Laptop Ekranı Mor Çizgiler ve Donma(ÇÖZÜLDÜ)

enginkantemir
31-07-2019, 01:47   |  #1  
enginkantemir avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhabalar,
Lenovo Z50-70 model laptopumu çantası ile taşıyıp çantasından çıkardıktan sonra ekranında mor çizgiler oluşmaya ve oluştuktan sonra çoğalmaya, en sonunda ekranı bembeyaz yapana kadar parlamaya başlıyor. Elimle ekranın herhangi bir yerine bastırınca veya ekran kasasını hafiften gerdirince, kapağını hafif aşağı yukarı oynatınca normale dönüp tekrardan çizgiler oluşmaya başlıyor. Bazen normale döndüğünce normal bir şekilde kalıyor fakat herhangi bir kıpırmadama tekrardan çizgiler oluşmaya ve çoğalmaya başlıyor.(Ekranda çizgiler oluşmaya başladığında ekran donuyor. Klavyeden veya fareden herhangi bir işlevde ekranda değişiklik olmuyor fakat arkaplanda işlemler gerçekleşiyor, sadece ekrana yansımıyor. Tekrardan ekrana el ile müdahale edince yaptığınız işlemlerin gerçekleşmiş olduğu görülüyor.

Görüntü şu şekilde;

https://i.hizliresim.com/zG382O.jpg

Denediğim yöntemler;
-Araştırma yaptığımda ekranı kasaya tutturan vidalar gevşemiş olabileceği ve bu dengesizlikten dolayı ekranda bozulma olabileceği söyleniyordu. Kasayı açıp vidaları kontrol ettiğimde herhangi bir sıkıntı yoktu. Vidaları sıkma işlemi yaptım fakat yararlı olmadı.
-Ekranı yerinden söküp yeniden taktım fakat bir faydası olmadı.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son Düzenleme: enginkantemir ~ 03 Ağustos 2019 22:11 Neden: ÇÖZÜLDÜ
zombi
31-07-2019, 03:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

cof arzası gibi geliyor. böyle ise yapıcak bi şey yok ekran değişimi gerekebilir. kasayı söktünüz madem bi sünger-uzun olacak- onunla cofu kasaya sıkıştırın. eğer coftansa bu düzeltebilir.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
enginkantemir
31-07-2019, 13:07   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Bahsettiğiniz işlemi nasıl gerçekleştireceğimi kısaca anlatabilir misiniz? Bu arada panelin alt kısmandaki "Don't Touch!" ibareli kısma çok hafif dokununca ekran geliyor.(evet dokunmamak gerekiyor. Onay)
https://i.hizliresim.com/odkQQq.jpg

zombi
31-07-2019, 14:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

diyom işte abi.

o kısım aslında dediğim yer. orayı çok baskılamayacam ama az da olsa sıkıştıracak bi süngeri uzunlamasına ve tam orayı kapğatıcak şekilde kesiceksin ve yapıştıracaksın. kasa baskı yapınca ekran düzelicek. sadeec bastırdığında görüntüyü züelten ufak yeride yapabilirsin ayrıca lenovo diyince tahmin etmeli idim. evet bu modeli biliyorum. normalde cof ekran arkasına bitişiktir. bunda ince olsun diye böyle -afedersiniz-dangalakça bi tasarıma gitmişler bu yüzden bozuluyor. yeni ekran alsanız da 3 sene geçmeden gene aynı arzayı vericek. o yüzden süngerle yapın. video çekicek bi şey yok ayrıca çünkü sizin laptopunuzun ekranından daha önce 1 ya da 2 defa gördüm. yani video çekicek materyalim yok :D

enginkantemir
31-07-2019, 15:06   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

Şu iki şekilde denedim;
https://i.hizliresim.com/odknd9.jpg
https://i.hizliresim.com/VQM2Qv.jpg

Fakat çözüm olmadı.   Terleme

Sanırım bize masraf çıkaracak küçük oğlan.

Son Düzenleme: enginkantemir ~ 31 Temmuz 2019 15:07
zombi
31-07-2019, 16:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

türkiyede yapan biri olsa götürün servise cofu değiştirtin diyeceğim ama ne yazık ki bu panelin cofu kimsede yoktur.

enginkantemir
03-08-2019, 22:10   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: zombi  
cof arzası gibi geliyor. böyle ise yapıcak bi şey yok ekran değişimi gerekebilir. kasayı söktünüz madem bi sünger-uzun olacak- onunla cofu kasaya sıkıştırın. eğer coftansa bu düzeltebilir.
Bu söylediğiniz yöntemi süngerimsi malzeme ile kasaya yapıştırarak değil de cofun üzerine elektrik bandı ile malzemeyi tamamen çevreleyecek şekilde yapıştırdım ve üzerine kapağı kapatarak sıkışmasını sağladım. Bazen takılmalar yapsa da kapağı hafif oynatınca kendine geliyor. Köklü bir çözüm olmasa da şuanlık sıkıntısız bir şekilde çalışıyor.

Malzeme

Kapağı kapattıktan sonraki görüntü(sıkışıklıktan kaynaklı esneme)

Son Düzenleme: enginkantemir ~ 03 Ağustos 2019 22:40
zombi
04-08-2019, 02:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: enginkantemir  
Bu söylediğiniz yöntemi süngerimsi malzeme ile kasaya yapıştırarak değil de cofun üzerine elektrik bandı ile malzemeyi tamamen çevreleyecek şekilde yapıştırdım ve üzerine kapağı kapatarak sıkışmasını sağladım. Bazen takılmalar yapsa da kapağı hafif oynatınca kendine geliyor. Köklü bir çözüm olmasa da şuanlık sıkıntısız bir şekilde çalışıyor.

Malzeme

Kapağı kapattıktan sonraki görüntü(sıkışıklıktan kaynaklı esneme)

aşırı kalın olmuş bu yaw. paneli çatlatabilir. biraz daha ince bi şey kullanmayı dene işte deneye deneye bulacaksın en güzelini.

başka yöntemi yok ne yazık ki. o ekranı değişti,rmeye de değmez. çünkü lenovo en kral ekranları kullanır görüntüde ve bu çok narin bi panel. yani 2 türlü daha pahalı bi panel olacak ve masrafa değmeyecek. idare edin böyle.