LAPTOP MU ? MASAÜSTÜMÜ ?

HPQ-User
11-04-2007, 14:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

SEKOBABA sormuş:
SELAM BEN ESKİ PC DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM LAPTOP MU? MASAÜSTÜ MU ? KARAR VEREMİYORUM BEN GÜNÜN ÇOĞUNU EVDE GEÇİYORUM İNT GİRİYORUM MSN DİVX İZLİYORUM OYUN OYNUYORUM PES 6 FALAN 3000 YTL MAX KARAR VEREMİYORUM 3-4 YIL BANA GİDECEK BİR PC ALMAK İSTİYORUM

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
SELAM BEN ESKİ PC DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM LAPTOP MU? MASAÜSTÜ MU ? KARAR VEREMİYORUM BEN GÜNÜN ÇOĞUNU EVDE GEÇİYORUM İNT GİRİYORUM MSN DİVX İZLİYORUM OYUN OYNUYORUM PES 6 FALAN 3000 YTL MAX KARAR VEREMİYORUM 3-4 YIL BANA GİDECEK BİR PC ALMAK İSTİYORUM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.3) Gecko/20070309 Firefox/2.0.0.3

Kapalı Hesap (53751)
11-04-2007, 15:03   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

zamanını daha çok evde geçiriyorsan dizüstü gereksiz ama 3000 ytlye istediklerini yapacak harika bir dizüstü alabilirsin hem oyun için hemde 3-4 yıl gidecek bir bilgisayar istiyorsan biraz bekle directx 10 destekli ekran kartı olan birşeyler al

Borga-x
11-04-2007, 15:04   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

o zaman masaüstü PC diyeceğim sana, oyun oynayacağım diyorsun onun için satılan dizüstleri biraz pahalı ve ağırlar. (Monster marka dizüstü mesela)Bence sağlam bir masaüstü seni 5 yıl rahat götürür. Bu aralar AMD fiyat indirimine girdi. AMD işlemcili ve DX10lu bir ekran kartı ile yıllar yili kullanabilirsin. Bu arada DX10lu ekran kartları mayıs ayında orta seviye ekran kartlarnı çıkarıyorlar 150-200Dolar arası olacak. 3000 YTL'ye çok güzel bir sistem toplayabilirsin. Hatta büyük ekran 22"LCD monitorle harika olur.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 11 Nisan 2007 15:05
Borga-x bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
erkanc
11-04-2007, 16:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

sen günü çoğunu evde geçiriyorsan ve oyunda oynuyorsan bence masaüstü bir pc ye devam et çünkü latopda masaüstündeki oynadığın gibi oyun performansı da alamazsın kaldıkı oun oynamak istediğin için alcğın latoplar 1300-1500$ arası fiyatla karşına gelir oysaki 1000-1100$ lık bir masaüstü sistemle ortalığın tozunu artırırsın

erkanc bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
benersince
11-04-2007, 16:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

masa üstü diyenlerdenim .sonuçta evde kullanacaksan laptop aihtiyacın yokki ..ha işin için diyorsan o başka tabi
bu arada latop ta ki parçalar hem daha pahalı
geçenlerde bir arkadaşım lavyesine çay döktü granti karşılamadı ve 300 ytl gibi bir fiyata mal oldu  tamir sırasında işçilik aldıklarınıda eklersek ....
karar senin

kolay gelsin

Banned
11-04-2007, 17:15   |  #6  
Banlandı
268 mesaj

bence bişiras fazla ver dogru düzgün bi dizüstü al hafızasıda çok iyi olsun gidipte 1gb almaen son çıkanlarla ilgilen çünkü laptop un hızına yetişilmiyo her ay yeni üst modelleri çıkıyo hem daha kullanışlı hemde oyun vb şeylerde işini görür

Borga-x
11-04-2007, 17:33   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Yanılıyorsun arkadaşım nakres93 ileride hem upgrade sorunu olur hem Pil derdi çıkar. Masaustunde oyle değil. istediği zaman uygun parçayı alıp kullanabilir. Dizüstünü ise komple değiştirmesi gerekecek satmaya kalksa para etmiyo 2.elleri

selimhun
11-04-2007, 19:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

2020 yılına kadar  ya da 2015 masaüstü pc  kalmayacağı söyleniyor...ancak sana  özel bir  ortamda masaüstünün de keyfi başka gerçekten.

Mesela yazlığa gidiyormusun ???Evin içinde  oda değiştirmen gerekiyormu???? Bu sorulara  yanıt ver.

