Laptop'ta ısınma sorunu

leoone
30-05-2009, 17:49   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
62 mesaj

iyi günler arkadaşlar ben bundan yaklaşık 7 ay önce lenovo ideapad y530 serisi bir bilgisayar aldım nisan ayının başına kadar hiç bir sorunu yoktu ancak son bir aydır bir ısınma sorunu var. ilk başlarda havalardandır dedim ancak geçen gün bir arkadaşımla oyun oynarken fark ettim benimkinde aşırı bir ısınma var. siza açıklayayım durumu arkadaşımınki exper marka benimki lenovo ve özellik bakımından benimki neredeyse ikiye katlıyor ancak ikimizde aynı online oyundayız bende aşırı şekilde fan çalışıyor ve ısınıyorken arkadaşımınki online oyun açık, vista güncelleme yapıyor ve üstüne chat yapmakta ancak ne fan çok çalışıyor nede laptop un alt kısmı ısınmış. bana yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam gerekiyor acaba aşagıda bilgisayarın özelliklerinide veriyorum bi bakın

İşletim Sistemi: windows vista
Sistem Özellikleri:
Görüntü Bağdaştırıcısı NVIDIA GeForce 9500M G (512 MB)
CPUID CPU Adı Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9400 @ 2.53GHz
Sistem Belleği 3000 MB (3gb)

OnlyMann
30-05-2009, 17:58   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

http://www.hepsiburada.com/lenov ... 8&productid=bd72952 yorumlara bakın ama,

bence servise göstermelisiniz çünkü garanti kapsamında yapılacak bir şeyler olabilir. Eğer kullanılan zeminle ilgili sorun yoksa fanların dönmesi ile ilgili sorunu olabilir.

leoone
30-05-2009, 18:01   |  #3  
OP Üye
62 mesaj

masa üstü için yapılmış masa üzerinde kullanıyorum fanda sorun varmı bilemem ama turok diye bir oyun var onda full ayarda açtım fan adeta delirir gibi oldu:D

loganwolverine
30-05-2009, 18:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

bu konu 2 kere açılmış

leoone
30-05-2009, 19:51   |  #5  
OP Üye
62 mesaj

arkadaşlar 2 veya 3 defa açılmış bana acil cevap lazım 2 defa açılıp açılmadığı önemli 2 defa açmışım ama adam akıllı acil bi cevap yok malesef

Süleyman.
30-05-2009, 20:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
leoone
arkadaşlar 2 veya 3 defa açılmış bana acil cevap lazım 2 defa açılıp açılmadığı önemli 2 defa açmışım ama adam akıllı acil bi cevap yok
Oyunlarda, donanımınıza yük binen uygulamalarda, tabiatıyla ısındığı için cihazınız, fanlarınızın devri artar. Bu gayet normal. Benim de imzamdaki dizüstü bilgisayar aynı şekilde ısınıyor, hem de gayet hissedilir şekilde. Zemin de çok önemli bu konuda. Mesela cam bir masada, cam ısıyı tuttuğu için daha çok ısınır bilgisayarınız. Ayrıca belli bir süre kullandıktan sonra fanlarınız tozlanır ve bu da fanın ses çıkarmasına, işlevini tam yerine getirememesine neden olur. Ben mesela en çok altı ayda bir servise temizletirim bilgisayarımı. Ayrıca yaz aylarında dizüstü soğutucu altlığı almak faydalı olacaktır...

leoone
30-05-2009, 20:20   |  #7  
OP Üye
62 mesaj

eltahir arkadaşım ilgin için sagol ancak oyun donanıma yük bindiriyor olabilir diyorsun ancak benimkinden düşün özelliktedeki bilgisayara yük bindirmiyorda niye sadece benimkine bindiriyor yani özellik yüksek niye alırsın zorlanmasın diye ama yüksek özellikte olmasına ragmen böyle sorunlar veriyor. acaba garantilik bir durum varmıdır. yani everestten bakıyorum bilgisayar 60-65 derecen aşagı düşmüyor CPU sıcaklığı mesela forumda diger arkadaşlara baktım zorlarken bile 60-70 veya80 diyorlar ben zorlasam 100 derece üstüne çıkar diye düşünüyorum. ayrıca havalardan diyorlar ancak havalardan diyelim peki arkadaşınki niye ısınmıyor???

