Laptop Boot Sorunu

murat guler
24-12-2015, 19:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
176 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

Çift işletim sistemi kullandıgım emektar laptopumda bugün boot sorunu oluştu. Açılışta işletim sistemini (XP - Win 7) tercih ettikten 4-5 saniye sonra sonra mavi ekran oluşuyor ve bilgisayar resetliyor. İki işletim sistemi de aynı şekilde resetlediginden ve ikisinin aynı anda bozulma ihtimali çok düşük oldugundan donanımsal bir sorun oldugunu düşünüp servise götürmeye niyetlendim. Götürmeden bir de Hiren's Boot CD'si ile CD'den yüklemeli işletim sistemi deneyim dedim, bilgisayar sorunsuz masaüstüne geldi. HDD bölümlerine girip çeşitli dökümanları açtım hepsi sorunsuz çalıştı. Bu noktada sorunumun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduguna karar veremedim ve size bir danışmak istedim. Sizce sorunum nedir ve ne yapmam gerekir.

Teşekkürler

PS: Laptopum....

http://www.istanbulbilisim.com.t ... -taksit-avantajlari,18926.html

ttbpc
24-12-2015, 20:54   |  #2  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

garantisi varsa gönder gitsin. (donanımsalmış gibi duruyor)

ihalilcoban
24-12-2015, 22:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj

Hirens bootta MBR onarım araçları var onları bir dene. Büyük ihtimal düzelir. Sorun donanımsal değil gibime geldi. Donanımsal sorun olsa hirens bootta da sıkıntı çıkarırdı.

lterlemez
26-12-2015, 12:17   |  #4  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

İki işletim sistemi güvenli kiplerde açılabiliyor mu? Arkadaşın dediği gibi chkdisk yapmayı da deneyin....

murat guler
26-12-2015, 14:11   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
176 mesaj

Sorun yazılımsalmış arkadaşlar. Format atıp yeni Win 7 yükleyince halloldu. Formattan önce Win 7 DVD'si ile işletim sistemini tamir etmeye çalıştım fakat olmadı. Hiren's Boot CD ile laptopun içindeki dosyaları kurtarmak için laptopu kullandıgımda HDD bölümlerinde "RECYCLER" isimli bir klasör silmeme ragmen tekrar oluşuyordu. Bu aslında daha önce de bilgisayarlarıma giren, bulunması ve temizlenmesi kolay, ciddi bir zararı olmayan bir virüsün oluşturdugu bir klasördü. İki işletim sisteminin birden tıkanmasına belki bu sebep olmuştur. Neyse, HDD'yi komple formatlayıp yeniden şekillendirdim, işletim sistemini kurdum, donanım parçalarını çeşitli programlarla test ettim, dosyalarımı da geri yükledim, herhangi bir sorun kalmadı.

Cevaplar için teşekkürler

Son Düzenleme: murat guler ~ 26 Aralık 2015 14:12