Laptop uzun kullanımdan sonra kapanmıyor

Abdullah Kutlu
28-12-2015, 14:00   |  #1  
Abdullah Kutlu avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhabalar,1 aylık aldığım laptop kapanmıyor servise gönderdim şuan ve nedeni nedir onu sormak istiyorum sizlerden laptop fazla oyun oynandığındanmıdır windows update kapalı olduğundanmıdır  yoksa fazla driver güncellemeden dolayımıdır...

ihalilcoban
28-12-2015, 15:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj

İşletim sistemini ve bilgisayar özelliklerini yazar mısın?

Abdullah Kutlu
28-12-2015, 15:10   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Windows 8.1

8gb ram

2.0ghz turbo 2.60

Çift ekran kartı intel hd graphics 4000 kaçsa hatirlamiyorum 2.ekran karti Geforce840m bunlardan pek anlamam pek kusura bakma :/

ihalilcoban
28-12-2015, 15:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Sorunun muhtemelen windows 8 ile gelen hızlı başlatma özelliğinden kaynaklanıyor. Bazı bilgisayarlarda bu özellikten dolayı kapanmama görülebiliyor. Yapman gereken;

Güç Seçenekleri--->Güç düğmesinin yapacaklarını seçin--->Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir. Oradan da hızlı başlatmayı aç seçeneğinin onayını kaldır. Değişiklikleri kaydet ve bilgisayarı kapat. Muhtemelen sorunun çözülmesi lazım.

Abdullah Kutlu
28-12-2015, 15:53   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Kardeş bu pc yi bu soruna göre servise 3 kez gönderdim ilkinde format attılar düzelmedi 2.de anakart deiştiler düzelmedi 3.bilgisayarın yenisini verdiler hala devam ediyor sorun neden böyle amlamıyorum 1 kez yaptım o dediğini olmadı şimdi servisi aradım hangise yüklediğin oyundan veya yazılımdan olabilir diyor ama standart ana programlar var pcde ne alaka yazılım filan adam steamı sil diyor bana silmedim ben steam ne alaka kapanmamasına adam sorunu program ve oyundan olduğunu zannediyor şimdi bu yeni verilen laptop açtık kutudan serviste adam ilk updatesini kaöattı windows updatesini sonra hiçnişiy yüklemeden verdi orjinal bide windows onuda solim herseyi kendim indirdim cok fazla driver guncellemedim belki bunlardanda cikabilir sorun 2 3 kere nvidia experience guncelledim intel driverlerini guncelledim bide en fazla oyun oynuyorum 3 saat 2 saat  yeniyeken bi sorun olmuyor ama biraz vakit gecince boyle oluyor ...

ihalilcoban
28-12-2015, 18:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Sorunun büyük ihtimal yazılımsal ve windows 8.1 kaynaklı. Öncelikle güncellemeleri aç ve bütün güncellemeleri al. Hatta windows 10 kurma şansın varsa kur windows 10 da dene. Bir de cihaz aynı arızadan 3. defa gidip değişimi yapıldıysa ve sorun halen devam ediyorsa ayıplı mal sınıfına girer ve satıcının sana paranı iade etmesi lazım veya aynı tutarda başka bir ürün alabilirsin.

Son Düzenleme: ihalilcoban ~ 28 Aralık 2015 18:09
Abdullah Kutlu
28-12-2015, 18:18   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

Bu arada azerbaycan da kaliuorum burda boyle birsey yok ama windows update acik oldugu zamanida oldu o laptopun windows 10 bile yaptigim oldu ama yine kapanmiyorduki kapanmiyor :D bunun sorunu ne anlamiyorum bi programmi buna engel oluyor anlamadim gitti... :)))

ihalilcoban
28-12-2015, 18:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Dediğim gibi büyük ihtimal yazılımsal. Bilgisayarın kapanmasını engelleyen bir şey var. Güç veya pil yönetimi gibi bir yazılım falan var m bilgisayarında. Bir de başlangıçta çalışan uygulamaları devre dışı bırak. Uzun kullanımdan sonra oluyorsa bir ihtimal ekran kartının yazılımı sistemi askıda bırakıyor olabilir. Aklıma da başka bir şey gelmiyor.

