Laptop pilde ve prizde kullanma karmaşası

OnurTRPN
29-04-2011, 02:07   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

İnterneti ve burayı araştırdım, hep "tahmin" üzerinden yorumlamalar var.

Benim bilgisayarım semtimdeki elektriklerin dengesizliğinden dolayı biraz performans gerektiği zaman hemen kendini kapatıyor güç yetmediği için. Bu sebeple pil takılıyken prizde tutmam gerekiyor. Pilim sürekli %100 dolu, prizden hiç çıkartmıyorum. Yani pilde sürekli bi doldur boşalt durumu yok. Bu pil ömrünü kötü etkiler mi? Laptoplarda pil tamamen doluyken elektrik akımı pili atlayıp bilgisaayra mı iletilir yoksa yine pille bi münasebete girer mi?

Bu soruların mantıklı cevaplarını bulabilir miyiz acaba düşünerek ve bilgisi olan arkadaşların yardımlarıyle? Teşekkürler.

tugberk_91
29-04-2011, 04:48   |  #2  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
516 mesaj

Ben de aynı şekilde yapıyorum. Kesin bir cevap veremem ama benim pcnin pilinde pek bir değişme olmadı. İlk aldığım zaman 1.5 saat rahat gidiyordu yüksek performansta şimdi de 1 sa 10 dakika veya en az 1 saat gidiyor. Güç tasarrufunda bir 15 dakika daha fazla. Yani pek değişme olmadı 2 senede. Bundan sonra olur mu bilmem ama zaten pc yi değiştirmeyi düşünüyorum. :)

vahapcemil
29-04-2011, 14:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
173 mesaj

Ben batarya eskimesin diye Gta 4 falan oynarken batarayı çıkartıyorum . Performans yetmemesi olayı doğru 10v gücündeki bataryalar bı i5 ve i7 li canavarlara yetmiyor.

Kapalı Hesap (154666)
29-04-2011, 14:15   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: OnurTRPN  
 Laptoplarda pil tamamen doluyken elektrik akımı pili atlayıp bilgisaayra mı iletilir yoksa yine pille bi münasebete girer mi?
Çoğu kişilerin yanılgısı bu kelimelerde yatıyor.
Batarya konusunda öncelikle bilmemiz gerekenler şunlardır.
Muhattap olduğumuz pil hücreleri Li-İon olduğuna göre
1 Li-ion pillerin en büyük düşmanı ısı ve aşırı şarj dır.
2 Piller dolduktan sonra cihaz şarjı tamamen keser mi yoksa az da olsa şarj eder mi (Tampon şarj)
3 Li-ion pillerin cycle şarj ömrü 500 defadır. Elektrikten hiç çekilmese bile bilgisayar yeniden açıldığında az süre de olsa şarj olma lambası yanıyormu.
4 Her pil gibi Li-İon pillerde kullanılmadığı zaman yorgunluk gösterirler. Dolayısı ile fazla şarjlı olarak bekleme durumunda da deforme olurlar.
Bu bilgiler ışığında kişiler kendi bilgisayar donanımlarını tanımalı ve nasıl bir yöntem izleyeceklerine kendisi karar vermelidir.