Laptopta ölü pixel mi war?

DuaLCore
27-10-2010, 17:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
125 mesaj

Arkadaşlar bugünlerde ekranımda iğne ucu kadar bir siyah nokta belirdi hiçbirşekilde silinmeyle kaynolmuyor bu noktacık ve ekranın tam ortasına yerleşmiş durumda bunun ölü pixel olduğunu kesin olarak nasıl anlarım mesela ss aldığım zaman orda görünmüyor silsem gitmiyor eğer ölü pixelse asus yetkili servisi buna bir garanti sağlar mı
edit:tireal tft test programını kullandım ekrana yatay dikey çizgiler çekiyor yatayda var dikayde yok nasıl iş bu ya :(
Saygılar Tşkler...

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 27 Ekim 2010 17:23
sah1n
27-10-2010, 17:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Bazı firmalar 3 adet pixel e kadar garanti vermiyor.Yani şansına kalmış diyolar. asusun kini hatırlamıyorum asusun yetkili servisini arayıp sorabilirsin.

DuaLCore
27-10-2010, 17:26   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
125 mesaj

peki kardeş ben nasıl anlarım ölü pixel olup olmadığını kesin olarak bir yolu var mi biraz fotoğraf çekip koyucam ya :(

DuaLCore
27-10-2010, 17:30   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
125 mesaj

Resim Ekliyorum :( tam ortada duruyor
Not:Bu resim fotoğraf makinesi ile çekildi

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 27 Ekim 2010 17:50
Kapalı Hesap (153535)
27-10-2010, 17:52   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Snap yazılımlarıyla ekran görüntüsünü daha kolay alabilirsin.

DuaLCore
27-10-2010, 17:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
125 mesaj
Alıntı: cs098701  
Snap yazılımlarıyla ekran görüntüsünü daha kolay alabilirsin.
kardeş yazılımla v.s görüntü alınca çıkmıyor bu noktacık sadece dışardan görünüyor buna sevinmelimiyim bilmiyorum yani ss alınca yok lcd üzerine yapışmış  , gibi toz desem değil bu ölü pixeller ekran görüntüsü alınca ordada mı çıkıyor lütfen biri evet desin yoksa çıldırıcam :(

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 27 Ekim 2010 17:57
sah1n
27-10-2010, 18:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Eğer pixel görebiliyorsan siyah nokta şeklinde, zaten o pixel ölmüştür.Ona yapacak bir şey yok ama işin garip tarafı kendime monitör almıştım lcd aynı orta kısımda 1 tane pixel vardı 2 gün sonra kendiliğinden yok oldu.Benim ki tamamen şans tamirle felan düzeltme değil yani.

DuaLCore
27-10-2010, 18:12   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
125 mesaj

kardeş benim anlamadığım bu pikseller eğer o anda ekran görüntüsü falan aldıysak orda çıkması gerekmez mi bende çıkmıyor ekran görüntülerinde dışardan fotoğraf çekerken çıkıyor yıkıldım resmen bittim ya
bunun ölü pixel olduğunu kesin olarak nasıl anlarım

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 27 Ekim 2010 18:13
fatihdw
28-10-2010, 00:13   |  #9  
fatihdw avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

paint'i aç sayfayı orada satfayı siyahla doldur belli olur...

yıldızım
28-10-2010, 09:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

O pixel sürekli gözünüze batacaksa, hiç tereddüt etmeden değiştirin..

Atilla Sarıtaş
28-10-2010, 09:28   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: DuaLCore  
kardeş benim anlamadığım bu pikseller eğer o anda ekran görüntüsü falan aldıysak orda çıkması gerekmez mi bende çıkmıyor ekran görüntülerinde dışardan fotoğraf çekerken çıkıyor yıkıldım resmen bittim ya
bunun ölü pixel olduğunu kesin olarak nasıl anları
Çıkması gerekmez. Burda problem Laptop'un monitör'ünde. Ekranın fotoğrafını çektiğinde monitör'e yansıtılan görüntünün fotoğrafını çeker.Monitör'e görüntü sana göre direk, sisteme göre ikincil olarak geliyor.
Yani ortada bi ölü piksel varsa monitör'de var.

Anlatım karışık oldu ama son cümlede açık ve net. 

