Laptop ısınma sorunu

Akif_52
12-12-2015, 23:51   |  #1  
Akif_52 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba arkadaşlar!

Bayadır buralarda değildim.Tekrar geldim. :)

Büyük bir sorunla baş başayım.Yeni olduğu söylenemez.Uzun süredir var.Konu başlığındada geçtiği gibi ısınma sorunu.

Laptobun özellikleri : 

HP Pavilion G6 1290et

İntel i5 2430m İşlemci

8 GB Ram

İntel HD Graphics 3000  Amd Radeon HD 6470m 

Windows 8.1 Pro İşletim Sistemi

Sorun aslında öncelerden bu kadar değildi.Ramazan ayında.O zamanlar Gta 3,Gta San Andreas,Gta Vice City gibi oyunları rahat bir şekilde oynamıştım.Isınma konusundada 70-75 derece civarıydı.Tabi zamanla bilgisayar format ihtiyacını hissetmeye başladı.Bende attım.Doğru düzgün oyunla inceleme fırsatım olmadı.Tatile gitmiştim falan.Dönüncede bir süre ellemedim.Açtığımda ise bir süre oyun oynamadım.Sonralardan oyun yüklemek istedim.Gta 3,Gta Vice City,Gta San Andreas falan yükledim.Denedim.Ciddi ciddi ısınıyor.Fan sanki aşırı ağır bir işlem gerçekleştiriyormuş gibi dönüyor.Sol tarafta yakacak kadar kavruluyor.Ayrıca Gta San Andres da sanki hafif dalgalanmalar,görüntüde bozukluklarda gördüm ısı yükseldikçe.Ha soğutucu denedim mi ? Evet,denedim.Hiçbir faydası yok.

Bunun dışında bilgisayarda toz olmadığını,termal macunun sağlam olduğunu biliyorum.( Galiba,bilgisayarcıya bıraktığımda içinin temiz ve sorunsuz olduğunu söyledi.Güveniyoruz mecbur. ) Ardından ben yine bir format attım.Dosyalarım falan bayağı birikmişti.Formattan sonra yine bu oyunları denedim yine aynı şey.Bir değişiklik yok.İkincil olarak pili kontrol ettim.Belki şişmiştir,ömrü tükenmiştir,laptobun ısınmasına yol açıyordur falan.Çıkardım pili öyle çalıştırdım.Malesef ondada sorun yokmuş.Yine aynı şekilde çalışıyordu.Bunun dışında formattan önce BİOS bile güncelledim.Nafile.Sonra aklıma işletim sistemi takıldı.Bu sorunsuz oynuyorum dediğim oyunları oynadığım zaman bilgisayarcının attığı formatla duruyordum.Olayda zaten benim attığım formatla gerçekleşti.Bu arada işlemcide pek iyi durumda sayılmaz.İki dakika bi Haxball atalım diyorsun işlemci %50.

Birde laptop Windows 7 yle çıkmış.Sonradan Windows 8.1 yüklenmişti.Sürücüler sayfasında bile Windows 8.1 değilde Windows 8 var.Windows 7 içinse bolca sürücü var.Yani bu birazda laptop için Windows 7 nin daha uygun olduğunu söylüyor.Yani bi defa laptop eski.Bi an Windows 7 yüklemeyi düşündüm.Ama sonralardan vazgeçtim.

Bu arada başka bir yerden Windows 8.1 Pro yükledim ve DVD ye yazdım.En kısa zamanda birde onunla deneyeceğim.Olmadı Windows 7 denemeyi düşünüyorum.

Uzun yazdığım için kusura bakmayın. :(

Sizlerinde düşüncelerini bekliyorum.