Laptopta bilinmeyen nedenden dolayı işlemci perfor

Mehmet ust
12-06-2020, 21:08   |  #1  
Mehmet ust avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Elimde bir adet Asus FX502 VE modelli bir laptop um bulunmakta ve geçen sene ben letgodan bu laptopu 4 bin tl ye satın aldım 1 yıl kullanılmıştı ve garantisi de geçtiğimiz aralık ayında doldu.. Aldığım adam laptopun bakımını yaptırdı mı bilemem ama laptopda şu aralar (2.5 seneyi dolduruyor ) aniden oyunlarda (fişte takılı olduğu halde ) fps düşme (120 - 150 den 30-40 a ) sorunu alıyorum.. işlemcim 3.0 ghz den bi anda 0.79 ghz e düşüyor bi 15 20 saniye oralarda seyrediyor sonra tekrar fps im yükseliyor.... ekran kartımda devre dışı kalmıyor çalışıyor da bilgisayarın fanını çıkarıp temizledim ve o anda şeyi farkettim. bi tane fan sonradan konulmuş yani iki fanlı olan laptopta bi fan diğerine göre %60 felan daha yavaş çalışıyor ben bunu oyunlarda pc ısınınca farkediyorum.. ama öyle olmasına rağmen 1 yıldan beri problem oluşturmamıştı şimdi oluşturmaya başladı.. bu arada o ikinci fanı bilgisayar görmüyor yani hiçbir şekilde biosta felan gözükmüyor kaç proğram indirdim tek fan gözüküyor oda cpu fanı olarak geçiyor.. ikinci fan çalışıyor ama gözükmüyor.. kafam şeye gidiyor eğer sıkıntı fanda ise 1 yıldan beri problem illaki çıkartırdı.. kafam termal macuna gidiyor sizin düşünceleriniz nelerdir ?( BU ARADA OYUNDA İKEN İŞLEMCİM 70 -75 DERECE )(OYUNDAN ÇIKTIKTAN SONRA 55 DERECEDE SEYREDİYOR ARKADA CHROME WORD STEAM BİDE DİSCORD AÇIKKEN ) BİDE KAFAM BATARYAYA GİDİYOR SİZCE VOLTAJI DA BOZULMUŞ OLABİLİR Mİ ? ANAKARTA YETERİNCE GÜÇ VERMİYOR DA OLABİLİR Mİ ? YOKSA ISINMA MI SIKINTI ? AMA ISINMA OLSA BEN O SICAKLIKLARI 1 YIL İÇİNDE DE GÖRDÜM AMA BÖYLE FPS DÜŞMEDİ ŞİMDİ DÜŞMEYE BAŞLADI..

Sistem Bilgilerim
klyglsn
12-06-2020, 23:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

oyunlarda 75 dereceler çok sıcak değil belki hdd  yada ssdniz bozulmuştur antivirüs bile yapabilir veyada virüs geçenlerde nvdianın sürücüsünden dolayı böyle arıza yapan pclerin konusuda olmuştur belkide sürücü güncellemesi bakmalısınız

excel_mustafa
13-06-2020, 00:04   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

laptoplar için yükteyken sıcaklık 85 e kadar normaldir. nvidia.com dan ekran kartının en son çıkan whql sertifikalı driverı yükle. arkaplandan çalışan gereksiz programları iptal et.

Kapalı Hesap (305727)
13-06-2020, 02:51   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

oyunlardaki sıcaklık değerlerin gayet normal. fps düşüşleri ise voltaj kaynaklı olabilir. eğer diğer fan ilave ise belki anakart güç yetiremeyebilir. servise veya bi bilgisayarcıya götür bence