LAptopta Horizontal ve Vertical ayarı

HPQ-User
18-01-2008, 10:56   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cidocego sormuş:
Normal monitörlerde yatay ve dikey olarak monitörleri daraltıp genişletmeye yarayan ayarlar vardır ve monitörün menüsünden tuşları vasıtasıyla ekranı istediğimiz gibi daraltıp genişletebiliyoruz. Fakat Laptopların ekranlarında böyle bir ayar düğmesi ve menü olmadığı için yatay ve dikey olarak daraltamıyoruz ya da genişletemiyoruz. Bunu yapmanın bir yolu var mı? Bununla ilgili bir bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
HP NX6110 Notebook centrino 1.73 512DDR2 60GB hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
18-01-2008, 11:06   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

LCD'lerde genelde boyle ayarlar varmı pek bılmıyorum ama bildigim sey LCD'ler kendılerını otomatık olarak ayarlayabılıyorlar DVI portu kullanıldıgında Buyuk ıhtımalle senın laptopta da boyle bır sıstem vardır.

Koray Kocaman
18-01-2008, 23:03   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

MErhaba..

Ekran kartınızın yüklemiş olduğu ek program varsa ordan yok ise Görüntü özellikleri/Gelişmiş sekmesinden değiştirmeniz mümkün.

Papatyasever
19-01-2008, 01:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
448 mesaj

LCD monitörlerde geometri hatası olmadığın için sorduğun özellik, ayar düğmeleri olan LCD'lerde bile çoğunlukla kullanılmıyor. Yani bir LCD monitörde ekranı kenarlara sıfırlama ihtiyacı duyuyorsan başka bir deyişle ekran ayarların kaymışsa bunun ekran ayar düğmeleriyle ilgili olduğunu sanmıyorum. Belki sistem ayarlarında bir hata olmuştur.
"Bilgisayarım sağ tık-özellikler-gelişmiş-performans-ayarlar" tıklayarak gelen pencerede en iyi olanı windows seçsin seçeneğini işaretle. Sorun düzelmezse ekran kartı sürücünü kaldırıp yeniden kurmanı öneririm. Varsa bir üst sürüme yükselterek...