Masaüstünü yeğlersen.
HP PAVILION RP881AA  M7745

Dizüstü yeğlersen:
VESTEL  820643385

Öneririm.

Saygılar,

eggtuning
12-04-2007, 00:02   |  #9  
Üye
57 mesaj
selimhun
2020 yılına kadar  ya da 2015 masaüstü pc  kalmayacağı söyleniyor...
kimden duyduysan iyi yazmıs arkadasım.masaustu pc dunyanın en buyuk pazarı:)

benersince
12-04-2007, 08:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

yanılıyorsunuz
masa üstü bilgisayarlarda kendini devre göre ayarlıyacaktır mesala mac gibi kasaya ihtiyacı olmayan bilgisayarlar laptop un önüne çıkacaktır  bakın üretici firmalarda bunun farkında parça pazarı ekartı anakart ...gibi 15 yılsonra samsung .asus .gigabayt  gibi firmaların pazardan çekilebilecegine inanmıyorum tek bir sistem dayatmacılıktan başkası olamaz..
inşallah dediginiz gibi olmaz
son bir söz ..internet yaygınlaştıgında televizyonun sonona geldigine inanılıyordu .televizton çıktıgındada radyonun

benersince bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Banned
12-04-2007, 17:21   |  #11  
Banlandı
268 mesaj

iyide bende ona göre dizüstü al dedim hadfızalı bişe alsın dedimistedigin parçayı diyosun dizüstünd yok mu istedigin parça ufacık pcye ram mi fan mı ne takcan  hafızaya ittiyacı oldugu zmn takat bi bellek yine kurtaır odadan odaya taşımak istediginde ordan oaryamı kurcak yine kendi bilirde dizüstüler daha kullanışlı oluyo

sekobaba
13-04-2007, 21:38   |  #12  
Yeni Üye
22 mesaj

max 3000 ytl alabilirim kafam çok karişik laptop almayi istiyorum ama şöyle iyi bir sistem 4000 ytl başliyor intternette şöyle bir kiyaslama yaptim hememn hemen ayni sistem topladim masaüstü ve laptop 3000 ytl aralarında 400 ytl fark oluyor [8)]
masaüstü alirsam sistemim söyle olacak :::

SUNBEAM        Trio Siyah (PSUsuz) Kasa(PSUsuz)KASA       
POWER        LC6550 Super Silent 550W V2.0 (12CM)GÜÇ Kaynağı       
SAMSUNG 226BW 2MS 22''LCD EKRAN       
ASUS Striker Extreme NVIDIA nForce 680i LGA775 ANAKART       
ASUS        2048 MB DDR2        800 MHZ        RAM       
SAMSUNG         Double Layer DVD Writer 18X        DVD WRİTER       
SAMSUNG 250 GB        8 MB HARDİSK       
INTEL Core2 DUO 2.4 GHZ        İŞLEMCİ       
MSI NX8800GTS 320 MB EKRAN KARTİ       
SKYSTAR 2 tv karti
TOPLAM:3000 YTL
DirectX10 LAPTOPLAR NE ZAMAN ÇİKAR Kİ? FİYATLARI NASIL OLUR MAYİS SONU KARAR VERİP ALACAM GÖNLÜM LAPTOPTAN AMA İŞTE KAFAMA GÖRE SİSTEM BULURSAM HEMEN ALACAM BULAMAZSAM GİDİP ÜSTEKİ SİSTEMİ ALACAM

MONSTER MODELLER GÜZEL AMA FAZLA GÜVENEMİYORUM NEDENSE İNSAN KORKUYOR TANİNMAMİŞ OLDUĞUNDAN 3000 YTL ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM LAPTOP

Son Düzenleme: sekobaba ~ 13 Nisan 2007 21:48
Borga-x
13-04-2007, 22:05   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj
Borga-x
Her iki sistemde Vistayı rahatça çalıştırır.

bu sitelerde monster marka dizüstleri incelenmiş.

Ben laptop kullanmıyorum ama okuduğum yorumlar olsun, incelemeler olsun ,kendi deneyimlerimden oluşan ufak araştırmalar olsun Monster marka laptop hep önüme çıktı. Eğer alacaksam gözüm kapalı Monster alırdım. Markaya önem vermenin hiçbir anlamı yok bence, çünkü sistemin içindeki parçalar zaten kaliteli, ismi duyulmamış bir bileşen yok yani bozulsa bile tamir edilebilir, tanınmış bileşen markaları kullanılmış. Bunun sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

Ama karar senin, herkez elindeki paraya göre en iyi sistemi almak ister. Benim ÖNERİM budur.

