Lenovo IDEAPAD Y530-498 sizce nasıl?

orhan6894
04-01-2009, 20:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
267 mesaj

Merhaba arkadaşlar bu laptopu almaya karar kıldım film izlemek,int. gezmek,oyun oynamak(san andreas,u.cover,carbon,nba-08-05,age of 3 vb. gibi) için almak istiyorum bu makine bu oyunlara yeterli kalırmı yoksa daha üst modellere bakmalımıyım...Bütçem 2.00-2.700 arası bana bunun haricinde hangi model önerebilirisniz
ilk defa laptop alacağım yani ilk deneyimim crysis,pes2009 vb ağır oyunları oynamam...ürün özelliklerini yazıyorum yorumlarınız ve yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

İşlemci Intel Core 2 Duo Processor T9400 6mb cache
2.53GHz (Penryn)
Ekran 15.4" WXGA TFT VibrantView (1280 x 800) Çerçevesiz dizayn + Kamera (1.3 Mega Pixel)
RAM (2GB + 1GB) 3GB PC2-5300 DDR2 667MHz SDRAM
HDD 320 GB 5400rpm SATA
Ekran Kartı Nvidia® GeForce 9500 G with 512MB harici(paylaşımsız)
Genişleme Yuvaları 3 x USB 2.0, HDMI, IEEE 1394, VGA, 6-in-1 card reader(SD/SD pro,MS/MS pro,MMC,XD), Express Card, Microphone input, Headphone jack
Optik Sürücü Dual Layer DVD Recordable DVD±RW DL
Diğer Intel 5100 a/g/n kablosuz iletişim, Bluetooth, HDMI, Black color barebone, "VeriFace" Yüz Tanıma Teknolojisi, Dolby Home Theater 4+1
İşletim Sistemi Windows Vista Home Premium Türkçe işletim sistemi
Pil ve Pil Ömrü Li-Ion 6 cell     Pil Ömrü 4 saat
Klavye Q Turkçe
Ağırlık 2.9Kg
PN 59-015498
Garanti 2 Yıl

okfbgnc
04-01-2009, 20:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

bilgisayar güzel ama oyun için ekran kartı pek iyi değil ben sana şunu öneririm

bunun ekran kartı daha iyi oyunlarda daha rahat edersin işlemcisi de senin aklından geçen kadar iyi değil ama emin ol fazlasıyla işini görecektir.yani oyun için bu bilgisayarı almak daha mantıklı çünkü iki bilgisayarın da işlemcisi zaten senin ihtiyacın olan herşeyi rahatlıkla yapar.geriye kalan önemli şey ekran kartıdır

bu da olabilir

Son Düzenleme: okfbgnc ~ 04 Ocak 2009 21:07
okfbgnc
05-01-2009, 01:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
259 mesaj
onn.off
bende bugün satın aldım bu lenovo İDEPAD Y530 59-015498
ve kurulumunu az önce bitirdim gayet güzel çalışıyor yarın üstüne orjinal GTA IV yükleyecem istersen bekle seni burada haberdar ederim ayrıca bu makina heryerde 2.800ytl
sadece teknosada kampanya var 2.413ytl ayrıca makina gayet hızlı sesiz ve ısınmıyor sakın HP veya acer alma...
ayrıca hiç bi yeri ç
oyun için hp nin ekran kartı çok iyi.ayrıca hiçbir bilgisayar kendiliğinden çizilmez.tabi lenova güzel bilgisayar özellikleri de iyi fakat arkadaşın oyun oynayacağım demesi olaya farklı bir boyut kazandırıyor.siz yinede gta ı yükledikten sonra buraya yazarsanız iyi olur bende merak etim şimdi.son olarakta hp nin kalitesi tartışılmazdır sakın hp alma demek biraz garip gerçekten.mesela ne anlamda hp den uzak durulmalı?

orhan6894
05-01-2009, 13:56   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