Alıntı: fatihdw  
paint'i aç sayfayı orada satfayı siyahla doldur belli olur...
Ekranı siyah ile doldurursan hiçbirşey göremezsin. Ölü piksel'de siyah görüntü verir zaten.

Paint açıp tamamen beyaz, sarı, açık gri fotoğrafı kaydedin ve tam ekran yapın siyah nokta varsa ölü piksel olduğu sanırım garanti olmuş olur.
Belki ölü pikseller için program felan vardır bi araştır istersen. Ekranda sürekli tek renk resimler geçirip gösterir vs. 

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 28 Ekim 2010 09:32
fatihdw
28-10-2010, 10:18   |  #12  
fatihdw avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Çıkması gerekmez. Burda problem Laptop'un monitör'ünde. Ekranın fotoğrafını çektiğinde monitör'e yansıtılan görüntünün fotoğrafını çeker.Monitör'e görüntü sana göre direk, sisteme göre ikincil olarak geliyor.

Ekranı siyah ile doldurursan hiçbirşey göremezsin. Ölü piksel'de siyah görüntü verir zaten.

Paint açıp tamamen beyaz, sarı, açık gri fotoğrafı kaydedin ve tam ekran yapın siyah nokta varsa ölü piksel olduğu sanırım garanti olmuş olur.
Belki ölü pikseller için program felan vardır bi araştır istersen. Ekranda sürekli tek renk resimler geçirip gösterir vs. 

yanlışın olmasın ATİLLA ben ölü pixel'den dolayı omnia değiştirdim telefon açılırken siyah ekranda görüyordum zaten ölü pixel'leri bak aşağıda var örnek

Son Düzenleme: fatihdw ~ 28 Ekim 2010 10:21
Atilla Sarıtaş
28-10-2010, 10:51   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

O zaman renge göremi reaksiyon gösteriyor bu ölü piksel Kahkaha
Arkadaşın gösterdiği fotoğrafta da piksel siyah ? 

DuaLCore
28-10-2010, 11:54   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
125 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  

ya kardeş ben bütün renkleri denedim ancak dikkatimi çeken paintte siyah yaptım yine görüyorum ama biraz daha sanki toz zerresi gibi görünüyor diğer tüm renklerde griye kaçıyor.Asus yani vatan bilgisayar daha 1 seneyi geçen garantiye bi güzellik yapar mı ya :(
araştırmadığım şey kalmadı ama garanti olduğu için dokunamıyorum ya

Son Düzenleme: DuaLCore ~ 28 Ekim 2010 12:15
Atilla Sarıtaş
28-10-2010, 12:40   |  #15  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Alındığından itibaren 1 sene felan geçtiyse Vatan Bilgisayar ilgilenmez. Asus ilgilenir. Şansına artık. Arayıp sor.

Kapalı Hesap (154666)
28-10-2010, 16:44   |  #16  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

LCD ekranlarda ölü piksel birkaç şekilde ölçülür.
Önce renk ölçümleri.
3 ayrı renk ile ekran kaplanır kırmızı yeşil mavi. Her renkte iyi bir büyüteç ile o bölge incelenir. Eğer her renkte de o bölge görünmüyorsa ekranda fiziksel sorun vardır.
Eğer sadece bir renkte belli olmuyorsa örnek mavi renk, mavi renk sürücü devresinde (Ekran entegre devresi elektronik kısımı) bozulma vardır
Önerim. o bölgeye 3 ayrı renk verip (kırmızı yeşil ve mavi) her renk ile fotoğrafını makro olarak çekip kaydet ve buraya iliştir. Kullandığın renkler saf olmalıdır. Yani yeşil tam yeşil kırmızı tam kırmızı mavi tam mavi. Turkuaza yada magentaya kaçan renkler yanılgıya sebep olurlar
Daha sonra o bölge tam beyaz ve tam siyah ile test edilir. Tam beyaz testinde orası tam siyah görünüyorsa 3 piksellik hata vardır garanti kapsamına girer.
NOT: Pikseli rahat görebilmemiz için araya bir büyütec ilave edip fotoğrafı öyle çekmen gereklidir. büyüteçin en az 5X büyütme oranı olmalıdır

semsitok21
27-07-2018, 14:45   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

maksimumbilisim.com.tr sitesinde ölü pixel ile alakalı çok güzel bir yazı var istersen oradan bakabilirsin ben çok yararlı buldum.