Lenovo ideapad 330-15ARR Ekranı Kapatınca Donuyor

maraslimesut
01-11-2020, 10:24   |  #1  
maraslimesut avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba kolay gelsin. Lenovo pc 'me su dökülmüştü. Kıbrısda bir servise yaptırmıştım. Yaklaşık 4 adet konnektör değişti demişlerdi..

Şuan sorunum şu: 
1. Ekranı indirince pc ekranı kararıyor evet bu doğru ancak ekranı kaldırdığımda açılmıyor. Nummlock vs tepki vermiyor yani donuyor. Üstelik fan daha hızlı çalışmaya başlıyor.
2. Pc şarjda çok çok nadir donuyor. Ancak şarjdan çıkartınca bazen 1 dk bazen 5 bazen 10 dk sonra donuyor. Hiçbir şeye komut veremiyorum.

Ne yaptım ?
1. 8 gb ram var. 4 gb anakarta bağlı 4 gb takmalı. o ramı çıkardım sorun devam etti.
2. Windows 10 orjinal. 2 defa lenovo temiz kurulumunu yaptım devam etti. 
3. Baktım olmuyor Windows 10 Education kurdum, orjinal... Yine sorun devam etti.
4. SSD yi çıkardım, HDD Taktım sorun devam etti.. İki SSD başka lapotop da donma yapmadı..
5. 4 Gb ramın yerine 8GB ram taktım sorun devam etti
6. Güç seçenekleriyle de alakası yok. İnternette yazan çoğu seçeneği denedim. İşlemci kullanım oranından ekranı indirince pc nin tepkisine kadar hepsini denedim. sonuç sıfır....
7. Windows kurduktan sonra sırasıyla güncelleme geliyor. 19xx ve 20xx şu son çıkan.. Acaba güncelleme yükseltmelerinden mi oldu diye düşündüm. Windows'un sitesinden 20xx son sürümü iso olarak indirdim. Windows 10 Home ( orjinal ) kesinlikle crackli değil.. Sorun devam ediyor....
8. Ekran kartı güncel.. Şarjda olmayınca bazen windows sembolünde bile donuyor.. Ayrıca şuan pc de office den başka programda yok sayılır sorun devam ediyor..
9. Anakart bios pilini çıkardım değiştirdim sorun devam etti

Not: Su bataryaya da değdi. Program ile bakınca sağlamlık oranı %88 çıkıyor. Voltaj değerleri dengeli. Bunun etkisi olabilir mi ?

Son Düzenleme: maraslimesut ~ 01 Kasım 2020 10:27 Neden: içerik düzenlemesi
excel_mustafa
01-11-2020, 19:54   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

öncelikle bayaryayı çıkarıp adaptörle çalıştır. batarya gömülüyse içini açıp bataryanın klipsini anakarttan çıkar. anakartı söküp sentetik tiner ve fırçayla temizle. kalorifer gibi ılık bir yerde birkaç gün beklet.

maraslimesut
01-11-2020, 20:47   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Ede anakart tamire gitti zaten, temizliğini yaptılar. 4 tane konektör değişti ben şimdi tekrar tinerle maceraya girmem doğru olur mu?

excel_mustafa
01-11-2020, 21:37   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

anakart elden geçtiyse uğraşmaya gerek yok. burnintest programıyla işlemci ve diğer donanımları testten geçir. bir benchmark programıyla stres test yaparak hangi aşamada donduğuna dikkat et.

maraslimesut
02-11-2020, 19:50   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Hata 1:

Hata 2:

Lenovo Vantege hata vermedi ancak bu uygulama temperature temperature threshold exceede şeklinde 4 hata verdi

excel_mustafa
02-11-2020, 21:56   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

batarya ölü olduğu için yeterli amper basamadığından pc donuyordur. pilsiz çalıştırınca donuyorsa anakartın üst köprü devreleri sorunlu olabilir. anakart bir kez zarar görünce yada tamir olunca beraberinde başka sorunlar da getirebiliyor. toplarken sürülen macun kalitesiz olduğundan işlemci ısısı biraz fazla çıkmış.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
maraslimesut
03-11-2020, 14:52   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

10 aylık bilgisayar, bataryanın ölmesi sanırım suyun temas etmesinden. Ciddi su değmişti içinden sesler geliyordu ama şuan bataryada şişme yok. Baktığında görüntü normal... Ama içerikte neler olduğu şüpheli.. Maalesef dediğiniz gibi servis de yapamamış olabilir. Kıbrıs :/ ... XYZ Bilgisayardan Xigmatek termal macunaldım. Söküp macunu yenilerim... Yeni aldığım lenovanın termal macununu değiştirdim. Test de Temperature CPU 0 (Min/Current/Max) 0.0C / 56.0C / 73.0C değerini verdi... Sanırım daha iyi..

Cevaplarınız için teşekkürler.