laptop klavye sorunu ve dıt sesi

kingsley
11-01-2015, 20:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba ustalar bir sorum olacak. Laptopun klavyesine kola dökmüştüm 1 ay önce bu güne kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım ama artık bilgisayarı açarken dıt dıt dıt diye ses geliyor (sürekli) ve enter tuşuna basmadan açılmıyor. Hadi her seferinde enter basılı tutarak açıyorum ama bu seferde klavyede tuşlar karışıyor kendi kendine sekme açıyor mesela denetim masasına giricem diyelim gidiyor oyun açıyor kendi kafasına göre ve enter tuşuna basmadan düzelmiyor. Basıyorum 10 dakika sonra yine aynı şey tekrar basıyorum yine bozuluyor. Ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz rica etsem? ayrıca bazı tuşlar işlemiyor r,a,y tuşları vs.

buyrun bu da video

badwizard
12-01-2015, 01:03   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Kola gibi yoğun şeker ihtiva eden içecekler maknik parçalara temas ettiğinde ciddi sorunlara yol açarlar, tuşların basılı kalması kolanın buharlaşmasının ardından geriye kalan şekerin hareketli parçaları birbirine yapıştırıp fonksiyonlarını engellemesinin sonucudur, sitem açıldığında sürekli basılan bir tuş normal olmadığı için kullanıcıyı uyarır sen enter tuşuna basarak durumdan haberdar olduğunu belli ediyorsun ve sistem devam ediyor, eğer yeterli teknik deneyime sahipsen makinanın enerji kablosunu ve pilini çıkarttıktan sonra klavyeyi söküp ılık sabunlı suyla yıkayıp düşük sıcaklıkta saç kurutma makinasıyla tamamen kuruttuktan sonra yerine takıp kullanmaya devam edebilirsin, ayrıca şekerli içeceklerden uzak dur ;)

kingsley
12-01-2015, 22:13   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Usta yorumun için çok teşekkür ederim bir bilgisayarcı tanıdık temizledi klavyeyi ama sonuç alamadık.

Şimdi yeni klavye sipariş ettim 40 tl'ye gayet ucuz. Gelince arkadaş takıcak klavyeyi bakalım ne olacak. Yine de senin dediğini bir yapayım bakarsın olur :) Çok teşekkür ederim sağolasın

Son Düzenleme: kingsley ~ 12 Ocak 2015 22:14
badwizard
13-01-2015, 15:09   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Klavyedeki mekanik sorun temizlemeden sonra düzelmiş gibi görünsede sorun hala devam edebilir, bunun sebebi tuşların altında bulunan iletken filmin yapışması olabilir, fiziksel tuşların altında iletken bir film, onun üzerinde tuşların hizasında delikleri olan boş bir film en üstte ise iletken noktaları olan üçüncü bir film bulunur, bu filmin yapışması klavyey kullanılmaz hale getirir, eğer filmleri birbirinden ayırıp ılık sabunlu suyla yıkayıp iyice kuruttuktan sonra yerine takarsan düzgün çalışma olasılığı çok yüksektir, tabi klavyeyi değiştirmek sorunu lökten çözer.

kingsley
13-01-2015, 18:12   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

çok teşekkür ederim allah razı olsun ilgilendiğin için