Laptop Hard Disk % 100 Sorunu

lutfullah11
30-04-2018, 22:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Herkese merhabalar. 

Hp marka laptop kullanıyorum  2 gb ekran kartım 8 gb ram ve i5 işlemci işletim sistemim win10 . Bu sorun elektirik gitmesi ve laptobun aniden kapanması üzerine başladı. Laptobu açar açmaz disk kullanımı % 100 oluyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor. Nette yazan birçok sorunu denedim çözüm alamadım. SSD geç dediler, SSD geçtim işletim sistemimi win 8.1 yaptım defalarca format attım değişen hiçbir şey yok. Laptop açıldıktan bir müddet sonra disk kullnımım % 100 olup laptop donuyor. Her defasında yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Hatta hal böyleyken format bile atmakta zorlanıyorum format ekranında bile donuyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar. Yardımcı olursanız en azından donanımsal olarak şurda hata var o yüzden disk kullanımın % 100 olabilir diye yol gösterseniz çok mutlu olurum. Aylar oldu kendime bi çare bulamdım çünkü. Şu an laptop hiçbi şekilde kullanılmaz halde.

Sistem Bilgilerim
lutfullah11
01-05-2018, 14:13   |  #2  
OP Taze Üye
3 mesaj

Yok mu yardımcı olabilecek kimse

klyglsn
01-05-2018, 16:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

görünmez klasörleri göster deyip klasör içeriklerinde nerede yoğunluk var bir baktınızmı mesela sitemin tempdemi gibi manuel olarak silebiliyormusunuz acaba işlemci fazladan aynı şeylerimi kopyalıyor zor bir ihtimal ama işlecinizde bozulmuş olabilir bilakis hatalı kopyalamalar yapıyorsa bir veriyi tekrar tekrar biryerlere yedekler gibi saklıyorsa zipli dosyaları açarken crc gibi arızaları meydana getiriyorsa  işlemci arızası olma ihtimali vardır

Son Düzenleme: klyglsn ~ 01 Mayıs 2018 16:50
excel_mustafa
01-05-2018, 18:20   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,444 mesaj

-bios ayarlarını sıfırla.bios tan ahcı modunu aç.şu videoya bi bak:https://www.youtube.com/watch?v=bJ9KhUS7LG8

-olmazsa muhtemelen anakart veya anaakart üzerindeki bileşenler elektrik kesintisi sonucu arızalanmıştır.yapabilecek fazla bişey yok

lutfullah11
01-05-2018, 21:33   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Şöyle bir ayrıntı var. Bazen donmadan 10 15 dk boyunca kullanabiliyorum. Bazense açılıştan sonra birkaç dakika sürmeden donup kalıyor.

iaydin
20-05-2018, 12:42   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Bahsettiğiniz soruna aşırı ısınma veya sistemi aktif bir virüs de neden olabiliyor (ikisi de başıma geldi).

HDD kullanımı %100 iken 5-10 dk hiçbir şey yapmadan bekledikten sonra sistem normala dönmüyorsa virüs ihtimali ağırlık kazanıyordur. Bu durumda internet bağlantılarını kapattığında ne kadar süreyle normal şekilde kullanabiliyorsun ona bir bakmanı tavsiye ederim.