Monster derim. bak sana link:

theironman
14-04-2007, 08:43   |  #14  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Kesinlikle amaca göre değişir. Eğer bilgisayarını dışarı çıkarman gereken zamanlar sıkça oluyorsa labtop alman gayet mantıklı. Ayrıca az yer kaplaması ve kolay taşınması da seni bu yönde etkileyebilir. Labtoplar artık desktop bilgisayarlara yetişti zaten, aralarında öyle fazla fark kalmadı. Ama yine de fiyatları desktop olana göre daha yüksek seviyelerde henüz. Yani 1000$ 'a alacağın bir notebook'la çok daha yüksek bir desktop sistem alma şansın var. Buna dikkat etmelisin önce. Sonra labtopun harici aygıtlar konusunda maliyetinin fazla olduğunu bilmen lazım. Mesela TV kartı almak istesen, bunu desktop bilgisayarda çok ucuza PCI yuvasına monte edilecek bir kart alarak bu ihtiyacıbnı giderebilirsin, ama labtopda harici bir aygıt gerekiyor ki bu bahsettiğim kartın iki katı maliyette. Ayrıca upgrade olayı büyük sorun. İleride bellek  ve hdd terfisini normal sistemlere göre daha pahalıya yapabileceğin gibi, sisteminin hayati organlarını değiştiremeyeceksin (ekran kartı vb.) Bu da labtopun çöpe gitmesi anlamına gelecek.

Zamanla labtop ve desktoplar özellik hatta fiyat olarak da birbirlerine yakınlaşıyor olsalar da henüz bu fark tam olarak kapanmış değil. Ne için aldığın önemli yani.

sekobaba
14-04-2007, 12:38   |  #15  
Yeni Üye
22 mesaj

çok güzel açiklamişsin mayis sonunu bekleyip kafama göre iyi bir sistemli laptop olursa laptop alacam eğer bulamazsam masaüstü toplayacam şuan mantiklisi böyle gözüküyor kendi kanimca monster laptoplar nasıl sistemleri süper ama insan korkuyor örn ankara da nerde servisi var bozulsa nereye götürebilriim laptop marka sizce o kadar önemlimi ?? monster kullananlar yorum yaparsa sevinirim ısınma falan oluyor mu?Üzgün

XerA
15-04-2007, 18:47   |  #16  
Üye
54 mesaj
benersince
son bir söz ..internet yaygınlaştıgında televizyonun sonona geldigine inanılıyordu .televizton çıktıgındada
Arkadaşım çok doğru söylüyor.
Evde dizüstüyle uğraşman ayrı bir sorun,
Şuanki eski bilgisayarının kasasının arkasına bir bak.
güç kablosu, mouse kablosu, ehternet kablosu, usb çoğaltıcılar, ses kabloları microfondu kameraydı..
bu kadar kablonun masanı altındaki kasaya değil, masanın üstündeki dizüstünde takılı olduğunu düşün...
Tam bir karamaşa.
Evde kullanacağım diyorsan kesinlikle masaüstü!

vistacıgork
15-04-2007, 22:35   |  #17  
Yıllanmış Üye
129 mesaj
olca41
zamanını daha çok evde geçiriyorsan dizüstü gereksiz ama 3000 ytlye istediklerini yapacak harika bir dizüstü alabilirsin hem oyun için hemde 3-4 yıl gidecek bir bilgisayar istiyorsan biraz bekle directx 10 destekli ekran kartı olan birşeyler
bence masaüstü ama iyi bir dizüstü alcaksan (3000ytl) dizüstü derim!Cool

sekobaba
17-04-2007, 21:31   |  #18  
Yeni Üye
22 mesaj

haklısınız masaüstü mantikli yeni model dizüstünleri bekleyip öyle  alacam masaüstü veya laptop

aytacali
30-04-2007, 18:49   |  #19  
Yıllanmış Üye
719 mesaj

tek cavap
masa üstü
neden çünkü  çoğu oyun  ekran kartını yorar yormamsı için sağlam iki tane fan lazım bunlar laptop ta olmaz
ekran kartı ne kadar soğıksa o kadar verimli olur
tek bilgi tek cevap
bye

theironman
30-04-2007, 23:52   |  #20  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
aytacali
tek cavap
masa üstü
neden çünkü  çoğu oyun  ekran kartını yorar yormamsı için sağlam iki tane fan lazım bunlar laptop ta olmaz
ekran kartı ne kadar soğıksa o kadar verimli olur
tek bilgi tek cevap
benim önceki postuma bak bu konudaki, olayın tek bu anlattığınla ilgisi olmadığını bilmen lazım.