onn.off
bende bugün satın aldım bu lenovo İDEPAD Y530 59-015498
ve kurulumunu az önce bitirdim gayet güzel çalışıyor yarın üstüne orjinal GTA IV yükleyecem istersen bekle seni burada haberdar ederim ayrıca bu makina heryerde 2.800ytl
sadece teknosada kampanya var 2.413ytl ayrıca makina gayet hızlı sesiz ve ısınmıyor sakın HP veya acer alma...
ayrıca hiç bi yeri ç
onn.off Kardeşim oyun yükleme deneyimlerini 4 gözle bekliyorum şimdiden ilgilendiğin için çok sağol.
Şimdi arkadaş hp ve acer alma derken neyi kasdetti bilemiyorum ancak teyzemin hp dv5-1041et var kış aylarında üstünde kestane pişirebilirsiniz teyzem makineyi çok kasıyor photosohop,autocad ve bunun yanında bir sürü ağır program kullanıyor bunun için bu modeli aldı ancak pişman oldu..Makine bende 3 gün kaldı gerçekten oyunlarda çok ısınıyor cpu 80-82 derecelere kadar çıkıyor yani benim hp almamamın sebebi budur haa birde servis olayı kime sorduysam 30 işgünü geçti bende para iadesi alıp yeni makine aldım diyor..Hatta değişik sitelerde konular açtım onlarda öyle diyor bir sitede arkadaşın biri samsung r560 önerdi ama samsung olduğu için pek içime sinmedi..
Aslında aklımdaki markalar
-asus
-lenovo(ıbm)
-sony vaio
ama artık araştıra araştıra kafam patladı herşeyine bak şuna bak buna bak derken işin içinden çıkılmıyor..bende bıktım bu aleti seçtim ama sizlerin engin yorumlarınıza güveniyorum bana yardımcı oldunuz ve oluyorsunuz hepinize çok teşşekür ediyorum...
Bu arada onn.off kardeşim hemen yaz yorumlarını çok merak ediyorum...

orhan6894
05-01-2009, 14:18   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

Asus'tan m51vm ve m50 serilerine bakıyorum eğer m50 serisinden uygun olan varsa onu da yazabilirsinz şimdiden teşekkürler..

orhan6894
05-01-2009, 16:26   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

merhaba arkadaşlar samsung'u öneren arkadaşla tekrar iletişime geçtim bana mesaj attı ürün incelemesini işin açıkçası biraz samsung'a kayar gibi oldum siz ne dersiniz buyrun özellikleri

İşletim Sistemi  İşletim Sistemi  Orijinal Windows Vista® Home Basic
Orijinal Windows Vista® Home Premium  
İşlemci  İşlemci  Intel® Core™ 2 Duo Processor P7350 ~ P9500 (2.00 GHz ~ 2.53 GHz), Intel® Core™ 2 Duo Processor T9400 ~ T9600 (2.53 GHz ~ 2.8 GHz)  
Chipset  Chipset  Intel PM45 + ICH9M  
Bellek  Sistem Belleği  1 GB (DDR3 / 1 GB x 1), 2 GB (DDR3 / 1 GB x 2) / 2 GB (DDR3 / 2 GB x 1), 3 GB (DDR3 / 1 GB x 1 + 2 GB x 1 ), 4 GB (DDR3 / 2 GB x 2)  
Bellek Türü  PC3-8500 (1066 MHz) DDR3 SODIMM  
Bellek Düzeni  2 x SODIMM  
Ekran  LCD  15,4” WSXGA+ (1 680 x 1 050) Parlak, 15,4” WXGA (1 280 x 800) Parlak  
Görüntü  Görüntü İşlemci  nVIDIA GeForce Go 9600M GS / nVIDIA GeForce Go 9600M GT (Harici Ekran Kartı)  
Görüntü Belleği  256 MB GDDR3 / 512 MB GDDR3 (Harici Ekran Kartı)  
Çoklu Ortam Özellikleri  Ses  HD (High Definition) Ses  
Ses Etkisi  EDS (Enhanced Digital Sound) Efekti / Mik. Gürültü Bastırma  
Hoparlör  4 W Stereo Hoparlör (2 W x 2)  
Dahili Kamera  1,3 MP Web Kamerası / 2,0 MP Web Kamerası ** (1)  
Depolama  Sabit Disk  120 / 160 / 200 / 250 / 320 (5400 rpm S-ATA)  
Optik Disk Sürücü  Super Multi Dual Layer / Super Multi Light Scribe (S-ATA) / Blu-Ray (S-ATA) ** (2)  
İletişim  Modem  Modem* (3)  
Kablolu Yerel Ağ Bağdaştırıcı  Gigabit LAN  
Kablosuz Yerel Ağ Bağdaştırıcı  Intel 802.11 a/b/g/n 1 x 2 (MIMO)* / Intel 802.11 a/b/g/n 3 x 3 (MIMO)* / Atheros 802.11 b/g* (4)  
Kablosuz Geniş Ağ Bağdaştırıcı  Yok  
Bluetooth  Bluetooth 2.0 + EDR* (5)  
I/O (G/Ç) Portları  VGA  Var  
HDMI  Var  
Kulaklık Çıkışı  Var  
Mikrofon Girişi  Var  
Dahili Mikrofon  Var  
USB  3 x USB 2.0  
RJ11 - Modem  Var* (6)  
RJ45 - LAN  Var  
DC-In (Güç girişi)  Var  
Güvenlik  Anti-Virus Yazılımı  McAfee Virus Scan  
Parola  BIOS Açılış Parolası / Sabit Disk Parolası  
Kilit  Kensington Kilidi bağlantı noktası  
Kurtarma  SAMSUNG Recovery Solution III  
Güç  AC Güç Adaptörü  90 W  
Standart Pil  6 Hücreli  
Fiziksel Özellikler  Ölçüleri (En x Derinlik x Yükseklik)  358 x 264 x 28,4 mm  
Ağırlık  2,7kg  