Abdullah Kutlu
28-12-2015, 19:24   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Yok oyle bir uygulama  konuyu nasil silicem ? Bide bu laptop cok aciliyordu ya 20 30 40 saniye filana ciliyordu yeni pc diyemi?

Selim_C
30-12-2015, 16:55   |  #10  
Selim_C avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
157 mesaj

Dostum eğer düğmeden kapatıyorsan düğme bozuktur.

Ayrıca hangi marka/model aldığını da yazıp bizi bilgilendirirsen güzel olur. Bunun için -eğer dizüstü kullanıyorsan- pilini çıkarıp bakarsan "model no" yazar orda.

Driverlerini de Pc'nin üreticisinin sitesinden indirirsen yazılımsal bir sıkıntı olmaz. (Marka/Modelini yaz biz bulalım sana)

Eğer Win10 ve Win8'de de aynı şekilde oluyorsa bide Win7'de dene, düzelmiyorsa sorun yazılımla ilgili değildir. Donanımlardan biri sıkıntılıdır. Azerbaycan'da iade hakkı veriyorlar mı bilmiyorum ama edebiliyorsan iade et, Asus marka bir dizüstü al (Oldukça öneriliyor Türkiye de, orayı bilemem)

Yeni bir Pc alcaksan Casper,Hp,Acer markalarından uzak dur. (Sonuçta orası da Türk yurdu, ne olur ne olmaz - bu markalar burada Kara Listemizde)

Son Düzenleme: Selim_C ~ 30 Aralık 2015 16:58
Batuhan Balta
23-02-2016, 01:19   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3 mesaj

Sorunun kesin çözümü;

Batuhan Balta / @lordivbb / iyonbatuhan / batuhan@balta.pw

Sevgili arkadaşlar çözüm çok basit!
Sorunun kaynağı Intelin bir driverıdır.

İngilizce kaynaktan aldığım yazı;

Re: Sleep and Shutdown issues after upgrading to Windows 10

Download version 9 or 10 of the Intel Management Engine Interface (MEI) Driver.
Navigate HP's Software and Driver Downloads site (() to find the latest approved driver for your model. Filter by version, selecting Microsoft Windows 8.1 on the dropdown menu. Look for the download in the "Driver-Chipset" category. If an MEI driver with a version number starting in 9 or 10 is listed, download it. [Version 9.5.24.1790 1.5M (() will work for most models.]
If an MEI driver with a version number starting in 9 or 10 is NOT listed, download the appropriate driver directly from Intel ((). [Version 9.5.24.1790 1.5M (() will work for most models.]
Download the Windows 10 "Show or Hide Updates" Troubleshooter Package (().
Change the Windows Update Services setting from Automatic (Delayed Start) to Manual.
In the Control Panel, select Administrative Tools and open Services.
Scroll down to Windows Update and double-click it to bring up its properties.
Click Stop to stop the service from running.
Change the Startup Type to Manual and click OK.
Install version 9 or 10 of the Intel Management Engine Interface (MEI) Driver. If you receive a dialog warning about replacing a newer version of the software, accept it.
NOTE: You do NOT need to uninstall version 11 before installing version 9 or 10. The presence of some version of the driver is required in order to "upgrade" (or in this case downgrade) it.
Run the Windows 10 "Show or Hide Updates" Troubleshooter Package and hide updates to the Intel Management Engine Interface (MEI) Driver. (Doing so will block your system from automatically reinstalling or showing updates for version 11 of the driver.)
Change the Windows Update Services setting from Manual back to Automatic (Delayed Start).
Restart your computer.
Rejoice! You can finally sleep and shut down again. [?IMG]

Arkadaşlar ilk olarak https://downloadcenter.intel.com ... river-for-Intel-NUC indirip kuruyoruz.

Daha sonra Aygıt yöneticisini girip sistem aygıtlarını tıklayıp Intel Management Engine Interface i buluyoruz ve özellikler diyip sürücü numarasının 9.xxx neyse 9 la başladığına emin oluyoruz. Sorunumuz çözülmüştür!
Bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer sorununuz çözülmez ise Biostan kaynaklanıyordur. En son bios sürümünü kurmayı deneyin.

3 ay bu sorunu yaşadıktan sonra çözümü yabancı bir sitede buldum. =) Umarım herkesin sorununu çözer.