Laptopun ekranının ışığı tamamen söndü

jeefo55
27-10-2008, 19:59   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
60 mesaj

Arkadaşlar iyi günler,

Toshiba M100 model 3 senelik laptobum var. Ancak 2 gün önce laptobun durduk yerde ışığı söndü. Yani ışık azalmadı tamamen söndü. Herşey normal çalışıyor ancak ışık yok. Çok dikkatli bakıldığında görülüyor çok az. Sabah okula giderkende öyleydi bütün gün fişten çıkardım akşam geldiğimde hala aynı. Bu mesajıda başka bir bilgisayardan yazıyorum. Her türlü fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Bazen bilgileri üstüste koyarak çözüme gidilebiliyor.
detay bilgi: bitirme tezimi yazmam lazım, lütfen acilen yardım arkadaşlar.
Saygılar
İzzet

Quad-Core
27-10-2008, 20:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

Valla yazılımsal bir hataya benzemiyor,yani hata donanımsal.Laptop olduğu içinde sorunu senin yada benim gibilerin çözmesi imkansız.(Normal pc olsaydı farklı yöntemler deneyebilirdin..Ör :farklı ekran kartık yada motütör gibi).Ama içimde kalmasın söylemek istiyorum; Laptobunun artık ömrüde bitmiş olabilir(3 sene dile kolay, eğer imkanın varya yeni bir pc'ye yönelmelisin derim ben.Ama eski pc ne olacak diğorsan, yetkili servise vereceksin (garantisi bitti büyük ihtimal) ve onlarda yığında senden ücret alacaklar.
...

Edit: Birden fazla konu açmana gerek yok.Forum üyeleri her zaman yardımcı olacaklardır.

Son Düzenleme: Quad-Core ~ 27 Ekim 2008 20:17
İtacHi_
27-10-2008, 20:27   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Yaz tatilinde kuzenim laptopunu getürmişti(daha 6 ay olmamış)BEnim evimde bir gn fişe taktı sonrada makinaya soktu ac adaptör kablosunu çıt diye bi ses geldi.Baktık laptop güzel çalışıyor koku yok bişe yok ama ancak görüntü yok.Senin dediğin gibi çok uraşırsan bişeler görebiliyosun (üstten veya yadan bakarsan felan).Kuzen hemen servise gönderdi olay çözüldü.Snde garanti süresi çoktan gemiştir o yüzden yeni laptop bakmaya başlayabilirsin.Senden yetkili servis tonla para alıcaktır.Hemde bu aralar dolar 1.6750YTL.Donanımlar pahalı o yüzden biraz bekleyip yeni bir Pc al diye düşünüyorum (eğer bütçen varsa)

jeefo55
28-10-2008, 12:33   |  #4  
OP Üye
60 mesaj

teşekkürler arkadaşlar, sorunu çözemedim en kısa zamanda perpa'ya tamire götürcem bakalım ne kadar istiycek. Bu arada zatn 4-5 aydır ekranda görüntü gidip geliyordu kablolarda bir temasızlık var galiba sadece belirli bir noktada görüntü geliyordu.
Sonucu iletirim, biraz umutsuzum açıkcası.
Saygılar
izzet

physfg
28-10-2008, 15:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

laptoplarda kullanılan lcd ekranda oluşan silik görüntüyü netleştirmek için arkadan tek renk flouresan ışık gönderilir ki projeksiyon yönteminde de böyledir muhtemelen senin arka aydınlatma yanmış gibi duruyor eğer devre sağlamsa 40 ytl ye sadece lambayı ,devre yanmışsa 100-120 ytl ye yaptırabilirsin....
bunda senin yapabileceğin bi şey yok sağlam bi yere götür ama sağlam devreyi sana bozuk diye çakmasınlar..............DİKKKKKKKAAAATTTTTTTTttttt

physfg
28-10-2008, 16:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

kiiii silik yazıyı gördüyorsan sadece flouresan lamba yanmış demektirrrrrrr

jeefo55
29-10-2008, 16:18   |  #7  
OP Üye
60 mesaj

perpa`da bi laptop servisiyle ekranda goruntu kesilmesi de oluyordu u arizadan ayri, konustum hepsi 200 Ytl civari tutar dedi bi gostercem bakalim.
ilginiz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

physfg
29-10-2008, 18:13   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

jeefo 55
silik yazıyı görüyorsan sadece flouresan lamba yanmıştır yani devre sağlam onlar devreyle birlikte değişim fiyatı vermişler bi detaylı konuş lamba yı 40-50 civarına yaparlar.....