bjk_semih
01-05-2007, 00:20   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

bence masaüstü al.düşündüğün sistemin müthiş, SAMSUNG 226BW 2MS 22''LCD EKRAN mönitör alacakmışsın işte ne kadar güzel dev gibi. lap top lar en fazla 17'' / eğer lap top dersen monster iyidir zaten iade şansın var beğenmezsen.. http://www.hepsiburada.com/depar ... 98&sp=brand=monster

casper3483
01-05-2007, 00:53   |  #22  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

arkadaşım herşeyin bi kullnaım alanı olduğunu düşünerek yola çıkarsan cevabı kendinde bulursun.Laptoplar oyun için değil de daha çok iş amaçlı kullanılmaktaydı fakat bi zaman sonra laptop üreticileri donanımların performansını artırarak oyuna uygun hale getirdilerse de masaüstü pclerinden aldıkları sonuca ulaşamadılar   yani sonuç olarak (hem oyun hemde laptop=yüksek fiyat+düşük performans)veya(hem oyun,eğlence hem de masaüstü=daha az maliyet+yüksek performans)seçenekler ortada karar senin

Banned
01-05-2007, 03:15   |  #23  
Banlandı
100 mesaj
elvis32
Kesinlikle amaca göre değişir. Eğer bilgisayarını dışarı çıkarman gereken zamanlar sıkça oluyorsa labtop alman gayet mantıklı. Ayrıca az yer kaplaması ve kolay taşınması da seni bu yönde etkileyebilir. Labtoplar artık desktop bilgisayarlara yetişti zaten, aralarında öyle fazla fark kalmadı. Ama yine de fiyatları desktop olana göre daha yüksek seviyelerde henüz. Yani 1000$ 'a alacağın bir notebook'la çok daha yüksek bir desktop sistem alma şansın var. Buna dikkat etmelisin önce. Sonra labtopun harici aygıtlar konusunda maliyetinin fazla olduğunu bilmen lazım. Mesela TV kartı almak istesen, bunu desktop bilgisayarda çok ucuza PCI yuvasına monte edilecek bir kart alarak bu ihtiyacıbnı giderebilirsin, ama labtopda harici bir aygıt gerekiyor ki bu bahsettiğim kartın iki katı maliyette. Ayrıca upgrade olayı büyük sorun. İleride bellek  ve hdd terfisini normal sistemlere göre daha pahalıya yapabileceğin gibi, sisteminin hayati organlarını değiştiremeyeceksin (ekran kartı vb.) Bu da labtopun çöpe gitmesi anlamına gelecek.

Zamanla labtop ve desktoplar özellik hatta fiyat olarak da birbirlerine yakınlaşıyor olsalar da henüz bu fark tam olarak kapanmış değil. Ne için aldığın önemli yani.

elvis hoca, lab değil lap yazacanKahkaha yok yani baktım, bi kere değil heryerde lab yazmışsınSinsi bilerek yazdığın belli..Dil çıkarıyor biyografisinde; Mesleği: DOU Administration Management, ve işletme ingilizce ikinci sınıf öğrencisi yazan arkadaşımBeğendimDil çıkarıyorBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim  kimi işletiyon senIslık

CU_GS7
01-05-2007, 08:39   |  #24  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
en_kro_nik
elvis hoca, lab değil lap yazacanKahkaha yok yani baktım, bi kere değil heryerde lab yazmışsınSinsi bilerek yazdığın belli..Dil çıkarıyor biyografisinde; Mesleği: DOU Administration Management, ve işletme ingilizce ikinci sınıf öğrencisi yazan arkadaşımBeğendimDil çıkarıyorBeğenmedimBeğenmedimBeğenmedim  kimi işletiyon senIslık
Zuha..Kahkaha
Belki labtop= laboratuvar top'un kısaltmasıdır..
Yani laboratuvar üstü falan gibisinden,diz üstüne alternatifdir de biz bilmiyoruzdur..
elvis'tir ne yapsa yeridir bence..Islık

theironman
01-05-2007, 09:26   |  #25  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
CU_GS7
en_kro_nik
Zuha..Kahkaha
Belki labtop= laboratuvar top'un kısaltmasıdır..
Yani laboratuvar üstü falan gibisinden,diz üstüne alternatifdir de biz bilmiyoruzdur..
elvis'tir ne yapsa yeridir bence..Islık
cnm benim ya, eline fırsat geçmiş, öyle eğlenmeye çalışıyo garibim. Hiç mi harf hatası yapan bir Allah'ın kulunu görmediniz, ne adamlarsınız ya...