Laptop Cpu Soğutucusu ve İşlemci Değişimi Hakkında

onur menderes
23-05-2019, 10:43   |  #1  
onur menderes avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Geçen günlerde bulunduğum bölgedeki sıcaklıklar 35-40 derece civarlarına geldi(kıbrısta yaşıyorum) ve laptop ekran kartı durup dururken yandı.O sıralarda işlemcisini değiştirmeyi düşünüyordum.( i5-4210M var şu anda üzerinde yerine i7-4940MX takacaktım)Ama bu işlemciler aşırı pahallı oldukları için emin olamıyorum acaba taksam aralarında 20 mW fark var.Onun dışında iki cpu nun da desteklerdikleri chipsetler aynı ama cpu yanar mı.Ayrıca bu ekran kartı yanma olayının tekrar etmemesi için soğutucumu değiştirmeyi düşünüyordum.Daha önceden yapan arkadaşlar varmı soğutucu fanını değiştiren varsa ne alıp takmışlar yazarlarsa çok sevinirim. (2 pinli olması gerek cpu fanının)

Sistem Bilgilerim
excel_mustafa
23-05-2019, 18:13   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

20w fark olması anakartın kaldıramaması demektir. çalışsa bile yük altında anakarta zarar verebilir yada darboğaz yapabilir. soğutucu konusunda her laptop modelinin ayrı fanı vardır. model ile aratıp bulabilirsin. kullandığın termal macun kalitesizse kaliteli bir macun kullan. terman pedleri çıkardıysan yeni pedler al. laptopun altı hava alacak şekilde konumlandır.