Son Düzenleme: leoone ~ 30 Mayıs 2009 20:23
Süleyman.
30-05-2009, 20:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
leoone
eltahir arkadaşım ilgin için sagol ancak ayun donanıma yük bindiriyor olabilir diyorsun ancak benimkindin düşün özelliktedeki bilgisayara yük bindirmiyorda nie sadece benimkine bindiriyor yani özellik yüksek niye alırsın zorlanmasın diye ama yüksek özellikte olmasına ragmen böyle sorunlar veriyor. acaba garantilik bir durum varmıdır. yani everestten bakıyorum bilgisayar 60-65 derecen aşagı düşmüyor CPU sıcaklığı mesela forumda diger arkadaşlara baktım zorlarken bile 60-70 veya80 diyorlar ben zorlasam 100 derece üstüne çıkar diye düşünüyorum. ayrıca havalardan diyorlar ancak havalardan diyelim peki arkadaşınki niye ısınmıyor???
İşte bu konuda size cevabı servis verecek. Sorun büyük ihtimalle fanlardan. Virüs vesaire kaynaklı da olabilir. Onlara da bakmak lazım tabi ama daha zayıf ihtimal... Çünkü kasılma yok görüldüğü kadarıyla.

leoone
30-05-2009, 20:41   |  #9  
OP Üye
62 mesaj

hayır kesinlikle kasılma yok sadece fan hızlı bir sekilde çalışıyor ayrıca PC Tools İnternet Security programı ve nod32 versiyon4 ise tarattım sadece PC tools 3 tane spy buldu ve sildi ancak aynı sey, bunları geçti bu sorunda dolay 2 defa format attım ancak halen aynı, bundan önce su döküldü ancak çalışmada bir sorun yok sadece fan çok aşırı çalışıyor ve ısınma oluyor masaüstü vistada bazen ufak kasıntı yapıyor ama su döküldü diye ısınma sorunu çıktığını zannetmiyorum

yakamoz5261
30-05-2009, 23:00   |  #10  
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Hava giriş-çıkış ların olduğu kısım toz kaplanmış olabilir elektrik supurgesini çalıştır ve buralara tut belkide tozlaanmıştır bir dene bakalım ben şahsen ayda bir kere yapıyorum gayette guzel oluyoo ama cok uzun sure ve yuksek devırde yapma

leoone
31-05-2009, 10:29   |  #11  
OP Üye
62 mesaj

yakamoz arkadaşım vallah dün senin dediğin yoluda denedim ama neredeyse hiç fark oluşturmadı..

sinan354
31-05-2009, 13:53   |  #12  
Yıllanmış Üye
533 mesaj

Bir bilgisyar neden ısınır cevabı çok basit.yük altında ise zorlayan bir program açıksa ısınır.işlemciniz 45nm ile üretilmiş ve yük altında olmadığı sürece fazla ısınmaması gerekir.ekran kartı oyun vs sırasında hayli ısınır.belki de bilgisayarınızda bir çakışma olabilir ya da lenovo nun kendi programları yoruyo olabilir.önerim gereksiz programları kapatın.başlangıçta çalışan programları da optimize edin.t9400 güçlü bir işlemci olduğu için performanstan pek düşmez ama bunu ısınarak gösterir.özellikle oyun oynarken bilgisyarın altı kısmı ve fanın havayı sürkile ettiği noktalar açıkta kalsın.onun dışında hala ısınıyorsa bu iyiye işaret değildir.bilgisyarlar fazla ısıyı sevmezler donanımlarınızın ömürlerini kısaltır.herşeyi gözden geçirdiyseniz bi servise göstermekte fayda var.buradan herkes bi derecede yardımcı olabilir.onun dışında en iyi sen bilirsin bilgisyarının ne durumda olduğunu.yapacak bişeyin yoksa vakit geçirmeden servise gönder.kolay gelsin.

Son Düzenleme: sinan354 ~ 31 Mayıs 2009 13:54
eozenir
31-05-2009, 14:22   |  #13  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
406 mesaj

bendede exper var. müthiç memnunum. hiç ısınma problemi yaşamadım tabi. 6 ayda bir işlemci sıvısını değiştiryorum. ayrıca amd için özel üertim termal macunlardan kullanıyorum. ama  o kadar ısınmasında bir problem var. bi servise danış derim.