Laptop kapanma sorunu

Lucian98
02-10-2017, 12:03   |  #1  
Lucian98 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

herkese merhaba sayın forum sakinleri umarım doğru yere almışımdır konuyu kısaca özelliklerden bahsedeyim Samsung R520 laptop biraz eski olsa da fena sayılmaz intel g8700 çift çekirdek 2.53 ghz'lik işlemci 4 gb ddr2 ram amd 4650 1gb 128 bit ekran kartı ve Samsung a ait model numarası ile aynı isme sahip bir anakartı var daha önceden içini temizlemek adına açtım fanı vs temizledim geri toplarken farkettim ki macun yenilemek gerekiyor termal macun olmadığı için daha önceden ses sistemimin entegresini değiştirirken siş macunu uygulamıştım yoksa ısınıp sesi kesiyordu baktım işe yaradı aylar geçti aradan hala bir sıkıntı yok onda işte aklıma o geldi diş macunu uyguladım gayette güzel oldu sonuçta termal macunun amaçlı arada hava bırakmamak diş macunu da gayet güzel yaptı işini güzel güzel kullandım bir vakumlu laptop soğutucusu aldım fps oyunlarında ısınıp fps düşüşü oluyordu ki 80-90 derecelere çıkıyordu cpu soğutucu gerçekten f/p ürünü hakkını veriyor diye tekrar bi temizleyeyim diye düşündüm tekrar macun yeniledim anan bu sefer başka marka diş macunu vardı fark edeceğini hiç tahmin etmedim onu uyguladım aradan yaklaşık bir at geçti 5-6 gün önce the forest oyununa medium ayarlarda girdim 5 dakika oynadım ekran renkli çizgi oldu 0.5 saniyeliğine düzeldi umursamadım sıcaklığına baktım gayet iyiydi 5 dakika daha geçti bütün ekran renkli çizgilerden oldu ve pc mavi ekran verip kapandı büyükçe ihtimalle fazla zorladım the forest zaten senelerdir alla sürümde optimizasyon sorunu olan bir oyun sonuçta bağımsız herneyse tekrar açtığımda onarım ekranına vs ordan oraya atıyor restart atıyor falan ama ekranda hala çizgiler devam ediyor belki gpu lehimleri çatlamışdır düşüncesiyle fırınlama yaptım oraya hiç girmiyorum onu hallettim açıldı bilgisayar ekranda bir problem yok güzel güzel oyunlarımı oynuyorum Windows 8.1 kullanıyordum 10'a terfi etmek istedim upgrade aracını indirdim vs bilgisayarı yeniden başlattı sistemi kuruyordu ki birden elektrikler kesilmiş gibi kapandı pc baktım modemin Işık'ları yanıyor açtım tam açılıyor geri kapanıyor bu sürekli böyle tekrar etti içini açtım hdd yi çıkarttım Ramleri çıkarttım uçlarını silgi ile temizledim denedim yok hdd siz denedim yok ramleri takmadan denedim oldu pc kapanmadı ama ekran kesinlikle yok bilmiyorum bu normal mi ramsiz pc ekran vermez mi bilmiyorum bu arada açılışta ram olmadığı için ses falan vermiyor içini açtım komple fırça ile temizledim heryerini hemen yok fanı sökerken biraz zorlandım gelmiyordu söktüğüm halde çektim ve işlemci fanın bakırına yapışık biç şekilde geldi yani cpu kilidini açmadan yuvasından pat diye fan ile birlikte çıktı yapışmış zorla ayırdım ve gördüklerim karşısında şok oldum sıktığım macunlar diğer macundan çok ama çok farklıymış hepsi kararmış yanmış mahvolmuş zor temizledim temizlerken ekran kartının bişeyine zarar verdim çok ufak bi parça neyse temizledim hiç birşey kullanmadan geri taktım ama hala aynı tam açılırken kapanıyor bu arada bataryasıyız denedim olmadı psu çıkartıp batarya ile denedim hemen olmadı yardımlarınızı bekliyorum dostlar kusura bakmayın çok uzun oldu herkese hayırlı günler.

mstfcn
20-10-2017, 02:37   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

merhabalar, bende de Samsung R520 modeli var ve bilgisayar açıldıktan sonra hemen kapanıyor. Güvenli modda çalıştırınca bir sorun olmuyor. Güvenli modda kullanıp yeniden başlat dediğimde ise açılıyor. Fakat bazen o şekilde de sonrasında kapanabiliyor. Güvenli modda hiç kapanmaması software ile ilgili olduğunu düşündürdü, Format attım yine düzelmedi. Sorun sanırım donanım ile ilgili, anakart vs. Eğer siz bir çözüm bulursanız ve paylaşırsanız sevinirim.