Laptopumu düşürdüm şuan çok kasıyor

firatliv
04-04-2011, 00:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Laptopumu düşürdüm şuan çok kasıyor. bilgisayarda masaüstünü sağ tıklayıp yenile dediğimde bile bu işlem zaman alıyor. acaba ramlarinde falan mı bir problem oldu düşünce. yardımlarınızı bekliyorum.

(konuyu sanırım yanlış yere açmışım doğru yere taşınmasını rica ediyorum)

Son Düzenleme: firatliv ~ 04 Nisan 2011 00:20
swordmaster_65
04-04-2011, 01:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Hard Diskte bir problem olmuş olabilir bad sector gibi hdtune adlı program ile test etmeni öneririm.
Garantisi devam ediyorsa hiç uğraşmadan servise yollamak en mantıklısıdır.

firatliv
04-04-2011, 01:54   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

garantisi bitti neyazıkki. bu sorunu gidermenin bi yolu varmıdır. yada sorundan emin olmanın bir yolu var mıdır?

swordmaster_65
04-04-2011, 02:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Diskinizi everst ile okuma yazma hızı olarak test edebilirsiniz yada hdtune isimli program ile bad sector testi yapabilirsiniz.
Eğer bad sector varsa format ile düzeltin diyecektim ancak fiziksel  bad sector oluşmuştur hdd değişimi ile sorun çözülecektir.

infoman
04-04-2011, 02:27   |  #5  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Geçmiş olsun...
RAMlerde hata olursa kasıntı yapmaz. Bilgisayar ya reset atar yada tamamen kitlenir ayrıca açılmama olasılığı çok yüksek olur.
Büyük bir ihtimal HDD'nizde BAD SECTOR var.
Yeni bir HDD almanız gerekebilir fakat öncesinde kendiniz onarmayı DENEYEBİLİRSİNİZ.
HDD onarımı için biçilmiş kaftan HDD REGENARATOR programıdır. Dos modunda çalışır ve Hiren's Boot CD 10.6 içinde mevcuttur.
indirme linki: http://www.hirensbootcd.org/hbcd-v106/
iso dosyasıdır. indirdikten sonra bir CDye yakıp bilgisayarınızı açılışta CDden başlatmanız gerekir.

OnurTRPN
04-04-2011, 13:39   |  #6  
Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: infoman  
Geçmiş olsun...
RAMlerde hata olursa kasıntı yapmaz. Bilgisayar ya reset atar yada tamamen kitlenir ayrıca açılmama olasılığı çok yüksek olur.
Büyük bir ihtimal HDD'nizde BAD SECTOR var.
Yeni bir HDD almanız gerekebilir fakat öncesinde kendiniz onarmayı DENEYEBİLİRSİNİZ.
HDD onarımı için biçilmiş kaftan HDD REGENARATOR programıdır. Dos modunda çalışır ve Hiren's Boot CD 10.6 içinde mevcuttur.
indirme linki: http://www.hirensbootcd.org/hbcd-v106/
iso dosyasıdır. indirdikten sonra bir CDye yakıp bilgisayarınızı açılışta CDden başlatmanız gerekir.
ben bu arkadaşın dediği yöntemle yaklaşık bir yıl önce bozuk olan harddiskimi kurtardım. %30 bad sectorluydu, %5 e kadar düşürdü bu program yaklaşık bi 10 saatlik tarama sonucunda. düzeltemedii bölümler için de ilgili megabaytları hesap ederek o kısımlardan farklı bir hdd bölümü oluşturdum, ksaca harddisk oralara hiç uğramadığı için bi gram bile kasma yaşamadım.

bu arada sorunun %99 harddiskten kaynaklı. anlattğın belirtiler benimkilerle yüzde yüz uyuşuyor. hdd regenerator ;)

