Laptopum oyun oynarken kapanıyor sorun nedir?

MFE727
18-08-2020, 00:37   |  #1  
MFE727 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5 mesaj

Oyun oynarken veya çizim programları kullanırken bilgisayarım kendini kapatıyor.reset atmıyor kapanıp kalıyor.İşlemci ısısı yüksek oluyor.Bu sorun daha önceden yoktu.Bataryam da zaten ömrünü doldurmak üzere yüzde 88 den fazla dolmuyor.ve 45 dk da bitiyor.

Benim merak ettiğim bu sorun adaptörden mü bataryadan mı yoksa anakartla alakalı mıdır? bu konuda fikri ve deneyimi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Bu arada bilgisayarım: ASUS X550Z NOTEBOOK AMD FX-7600 2.7GHZ-8GB-1TB-15.6''-2GB-WIN8

zombi
18-08-2020, 01:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

2014 yılından kalma işlemcisi var. yani tarih öncesinde üretilmiş diyebiliriz. işlemci güzel gibi. 4 çekirdek 4 izlek bi işlemci. 8 çekirdeklşi bir r7 gpu su var.

ama sonuçta eskimiş. kimbilir hiç temizlendi mi? bir temizletmeli bakım yaptırmalısınız.

2. olarak pil sormuşsunuz. yani 6 yaşında makine pili eskisin bi zahmet. %88 lerde ise bu yaşta bi laptop için oldukça güzel bi performans bence. intel nvidia lı bi makine olsa idi 2 sene geçmeden batarya hakkın rahmetine de kavuşmuştu.

bi de daimen pilde kullandı iseniz eskimesi hızlanmış olabiliyo. pili uzun süre kullnamayacağınız zaman %50 şarjda bi yerde bıraksa idiniz ve sadece dışarda ya da elektrik kesintisinin çok olduğu lokasyonlarda kullansa idiniz bu kadar da eskimezdi. daha uzun süre dayanabilirdi.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
excel_mustafa
18-08-2020, 03:01   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

bataryayı ya değiştir yada bataryasız kullan. ölü bataryaların voltajı yükselir bu da anakarta zarar verebilir. 

ısınma sorunu içinin tozlanması ve termal macunun kurumasından olur. donanımdan anlıyorsan içini yumuşak fırça ve havayla temizle. eski macunu alkolle temizleyip yeni macun çek (işlem sırasında statik elektriğe karşı vucudunu ve laptopu toprakla). tecrüben yoksa uğraşmanı önermem hassas kısımlara zarar verebilirsin.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
18-08-2020, 05:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
bataryayı ya değiştir yada bataryasız kullan. ölü bataryaların voltajı yükselir bu da anakarta zarar verebilir.

ısınma sorunu içinin tozlanması ve termal macunun kurumasından olur. donanımdan anlıyorsan içini yumuşak fırça ve havayla temizle. eski macunu alkolle temizleyip yeni macun çek (işlem sırasında statik elektriğe karşı vucudunu ve laptopu toprakla). tecrüben yoksa uğraşmanı önermem hassas kısımlara zarar verebilirsin.

lityum pil ölecek ve batarya voltajı yükselicek?

4.29 u aştığında patlayabilen bi hücre olmasını geçtim zaten batarya sağlığı birim şarj süresi sonucunda elde edilen tepe voltajı ile ölçülürken bu ne menem bi mesaj oldu anlamadım? lütfen bildiğimiz konularda bilgi verelim.

MFE727
18-08-2020, 10:57   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

pil değişimi, macun yenileme ve temizliğini serviste 3 yıl önce yaptırmıştım.ara sıra temizliğini yapıyorum ama macunu değiştirmeyi bilmiyorum.zaten denemeye kalksam elimde kalır cok maharetli sayılmam bu konularda.anakart ısıdan zarar görmüş olabilir mi sizce.yoksa dediğiniz bakımlarla batarya değişimi yeterli olur mu

MFE727 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
18-08-2020, 13:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

hala çalışıyorsa zarar görmemişse de yakındır. tavsiyem acileen temizlettirmeniz. temizlik yılda bir olmasa da 2 yılda bir muhakkak yapılmalıdır zaten.

seto__
18-08-2020, 17:32   |  #7  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

arkadaşların da dediği gibi bakımı yaptırmalısın. Bir de bataryasız kullanırsan hem daha güvenli olur hem de bilgisayarın için iyi olur diye düşünüyorum.

seto__ bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
MFE727
20-08-2020, 09:09   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: MFE727  
pil değişimi, macun yenileme ve temizliğini serviste 3 yıl önce yaptırmıştım.ara sıra temizliğini yapıyorum ama macunu değiştirmeyi bilmiyorum.zaten denemeye kalksam elimde kalır cok maharetli sayılmam bu konularda.anakart ısıdan zarar görmüş olabilir mi sizce.yoksa dediğiniz bakımlarla batarya değişimi yeterli olur
Alıntı: IsetenayI  
arkadaşların da dediği gibi bakımı yaptırmalısın. Bir de bataryasız kullanırsan hem daha güvenli olur hem de bilgisayarın için iyi olur diye düşünüyorum.
 batarya gömülü malesef çıkararak kullanamıyorum

MFE727 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]