Laptoplarda en doğru batarya kullanımı

ArdameL
25-11-2010, 13:42   |  #1  
ArdameL avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
54 mesaj

Evet arkadaşlar. Yeni bir dizüstü aldım fakat bataryayı nasıl verimli kullanabileceğim konusunda hiçbir bilgim yok. Ben laptopu masaüstü PC gibi, yerinden hiç sökmeden kullanıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?
*Bataryayı çıkarıp AC kablosunu sürekli prizde mi tutmalıyım?
*Batarya içindeyken yine de AC kablosu sürekli prize takılı mı durmalı?

*Dizüstü kapalıyken AC'yi fişten çıkarmalı mıyım?

Şu soruları cevaplarsanız çok makbul geçer valla (:

infoman
25-11-2010, 14:29   |  #2  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,884 mesaj

Bir sürü rivayet var ama ben kesin olanı söyleyeyim.
Pili çıkarsan da çıkarmasan da pilin zaman içinde gücünü kaybedecek. Ben çıkarmadan çoğu zaman pili aktif kullandım ve 2 yılda %28 bir kayıp oldu. Önceden 3 saat pil ömrüm vardı şimdi 2 saat civarı bir pil ömrüm var. Sıfır orjinal pil fiyatım 80 TL.
2-3 Haftaya bir pili güç tasaruf modunda %5 seviyesine kadar deşarj edin. Pil tembelleşmesin.
Batarya takılıyken prize takabileceğin her yerde pirize takılı olarak kullan. Notebook aldım diye her zaman pilden kullanmanın bir getirisi yok. Pili ne kadar çok kullanırsanız ömrü o kadar çok azalır.
Dizüstü kapalıyken şebekeden gelecek yüksek gerilim dalgalanmalarından etkilenmemek için adaptörü prizden çekmeniz tabi ki iyi olur. Adaptörlerin çoğu regülelidir şebekedeki voltaj dalgalanmalarından bilgisayar pek etkilenmez ama sınır aşılırsa adaptör bozulabilir.

Kapalı Hesap (154666)
25-11-2010, 15:25   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Almış olduğun bilgisayarın markası ve modeli nedir. Power save durumunda davranışı nedir.
Yeni model üst sınıf bazı dizüstü bilgisayarlarda pil şarj, deşarj durumu aktif olarak çalışmaktadır. Bunun anlamı şudur. Pil bilgisayara bağlı iken herhangi bir şarj kaybını ölçüp belli bir seviyenin altına inmedikçe yeniden şarj etmez. Böyle bir durumda pilin cycle şarj ömründen yemez. Bu tür bilgisayarlarda pili makinadan çıkartmaya gerek duyulmaz.
Bunu anlamak için.
Pil tam dolu iken bilgisayarı kapatınız. Birkaç saat sonra yeniden açtığınızda pil şarj göstergesine bakınız şarj oluyor ibaresi var ise (bilgisayar kasasında ışıkla da gösterilir) bilgisayarınızın şarj devresi aktif charger değildir. Yani her taktığınızda yine biraz daha şarj eder. Böyle durumlarda en iyi yöntem bilgisayarı bir UPS ile birlikte pilini çıkartarak kullanmaktır.

ArdameL
25-11-2010, 15:46   |  #4  
ArdameL avatarı
OP Üye
54 mesaj

Bilgisayarın markası Casper.

Çok teşekkür ederim ikinize de beyler.

infoman
25-11-2010, 22:54   |  #5  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Almış olduğun bilgisayarın markası ve modeli nedir. Power save durumunda davranışı nedir.
Yeni model üst sınıf bazı dizüstü bilgisayarlarda pil şarj, deşarj durumu aktif olarak çalışmaktadır. Bunun anlamı şudur. Pil bilgisayara bağlı iken herhangi bir şarj kaybını ölçüp belli bir seviyenin altına inmedikçe yeniden şarj etmez. Böyle bir durumda pilin cycle şarj ömründen yemez. Bu tür bilgisayarlarda pili makinadan çıkartmaya gerek duyulmaz.
Bunu anlamak için.
Pil tam dolu iken bilgisayarı kapatınız. Birkaç saat sonra yeniden açtığınızda pil şarj göstergesine bakınız şarj oluyor ibaresi var ise (bilgisayar kasasında ışıkla da gösterilir) bilgisayarınızın şarj devresi aktif charger değildir. Yani her taktığınızda yine biraz daha şarj eder. Böyle durumlarda en iyi yöntem bilgisayarı bir UPS ile birlikte pilini çıkartarak kullanmaktır.
Li-ion piller pil kontrol devresi (sizin şarj devresi dediğiniz devre) olmadan akl-ı selim şarj olmazlar.
Pil kontrol devresi:
1- Pil tam dolduğunda fazla şarjı engeller. (aksi halde pil bozulur)

2- Li-ion pillerin tam boşalmasını engeller. (Pil bir daha şarj olmayabilir ayrıca bu devre bozulur)

3- Pil kullanım seviyesini ve kalan seviyeyi hesaplamaya yardımcı olur.