Banned
04-04-2011, 14:19   |  #7  
Banlandı
72 mesaj

düştüyse kasması normal leptop düştüğünde içindeki mikro kapsüller harekete geçer ve kondansatörler patlayabilir ekran kartına harddikte girmiş olabilir aç bi içini bak sorunu yaz ben sana ona göre bişey söyliyim

M.G.G
04-04-2011, 16:59   |  #8  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

mahmutcuk;
Kondansatör patlasa o pc hiç harekete geçmez, geçemez.Ve etrafa iğrenç bir koku yayar ;)
HDD regenator için net kotasından harcamaya gerek yok.6 mblık kendi dosyasını indirmek daha iyidir ;)
http://bit.ly/fyy4Et

Banned
04-04-2011, 18:06   |  #9  
Banlandı
72 mesaj
Alıntı: M.G.G  
mahmutcuk;
Kondansatör patlasa o pc hiç harekete geçmez, geçemez.Ve etrafa iğrenç bir koku yayar ;)
HDD regenator için net kotasından harcamaya gerek yok.6 mblık kendi dosyasını indirmek daha iyidir ;)
http://bit.ly/fyy4Et
direncin babağı kopmuş olabilir mi sen bu işlerden anlıyon galiba usta

M.G.G
04-04-2011, 18:24   |  #10  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: mahmutcuk  
direncin babağı kopmuş olabilir mi sen bu işlerden anlıyon galiba
Olabilir ama ilk başta basit yöntemlerden başlamak daha iyidir (:

infoman
05-04-2011, 00:50   |  #11  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Elinizdeki bütün mobil cihazlar 70 Cm (masa seviyesi) yukarıdan atılarak test edilir testlerde en çok arıza yapan parça doğal olarak HDD ve kasadır.
70 cm değil 7 metreden atsanız içindeki 5-10 kondansatör tüy kadar ağırlığıyla ivme kazanıp taş gibi lehimi koparamaz. Anakartın üstündeki lehimleri normal havyayla bile eritemiyoruz ne kadar sağlam olduğunu siz tahmin edin. Ayrıcaaa bir devre elemanı eksildiğinde o devre artık iş görmez. Ya arızalanmıştır yada çok kısa bir sürede arızalanacaktır. Arıza nedeni belliki HDD ve büyük olasılıkla çalışırken düştüğü için BAD SEKTÖR var.

Banned
05-04-2011, 22:27   |  #12  
Banlandı
72 mesaj
Olabilir ama ilk başta basit yöntemlerden başlamak daha iyidir (:
Ya işin kötüsü benim makina yandı . Çok yüklendim biraz da hızlı yaptım işlemleri. Kondansatörlerim yandı

M.G.G
06-04-2011, 15:35   |  #13  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: mahmutcuk  
Ya işin kötüsü benim makina yandı . Çok yüklendim biraz da hızlı yaptım işlemleri. Kondansatörlerim yandı
Kondansatör öyle kolay kolay yanan bir parça değildir (:
Lehimleri bir kontrol edin belki aşırı sıcaktan devreden ayrılmış olabilir.Bide cpu takılıyken anakartı bi topraklayın belki statik yüklenme olmuştur (:

Banned
07-04-2011, 20:08   |  #14  
Banlandı
72 mesaj

Statik yüklemeyi gizlilik ve zırh ayarlarında denedim ama sonuç hüsran oldu sonra shift yapıp spangileyle sıvazladım ama yine bi sonuç yok.Bende makarna yedim sonra

Banned
09-04-2011, 20:31   |  #15  
Banlandı
72 mesaj
Kondansatör öyle kolay kolay yanan bir parça değildir (:
Lehimleri bir kontrol edin belki aşırı sıcaktan devreden ayrılmış olabilir.Bide cpu takılıyken anakartı bi topraklayın belki statik yüklenme olmuştur (:
2200 mf kondansatör vardı + la - si birbirine girdi yanlışlıkla bi tane direnç bağladım ucuna iş görür mü