Laptop'ın ethernet kartı yandı

bilgince
26-03-2014, 14:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Laptop'ın ethernet kartı bozuldu ne yapabilirim?Tamir ettirsem anankartı değiştirmeleri gerektiği için 500-600 TL tutarmış.

Laptop'ı modeme bağladığımda ethernet ışığı yanmıyor.Servis sağlayıcıyı aradım kontrol ettiler hatta sorun yok.Yeni modem,yeni ethernet kablosu ile denedim yine aynı.

Kablosuz modem ile bağlanırsam ethernet kartına gerek yok ama yeni kablosuz modemi bilgisayara tanıtmak için önce kablolu yani ethernet ile ayarları yapmak gerekiyor.

Yeni bilgisayar almadan bunu ucuza çözmenin bir yolu var mu?

mehmet_93
26-03-2014, 14:25   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

yeni kablosuz modemi bilgisayar a tanıtmak için kablolu bağlantıya niye gerek olsun ki ?  Laptobun garantisi varsa ilk olarak onu deneyebilirisn. İkinci olarak usb ethernet aygıtlarını duymustum onlara bi bakabilrisin. Ama kablosuz sağlam ise kablosuzdan bağlanman için bir engel görmüyorum.

mehmet_93 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bilgince
26-03-2014, 16:36   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Mehmet bey yanıtınız için teşekkür ederim.

Modemi Telekom'dan aldım içinden kurulum CD'si çıkmadı bana söyledikleri 4440375 'i aramamdı.Oradan beni yönlendirerek kurulum yaptıracaklarmış.Onlarda bana ilk kurulumda şifre girmek için kablolu bağlantı gerekli dediler.Bilgisayar ve modem birbirini görmüyormuş.

Garanti süresi maalesef doldu.

USB ethernet aygıtı ile ilgili daha fazla bilgi verebilirseniz bunu bende duydum örneğin marka öneriniz çok iyi olur.

Son Düzenleme: bilgince ~ 26 Mart 2014 16:38
bilgince
26-03-2014, 20:17   |  #4  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Sorunu şimdilik çözdüm.

Başka bir bilgisyardan kablolu bağlantı ile modem tanıtımı yaptım.Sonra aynı modem ile laptopda kablosuz bağlandım ve böylece ethernet ihtiyacı ortadan kalktı çok şükür.

Sağlık açısından kablolu kullanmak istediğim için ethernet-usb adaptörü alacağım.Tam olarak şu:

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5577

Bu arada yazdıklarımı okuyanlar için bir hatırlatma yapmak istiyorum.Laptopun ethernet kartı şimşek çakınca yanmış olmalı.Splitter korumuyor.Sadece elektirik fişini çekmek yetmiyor yüksek voltaj telefon kablosundan ve modemden geçip bilgisayara ulaşıyor.

Ben maalesef ne kadar dikkat etsemde her sene bir kez bunu yaşıyorum.Masaüstünde parça değişimi yapmak kolay ama laptop olunca korkmuştum.

mehmet_93
26-03-2014, 22:02   |  #5  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

O modemi tanıtma olayını söylemeyi unutmuşum ama zaten kendinizde düşünmüşşünüz gerek kalmamış :) usb ethernet i hiç kullanmadım ondan alacağınız parça hakkında yorum yapamyacagım ama işinizi görecektir. şimşek gibi durumlar için telefon hattı içinde koruyucular mevcut çok pahalı olacagını sanmıyorum onlarıda bi inceleyebilirsiniz.

mehmet_93 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bilgince
27-03-2014, 10:45   |  #6  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Şimşek gibi durumlar için telefon hattı koruyucu ilk kez sizden duydum ve hemen almalıyım.Çok teşekkür ederim.

Bu arada çözümü kendim düşünemedim maalesef bilen birine danıştım ve o yönlendirdi.

bilgince
28-03-2014, 20:02   |  #7  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Aslında ethernet-usb adaptör ile laptoptan kablolu bağlantı sağladım.Sorun yok.Ancak modemi değiştirip kablosuz modem takıp bağlanmak istediğimde bu seferde wireless ile bağlanmıyor oysa bu modem ile daha dün kablosuz bağlanmıştım.Ethernet-usb adaptörün driver'ını yüklediler ama o kablolu bağlantı ile ilgili değil mi?Başkada bir işlem yapılmadı.Sizce neden kablosuz bağlantı sağlayamıyorum?