4- Pil bilgisini içerir ve bilgisayar bu bilgiyi okur, yanlış veya başka bir pil taktığınızda bilgisayarın uyarı vermesini sağlar. (Hatalı, yanlış marka model pil kullanılıp bilgisayarın hasar görmesini engeller)

5- Şarj veya deşarjda pil aşırı ısınmış ise elektriği kesip daha fazla ısınmasını engeller. (patlama riski veya pilin bozulmasını engellemek için)

6- Li-ion pillerin kullanım sıcaklık limitlerinde çalışıp çalışmadığını kontrol eder. (Li-ion piller çok soğuda sevmez sıcağı da sevmez)

infoman
25-11-2010, 22:56   |  #6  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Şiddetle tavsiye ettiğim bir program:
Türkçedir
http://batterycare.net/en/download.html
Pil hakkında ingilizce kaynak:
http://batterycare.net/en/guide.html

ArdameL
26-11-2010, 03:46   |  #7  
ArdameL avatarı
OP Üye
54 mesaj
Alıntı: infoman  
Şiddetle tavsiye ettiğim bir program:
Türkçedir
http://batterycare.net/en/download.html
Pil hakkında ingilizce kaynak:
http://batterycare.net/en/guide.html
Yukarda güzel açıklamışsın kardeş. Çok sağol.

Kapalı Hesap (154666)
26-11-2010, 14:30   |  #8  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Bahsettiğim şey bir donanımdır. Pili şarj eden ve kontrol eden elektronik devre. Bu devre olmadan yüklenilmiş bir program sadece belli başlı ölçümleri relatif olarak görmek içindir.
Donanım müsaade etmeden pilin şarj olmasına ya da olmamasına programlarla müdahale edemezsiniz. Bu donanımın kalitesi pilin durumuna göre şarj durumunu ayarlayan, belli bir seviyenin altına inmeden yeniden şarj etmeyen, Şarjın tam olması halinde artık pili şarj ettirmeyen, Pilin her türlü güvenliği için yapılandırılmış devrelerdir. Böyle bir donanım mevcut ise program ile çalışma konforu belirlenebilir.
Li-ion piller tam boşalmış gibi görünseler de mutlaka bir miktar gerilim ihtiva ederler. Bu gerilim piin içerisinde bulunan elektrodların dialektik katsayısından meydana gelir. Bilgisayar gibi çok fazla akım harcaması olan bir yük altında EMK (Elektro motor kuvveti) asla çok alt seviyelere düşemez çünki çekilen akım yüksektiir. Pilin iç direnci buna diğer bir etkendir. Bilgisayarda yüzde 3 seviyelerine düştüğünü gördüğümüz pil gücü düşük akımlı bir yük altında saatlerce hatta günlerce işlemeye devam edebilir.
Li-ion piller düşük gerilimle şarj edilirler. Pilin elektro motor kuvvetinden biraz daha yüksek olması yeterlidir
Li-ion pillerin cycle şarj ömrü yaklaşık 500 defadır. Pil yarım dolu da olsa yüzde 90 dolu da olsa elektriğe bağlandığı zaman şarj edilmişse bu ömründen (bir) azaltır.

infoman
26-11-2010, 15:15   |  #9  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Pil yarım dolu da olsa yüzde 90 dolu da olsa elektriğe bağlandığı zaman şarj edilmişse bu ömründen (bir) azaltır.
Ben belki 1000 defa % 96-97 civarlarında pili şarj-deşarj etmişimdir. Pil rivayetleri Ni-mh zamanından kalma olup Li-ion pil dönemine sökmez. 1 ömürün geçmesi için bir müddet deşarj edilmesi bile yeter mantığı kimyaya ters düşer.

