Laptop ve kulaklık girişi hatası... Lütfen yardım

suvari70
15-10-2010, 22:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar iyi günler... Elimde Dell inspiron 1510 adlı laptop var. Dün kulaklığı taktım ve müzik dinliyordum... Bir sebepten dolayı ayağa kalktım kulaklığın kablosu ayağıma dolaşmış... Aniden ayağa kalkınca kabloyla beraber bilgisayar bana doğru geldi, masaüstünde yaklaşık 10 cm civarında kaydı laptop... Bende acaba bişey mi oldu dedim, kulaklığı takınca şarkıda ki insanın sesi duyulmuyordu, sadece müzik sesi geliyordu, müzikte de aşırı bi eko oluşmuştu. Kulaklığı çıkarttım ve yavaş yavaş taktım, yarıya geldiğim de eski güzel sesi verdi ama tam olarak taktığımda o ekolu ses geliyordu başka sağlam kulaklık denedim ama yine aynı hatayı verdi acaba bilgisayarın içinden bi sorun mu oluştu lehim mi koptu yoksa içeri de bir sorunmu var...?  Şimdiden ilginize sonsuz teşeküürler....

suvari70
17-10-2010, 01:14   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar yapmayın ya... 90 kişi bakmış ama bir cevap yazan olmamış... Rica ettim...

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 01:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Ses kartının kulaklık çıkışında 3,5 mm jak girişinde muhtemelen bi temassızlık oluyordur. Normal şekilde müdahele etmek çok zor bi servis'e götürmeyi deneyin, USB kullaklık kullanın başka alternatif ise USB Ses kartları farklı fiyatlarda farklı markalar mevcut USB girişine takıp 3,5 mm Kulaklık ve Mikrofon çıkışına gerekli bağlantıları yapabilirsin.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 17 Ekim 2010 01:49
mcafee23 ayrılmıştır
17-10-2010, 04:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

ilk önce başka bir kulaklıkla deneyin kulaklıkta sorun olmadığından emin olun.
Çünkü laptop'un içindeki çıkışın bozulması.Kulaklık kablosunun dipten kopması ya da zarar görmesinden daha zordur.
Anlattığınız olayda yarıya kadar geldiğinde sesin gelmesi tam takınca gitmesi ya da eko yapması genelde kulaklık ucu ve kablosundan oluşur.
Sağlam kulaklığı da yarım takarsanız tek taraftan (sol) ses gelir,tam takınca iki taraftan,
bu da sanırım kulaklık ucundaki iki çizgiden kaynaklanıyor.
Ama kulaklık ucunun bir karşıtı var ki o da laptop'un içinde şimdilik inşallah kulaklık arızalıdır diyelim
çalışır.

Konudışı:Kulaklık ucunda 3 çizgi varsa kulaklık mono,2 çizgi varsa stereo'dur.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 17 Ekim 2010 04:36
Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 04:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: mcafee23  
ilk önce başka bir kulaklıkla deneyin kulaklıkta sorun olmadığından emin olun.
Çünkü laptop'un içindeki çıkışın bozulması.Kulaklık kablosunun dipten kopması ya da zarar görmesinden daha zordur.
Anlattığınız olayda yarıya kadar geldiğinde sesin gelmesi tam takınca gitmesi ya da eko yapması genelde kulaklık ucu ve kablosundan oluşur.Ama kulaklık ucunun bir karşıtı var ki o da laptop'un içinde şimdilik inşallah kulaklık arızalıdır
Alıntı: suvari70  
...başka sağlam kulaklık denedim ama yine aynı hatayı verdi acaba bilgisayarın içinden bi sorun mu oluştu lehim mi koptu yoksa içeri de bir sorunmu var...?  Şimdiden ilginize sonsuz teşeküürler....
Denemiş malesef sorun laptop'da gibi görünüyor. 

suvari70
17-10-2010, 13:07   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

Evet arkadaşlar ilk önce ilginiz için teşekkürler... Malesef sorun laptop'ta gibi, yapacak bişey yok gibi görünüyor... Ya kulaklık hafif çıkık idare edicem, yada bi servise götürüp yapabilecekleri varsa bi baktırıcam...

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 13:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

USB Ses kartıda deneyebilirsin. Yarısı çıkık kulaklıktan çok daha rahat :)
Gittigidiyor gibi sitelerde 5-10 TL'ye sıradan bi marka bulabilirsin ya da Vatan Bilgisayardan Creative marka 40-45 TL'ye alabilirsin. Creative alırım dersen ona vereceğin para ile kulaklık girişini yaptırabilirsin :) 

suvari70
17-10-2010, 19:42   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

:) Tamam bi bakayım olmazsa, çok sağolsun arkadaşlar...

Atilla Sarıtaş
17-10-2010, 23:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Önemli değil. :)

judge2wolrd
11-04-2017, 17:39   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Benim de bir sorunum var yardımcı olursanız;bendeki kulaklık tek girişli yani ses+mikrofon üstünde 3 çizgi var ama pc ye bağladığımda mikofon görmüyor ama o girişe taktığım da görüyor ama bu sefer ses gelmiyor aygıt bağlı değilken mikrofonu aktifleştirme falan var mı