Laptopumda ekran sorunu

ParaMedic
03-04-2014, 03:28   |  #1  
ParaMedic avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj

Selam,

Uzun süredir kullandığım HP Pavilion g6 laptopumda altı ay kadar önce bir sorunla karşılaştım. Ekran görüntüsü komple gitti, kayboldu. Birkaç kişiye sordum, tanıdık birisi yardım edebileceğini söyledi. Laptopumu alıp onunla görüşmeye gittim, anlattım. Dediğim gibi, ekranda hiç görüntü yok. Onun dışında herşey süper. Laptopumu aldı, vücut ağırlığını kullanarak klavyenin olduğu yerlere birkaç dakika sertçe bastırdı. Ne yaptığını sorduğumda, yanlış hatırlamıyorsam ekran kartının kondansatörlerini yükünü boşalttığını söyledi. Nitekim hemen peşisıra ekran çalışmaya başladı.

Şimdi laptopumun ekranı yine gitti, çalışmıyor. O tanıdığa ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım, yaptığı şeyi aynen tekrarlamaya çalıştım elimden geldiğince fakat yapamadım. Tam olarak ne yapmam lazım ?

Ayrıca 6 ay önce laptopumun ekranı ilk görüntü göstermediği zaman HDMI vasıtasıyla evdeki televizyona bağlayıp idareten öyle kullanabiliyordum. Şimdi televizyona bağlıyorum fakat Sinyal Yok uyarısı veriyor, televizyona HDMI ile bağlamış olmama ragmen yine görüntü alamıyorum laptopumdan.

Bir diğer nokta da laptopumun artık ömrünün sonlarına yaklaştığını tahmin ettiğimden, hard diskini yedeklemek istiyorum, herşeyim onun içinde. Ekranından görüntü alamadığımı varsayarsak, bunu nasıl gerçekleştirebilirim ?

Teşekkürler.

mehmet_93
03-04-2014, 08:58   |  #2  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

ilk soruna cevap veremeyecegim çünkü öyle bastırıp çalışmasını ilk kez duydum belki denk gelmiştir diyecektim ama baya dayanmıs :) sabit diski yedekleme konusunda yardımcı olayım. Pc 'nin alt kısmında hdd boyunda bir kare kesit ve kenarında iki vida olur genelde standart oluyor çünkü. Ordan hdd ni çıkarıp ister başka bir pc de kullanabilir isterse bir masaüstü pc ye bağlayıp yedekleyebilrsin. Format gereken durumlarda bile veri kaybı olmaması için bunu yapabiilrsin.

ParaMedic
05-04-2014, 15:09   |  #3  
ParaMedic avatarı
OP Yeni Üye
39 mesaj
Alıntı: mehmet_93  
ilk soruna cevap veremeyecegim çünkü öyle bastırıp çalışmasını ilk kez duydum belki denk gelmiştir diyecektim ama baya dayanmıs :) sabit diski yedekleme konusunda yardımcı olayım. Pc 'nin alt kısmında hdd boyunda bir kare kesit ve kenarında iki vida olur genelde standart oluyor çünkü. Ordan hdd ni çıkarıp ister başka bir pc de kullanabilir isterse bir masaüstü pc ye bağlayıp yedekleyebilrsin. Format gereken durumlarda bile veri kaybı olmaması için bunu yapabiilrsin.

Ekran hala çalışmıyor. mehmet_93 çok sağol, dediğini yaptım, arkadaki yeri açtım. Resim aşağıdaki postta. Hangisi HDD, siyah olan mı ? İçindeki verileri bir arkadaşımın laptopuna aktarmak istiyorsam nasıl yapacağım ? Donanım hakkında bilgim sıfır.

ParaMedic
05-04-2014, 15:10   |  #4  
ParaMedic avatarı
OP Yeni Üye
39 mesaj