Kapalı Hesap (154666)
26-11-2010, 15:57   |  #10  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

ALINTIDIR
Pil Ömrünü Kısaltmak İçin 1. Yöntem: PişirmeNeredeyse bütün yeni dizüstü bilgisayarların sıcaklığı uzaklaştırmak için bir fanı vardır. Ancak ne yazık ki bazen yanlış kasa tasarımı yüzünden ısı doğrudan pillerin üzerine aktarılır. Özellikle Li-ion piller için pişirme etkisi dediğimiz bu durum pil ömrü için bir numaralı düşmandır. %40 dolu konumda soğuk bir ortam saklanan Li-ion piller on yıl boyunca bozulmadan bekleyebilir. Ancak duvara takılı bir dizüstü bilgisayarın içinde pişirildiklerinde ömürleri 12-18 aya kadar düşer. Eğer aradan bir yıl geçtikten sonra dizüstü bilgisayarınızın eskisi kadar uzun çalışmadığını düşünüyorsanız cevap belli: Sıcaklık! Bilgisayarınız duvara takılıyken pili sisteminize bağlı kullanmak elektrik kesilmelerine karşı bir önlem sağlayabilir ancak çoğu zaman pilinizin ömrünü fazla ısıdan dolayı tüketir. Bu durum dizüstü bilgisayar soğutucularının işe yaradığını gösterir mi? Belki! Peki dizüstünüz hep masaüstünde duruyorsa? Pilinizi dolu bir şekilde buzdolabında tutmak daha iyi olmaz mı?
Pil Ömrünü Kısaltmak İçin 2. Yöntem: Hızlı DoldurmaPil kimyasından bağımsız olarak pek çok dizüstü bilgisayar pil hücrelerini hızlı doldurmaya çalışır. Hızlı dolum işlemi pilinizin ısınmanıza neden olur ve pilin içindeki kimyasal maddelerin buharlaşarak kaybolmalarını sağlar. Eğer su kulesi benzetmesini hatırlarsanız depoyu yüksek basınçlı suyla hızlı bir şekilde doldurduğunuzu düşünün. Bu durum pilinizin çok daha çabuk eskimesine neden olacaktır. NiMH piller genellikle birkaç yüz kere doldurma boşaltma döngüsüne sahipken hızlı şarj işlemi bu döngü sayısını ciddi şekilde azaltır. Ek olarak pilinizde olan herhangi bir hatanın daha da kötü olmasına neden olur. Dizüstü üreticilerinin isteğe bağlı olarak pil doldurma hızını düşürebilen bir ayar koymaması gerçekten üzücü.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (193982) ~ 26 Kasım 2010 15:57
şafak89
27-11-2010, 02:17   |  #11  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

valla 2.5 yıldır 17 ekranlık monster laptobımın pilin hiç çıkarmadan kullanıyom az önce bir deneyim deidm pil nasıl diye 1 saat gitti :):):):)

Kapalı Hesap (154666)
27-11-2010, 14:00   |  #12  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Ben kendi laptopumun bataryasını ayda bir boşalıncaya kadar kullanıp yeniden şarj ediyorum.Bilgisayarı alalı 16 ay oldu.
Benimle birlikte başka model bilgisayar almış bir arkadaş bir süre önce 300 TL verip yeni pil almak zorunda kaldı. Ben ilk aldığımda pil süresi max 1.5 saatti şimdi ise 1 saat 20 dk

JrZhirKow
26-12-2010, 22:50   |  #13  
JrZhirKow avatarı
Yeni Üye
42 mesaj

Hocam benim Hp Compaq cq61 Laptop um var . Şarj aleti bozulmuştu . Gidip Doğubankdan yenisini aldım Şimdi benim sorunum , bilgisayarımın şarjı dolarken sagda gösterilen pil ibaresinde , prize takılı oldugu halde priz işareti çıkmıyor bu durumda ne yapmalıyım ? aldıgım yere götürüp değişimmi yapmalıyım ? ne önerirsiniz .

JrZhirKow
26-12-2010, 22:53   |  #14  
JrZhirKow avatarı
Yeni Üye
42 mesaj

Prize takılı , şarj oluyor ama prize takılı oldugu gözükmüyor ? ne yapmalıyım format atsam düzelirmi

ulasutku
12-03-2017, 14:14   |  #15  
ulasutku avatarı
Taze Üye
13 mesaj

hocam selam Hp Probook 2570p serisi bir notebookum var son zamanlarda pil ömrü çok düştü internette alttaki sitede orijinal ürün var fiyatı çok uygun önerir misiniz ? Hp 2570p pil ne dersiniz ?