Laptop Yanıyor ama yanan ne ?

R02I4I5X
16-04-2007, 10:55   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
350 mesaj

Bilgisayar acaip ısınıyor.REsmen yanıyor.Buna bağlı olarakda yavaşlama ,donma ve kilitlenme meydana geliyor.

SpeedFan adlı program ekrandaki uyarıları gösterdi.Bu sorun neyden kaynaklanıyor ve çözümü hakkında bilgisi olan paylaşsın lütfen.

Teşekkürler

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 10 Mayıs 2007 14:05
Borga-x
16-04-2007, 11:11   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
249

işlemcinin sıcaklığı çok fazla, anlıcan senin fanlar bozulmuş en kısa zamanda fanlarını değiştirmen veya çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapman lazım. Eğer çok toz var ise buda fanlarını ve işlemci soğutucu kısmını sarmış olabilir. Hemen tozunu temizle ve fanını çıkartıp ortsaındakı etiketi biraz ayırarak makina yağı veya gres yap ile ince bir şekilde yağla.Baktın olmadı

ve www.editorunsecimi.com adreslerinden işlemcine uygun soğutucu blok ve fanlar var onlardan kullan.

Bu arada güney koprusu ve ekran kartına da bir bak galiba iki bileşenin çok ısınıyor. Gerekirse kasa üzerinde bulunan fanların da bakımını yap yoksa bilgisayarın gerçekten yanacak. Bir çok donanımın zarar görecek.

erkanc
16-04-2007, 11:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

laptop olduğuna göre işin bir hayli zor eğer daha önce laptop sökmediysen kendin de cesaretin yoksa bir teknik servise getir orada temizliğini yapsınlar ben yaparım diyorsan ozaman işlemci fanı ve diğer soğutucu fanları temizlemen gerekir temizleme spreyleri var onlarla önce temizle sonrada bir güzel yağla fanları sonra biosdan kontrol et en sağlam bilgiyi o verir sıcaklık ne alemde

Son Düzenleme: erkanc ~ 16 Nisan 2007 11:24
Borga-x
16-04-2007, 11:28   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ben bilgisayarını masaüstü zannettim arkadaşım. Bu durumda erkanc en dogrusunu söylüyor.en kısa zamanda bir tamırcıye götür anlmaıyorsan bu işlerden. Yoksa bir daha toplayamazsın laptopu

benersince
16-04-2007, 11:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

bogra-x ve erkancana katılıyorum... notbook sökmek kolaydır ancak içini açıp işlemleri yapmak en sonunuda da kapagı yerine oturtmak çok zor çün kü senin bilmedigin birçok tırnak yerine oturmamak için drenir durur ...
fanların bozuluyor dostum büyük ihtimalle devirden düşmüş ve sogutma yapamıyor yada toz ve yag bogra-x ın dedigi gibi ...not bu işlemleri yeknik serviste uzmanına yaptır  laptop umu bende birkeresinde açmıştım sonuç teknik serviste kapattırdım .....GülümsemeGülümseme

R02I4I5X
16-04-2007, 11:58   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
350 mesaj

Herkese yardımları için teşekkür ederim.İzne geldim uğraştığım şeye bak izinde ):Neyse yapacaz bişeyler artık

NosfeRaTuKiSSeSS
12-09-2007, 11:16   |  #7  
Taze Üye
10 mesaj

Arkadaşım Laptop altına konulan soğutucular war ayaklık gibi onlardan temin edip sorunu az da olsa giderebilirsin !