrar teşekkür ederim iyi günler

Borga-x
09-04-2007, 11:01   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Birincisi Memory Stcik kartını sadece MS kart girişi okur.SD karta dönüştürücü aparatı yok bildiğim kadarıyla. İkincisi IoIoI bu seri porttur. Genelde eski tip mouselar içindir. Aslında miyadı dolmuş bir birimdir onun yerine USB koymuş olsalardı bende daha mantıklı olurdu. 1394 portuda bildiğim kadarıyla APPLE'n bulduğu bir giriş türü.Fireware girişide deniyor. USB'den 2 kat hızlı veri aktarımı yapabiliyor.Genelde digital kameralar ve yüksek kapasiteli hızlı çalışan External HDD kutuları kullanıyor.Bence çok işe yarayan bir porttur.

Umarım yardımı olmuştur.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 09 Nisan 2007 11:03
egemengiga
09-04-2007, 11:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

arkadas ozel mesajdan da ayni soruyu sordu. buraya da ayni cevabi yazayim:

1394 un saniyedeki hizi 800Mbit dir, eskisi ise 400Mbit. USB 1.1 12Mbit dir, USB 2.0 ise 480Mbit. yani USB den daha hizli veri aktarimi saglar. genelde digital video kameralar icin kullanilir. diger tarif ettigin port u anlayamadim ne oldugunu. MMC yi SD ye donusturen adaptorler var. cok basit yapilidir. sony ericsson genelde telefonlarin yaninda SD donusturucu verir. ister telefoncularda ister sarf malzeme satan magzalarda bulabilirsin.

USB de kablo uzunlugu arttikca bilgi yavaslar, firewire da ise bilgi daha gec kaybolur. burada USB nin avantaji daha dusuk akim siddeti ile calismasidir.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 10 Nisan 2007 23:20