Laptop için harici monitör?

ParaMedic
20-09-2015, 10:27   |  #1  
ParaMedic avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj

Selam,

HP laptop kullanıyorum, Windows 10 yüklü. 15.6" ekranı var. Mesleğim sebebiyle evdeyken daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyuyorum, bu sebeple harici bir monitör almaya ihtiyaç duyuyorum. 23" civarı bir şey düşünüyorum.

Bu konuda neler yapmam lazım? Monitör tavsiyesi değil istediğim, daha ziyade işin nasıl işlediğiyle ilgileniyorum. Mesela, HDMI üzerinden mi bağlayabilirim laptopumu alacağım monitöre? Laptopun ekranını indirdiğimde monitördeki görüntü gider mi, bu yüzden laptopun ekranı da sürekli açık mı kalmalı? Çözünürlük olarak şu anki çözünürlüğümle, yani 1366x768 ile aynı çözünürlükte mi görüntü alırım harici monitörden?

theironman
20-09-2015, 10:29   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

ikinci bir monitör olur, sıkıntı yaşamazsın. çözünürlük de monitörün inç'i neyse ona göre olur, yani desteklediği çözünürlük...

raziel34
20-09-2015, 10:31   |  #3  
raziel34 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
204 mesaj

sorun yaşayacağını sanmıyorum.

badwizard
20-09-2015, 17:04   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj
Alıntı: ParaMedic  
Selam,

HP laptop kullanıyorum, Windows 10 yüklü. 15.6" ekranı var. Mesleğim sebebiyle evdeyken daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyuyorum, bu sebeple harici bir monitör almaya ihtiyaç duyuyorum. 23" civarı bir şey düşünüyorum.

Bu konuda neler yapmam lazım? Monitör tavsiyesi değil istediğim, daha ziyade işin nasıl işlediğiyle ilgileniyorum. Mesela, HDMI üzerinden mi bağlayabilirim laptopumu alacağım monitöre? Laptopun ekranını indirdiğimde monitördeki görüntü gider mi, bu yüzden laptopun ekranı da sürekli açık mı kalmalı? Çözünürlük olarak şu anki çözünürlüğümle, yani 1366x768 ile aynı çözünürlükte mi görüntü alırım harici monitörden?

Makinana harici monitoru hdmi üzerinden bağlaman en verimli yöntem herhalde vga gibi bir analog bağlantıyı kullanmak istemezsin tabi büyük monitor derken crt monitorleri kastetmiyorsan :)

geniş ekran aynı zamanda yüksek çözünürlüklü olursa işe yarar yani 23" full hd bir monitoru bağlaman ebat dışında çok büyük bir fark yaratmayacaktır, onun yerine 27" 2k çözünürlükte bir monitor kullanman kendini çok daha rahat hissettirecektir tabi 4k monitorlerin yaygınlaşmasıyla 2k monitorlerde ciddi düzeyde ucuzlamaya başladı.

Cihazının hdmi çıkışının max çözünürlüğünü kontrol etmeyi unutma, max full hd ise 2k monitor baglayamazsın.

harici monitor bağladığında alacağın çöznünürlük, monitorun çözünürlüğüne bağlıdır, laptop ekranınla aynı olmak zorunda değildir.

harici monitorler iki modda kullanılır extend ve clone, clone aynı masaüstünü harici monitore gönderir, extend var olan masaüstünün sağ tarafına eklenir yani laptop ekranına eklenmiş sağa doğru genişlemiş olur.

ekranı kapatman makinayı uyku moduna alacağından açık kalmalıdır, zaten klavyeyide kullanmak için bu gereklidir, ama harici klavye mouse bağlayacaksan windows güç seçeneklerinden ekran kapatıldığında yapılacak işlemi hiç birşey olarak işaretleyip clone modunda alırsan makinayı ekranı kapattıktan sonrada kullanabilirsin.