Laptopumdaki Problemler Düzeltilebilir Mi?

hsyn9205
20-02-2019, 19:45   |  #1  
hsyn9205 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba. 2012 yılında almış olduğum toshiba stallite L750-1LN laptobum artık beni çığrımdan çıkartmaya başladı. bundan birkaç sene evvel ilk olarak bataryası bozuldu. bende aman ne olcak diyip sadece pirizde bataryasız kullanmaya başladım. daha sonra kendi kendine kapanmalar başladı. kapanıyor laptop ve iki turuncu ışık yanıp sönmeye başlıyor. pirizden çıkartmadan da açılmıyor geri. bunun haricinde ne yaparsam yapayım ısınma sorununa mani olamıyorum. kaç kere termal macununu değiştirdim. içini kaç kere temizledim yok olmuyor.
Tamam bilgisayarım eski ama eskiden oynadığım ve hiç kasmayan oyunlar artık kasmaya başladı. knight online bile kasıyor. aşırı ısınınca da kilitleniyor bilgisayar.
Şu an bilgisayarın hoparlorleri sadece açılışta birkaç dakika çalışıyor ve ondan sonra ses gelmiyor hiç. kulaklık takınca da ses gelmiyor. ben istiyorum ki en azından stabil bir şekilde cihazım çalışması gerektiği gibi çalışsın. maddi durumum el vermediği için yeni bir cihaz da alamıyorum. her şeyi geçtim sadece şu kapanma olayı olmasa bana yeter. ya hiçbir şey yok mesela ne ısınma var ne başka birşey bir oyuna gircem bilgisayar bir an tabiri caizse gaza geliyor ve pat kapanıyor bir anda. sadece burada değil oyunun ortasında da kapanma olabiliyor. ama çoğunlukla başlarken. bu problemler giderilebilir mi sizce? ve maliyeti tahminen ne kadar olur. ilgilenirseniz teşekkürler.

Cihaz Özellikleri: 

• Intel® Core™ i3-370M İşlemci
  • 4096 (1 adet) MB, DDR3 RAM (1.066 MHz)
  •  NVIDIA® GeForce® GT 525M ekran kartı

White-Fox
20-02-2019, 20:09   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Laptoplar da batarya ömrü 2 yıldır daha da uzamaz.

Oyunda kapanmasının sebebi ve takılmasının yavaşlamasının sebebi muhtemelen ısınıyor olmasıdır buda gösterir ki termal macunların yenilenmesi gerekiyor.Bu ne kadar tutar bilemem çok tutmamalı ama.

Ve son olarak bakın HDD,SSD bunlar formata çok gelen şeyler değil performans kaybetmek istemiyorsanız yada daha doğrusu hdd ye para vermek istemiyorsanız format atmayın ve attırmayın.

Gereksiz programları silin , masaüstünüzde çok fazla dosya bulundurmayın windows ram i olabildiğince açık olan ekrana yönlendiriyor.

Açılışta başlayan programlardan (otomatik başlayan) gereksiz olanları kaldırın.

Saçma sapan hileler , güvenilir olmayan yazılımları bilgisayarınıza kurmayın.

Cleaner vb 3.parti yazılımlar ile kayıt defterinizi değiştirmeyin!

Hdd yada ssdniz de belli bir miktar boş alan bırakın en az 10 gb.

Bu şartlarda çok fazla problem yaşamıyor olmanız gerekir...

hsyn9205
20-02-2019, 20:15   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

söylediklerinizin tamamını yapmış bulunmaktayım. yinede aynı sadece bi program var onu kullanıyorum. o kayıt defterini düzeltiyor vs vs işlemler yapıyor. yalnızca termal macunu değiştireli oldu baya. onu değiştiririm ama daha önceki deneyimlerimden biliyorum. birşey değişmeyecek bence. sadece yeni bir batarya alıp denemedim. yakında onu deniyeceğim.

excel_mustafa
20-02-2019, 22:13   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

prizdeki toprak hattının sağlam olduğundan emin ol

ramları çıkarıp slota giren kısımlarını silgiyle dikkatlice sil

anakartı arkalı önlü fırça ve havayla temizle

speccy ile sıcaklıkları kontrol et.

hsyn9205
21-02-2019, 13:12   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

toprak hattının sağlam olduğunu nasıl kontrol ederim bilmem ama evde elektrikle ilgili hiçbir problem yaşamadım şu güne kadar

ramleri silebilirim

anakartı nasıl temizlerim bilmem. çünkü çok söküp takmışlığım yok laptobu. ama denerim.

sıcaklık değerleri 90 dereceye kadar çıktığı oluyor

klyglsn
21-02-2019, 18:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

ekrankartınız paylaşımlıymış belki kazara onu 1gb düşürdünüz malum temizlettiğinize göre bios ayarlarınız değişmiş olabilir yani ramdan alarak yükseltile bilmekte 2.76 yakadar yükselir diyor 8gbda ramda ise dörtgb kadar ekrankartının hafızasını yükselme imkanınız var burda yazıyor http://www.toshiba-turkey.com/di ... satellite-l750-1ln/

hsyn9205
22-02-2019, 14:47   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

şu an baktım da toplam kullanılabilir grafik belleği 2746 mb yazıyor. ayrılmış video belleği 1024 mb paylaşılan sistem belleği 1722 mb yazıyor.