Laptopta Harici Ekran Kartı Takımı Yardım Lütfen

tuna3416
20-09-2015, 02:38   |  #1  
tuna3416 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba arkadaşlar ufak bi sorum olucak ben yeni laptop aldım laptop bu http://www.vatanbilgisayar.com/p ... w81-bilgisayar.html

az önce anakartın özelliklerine baktım şuan onboard ekran kartı kullanıyorum anakartın özelliklerinde PCI Express denetleyici :PCI-E 2.0 x2 port #1        Boş
                                    PCI-E 2.0 x1 port #3        Kullanımda @ x1  (Atheros AR9565 802.11b/g/n Wireless Network Adapter)
PCI-E 2.0 x1 port #4        Kullanımda @ x1  (Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter)

yazıyor. ben bu laptopa ekran kartı takabilir miyim pci-e 2.0 slotu boş diyor ama bu ekran kartı slotu anlamına mı geliyor yardımcı olursanız sevinirim

Sistem Bilgilerim
theironman
20-09-2015, 10:02   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

laptoplar için ekran kartı takılması biraz gariptir.

1- yöntemde  ekran kartı soketi olduğunda  takılır. laptop içine harici ekran kartı soketi vardır. Bu durumda takılabilir.

2- yöntemde ekran kartı soketi USB3.0 üzerinden takılır ve nispeten yavaştır. ayrıca pahalı bir yöntemdir.

raziel34
20-09-2015, 10:02   |  #3  
raziel34 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
204 mesaj

Ekran kartınız anakarta lehimli değil ise takılabilir.Bazı dizüstülerde harici ekran kartı da olsa birleşik oluyor.bu durumda birşey yapamazssınız.İçini açıp bakmanız gerekir.Ben de casper nirvana sizinkine benzer 7 yıllık bir dizüstü var.Oyunlarda yetmeyince ben de düşündüm ve araştırdım.Benim casper da ekran kartı sökülüp takılabiliyor.Yani değişim mümkün ancak yeni ekran kartları daha çok güce ihtiyaç duyuyor.voltaj değerleri falan uyumlu olması lazım.Yoksa üst seviye bir kart alıp takmak beraberinde mavi ekran sorunları çıkarıp duracaktır.Orta seviye ve anakartınızla uyumlu olan bir modeli bulup takmalısınız ki Ama Türkiye'de bu işi yapan yok.Yapanlar da yurt dışından kendileri getirip uyguluyorlar.Bir sürü para harcayıp gümrükten kartı geçirdiniz diyelim.Uygun bir şekilde de taktınız.Aldığınız kart sizi memnun etmeyecektir.Bu sefer işlemci ve ramlar sorun çıkaracaktır.

Sıkıntılı bir işlem ancak imkansız değildir.Zamanında bu işi çok araşatıran biri olarak size tavsiyem bu işten vazgeçin.

samet61
20-09-2015, 10:03   |  #4  
samet61 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
243 mesaj

merhaba,
sadece belli başlı cihazların ekran kartı değişir örnek acer 5920G  toshiba A200 (her modeli değil) slotlu olması gerekir
çoğunda ekran kartı anakarta montelidir

tuna3416
20-09-2015, 14:16   |  #5  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

peki benim bilgisayarımda ekran kartı slotu var mı bunu anlayabilir miyiz? pci 2.0 boş  dediği ekran kartı slotu mu?