Ozellikler ve teknik ozellikler, onceden haber verilmeden de?i?tirilebilir.

Usage note

(1) Kısa süre sonra çıkacak ancak çıkış tarihleri ülkeye göre farklılık gösterebilir.
(2) Kısa süre sonra çıkacak ancak çıkış tarihleri ülkeye göre farklılık gösterebilir.
(3) Fabrika Seçeneği.
(4) Fabrika Seçeneği.
(5) Fabrika Seçeneği.
(6) Fabrika Seçeneği.

Ozan Can
05-01-2009, 20:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
913 mesaj
orhan6894
merhaba arkadaşlar samsung'u öneren arkadaşla tekrar iletişime geçtim bana mesaj attı ürün incelemesini işin açıkçası biraz samsung'a kayar gibi oldum siz ne dersiniz buyrun ö
esprim geldi özür dileyerek espri ihtiyacımı gideriyorum dikkat etde samsung sana kaymasın ayrıca ilk sölediğin bilgisayar daha iyi

orhan6894
05-01-2009, 20:53   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj
borozan
esprim geldi özür dileyerek espri ihtiyacımı gideriyorum dikkat etde samsung sana kaymasın ayrıca ilk sölediğin bilgisayar daha
Borozan güldürdün beni helal olsun hiç aklıma gelmemişti böyle bir şey yazılacağı neyse espri güzeldi de...
Ben oyun oynamk istiyorum bunları ucu ucuna oynatır diyorlar(lenovo) bende tereddüt içerisindeyim...

orhan6894
05-01-2009, 20:55   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

hadi onn.off kardeş bekliyorum yorumunu çok heyecanlıyım..

orhan6894
05-01-2009, 22:10   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

ee kardeş makine güzele benziyor yarın oyun yükle birde öyle izlenimlerini yazarsan çok memnun olurum..
resimler güzel birde ses kalitesi nasıl acaba???

orhan6894
06-01-2009, 18:53   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj
onn.off
zaten Oyun yükledim GTA IV oynadım üstünde resimlere
Teşekkür ediyorum kardeşim allah razı olsun çok yardımcı oldun özellikle vista puanları hakkında ... =)

orhan6894
06-01-2009, 21:13   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

ne oldu bu konuya yaaww resimler kayboldu ortadan sabah vardı akşam kayboldu ne oldu anlamadım..

orhan6894
13-01-2009, 18:26   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

benim önerdiğim samsung  makinede ram ve ekran kartı ddr3 bu seçim ilerisi için daha yatkın olur öyle değilmi?
Yani ilerki zamanlarda ddr2 devri bitip ddr3 çıktığında tekrar değiştirmek için sorun yaşamayız değil mi?
Birde ddr3'de daha performanslı mı olur yoksa ddr2 ile aynı performansı alırmıyım?

buyrun size link vereyim daha ayrıntılı inceleyin birde bu makineyi kullananlarda yorum yaparlarsa sevinrim..

Son Düzenleme: orhan6894 ~ 17 Ocak 2009 10:05
sonkaramurat
19-01-2009, 18:43   |  #14  
Taze Üye
3 mesaj

Selamlar
Ben 3.5 aydır Lenovo Ideapad Y530 kullanıyorum. Bu konuyu görünce yardımcı olabileceğimi düşündüm. Oyun oynamak istiyorum demişsin ve oyun için iyi olmadığı söylenmiş. Kesinlikle katılmıyorum. PES 2009, FIFA 2009, GTA 4 (ki bunu çalıştıran San Andreas'ı heralde çalıştırır), NBA 2008, Fallout 3, NFS Most Wanted ve Carbon kurup oynadım. Bunların arasından sadece GTA 4 bilgisayarı kastı ki o oyunun nasıl bir sistem gereksinimi olduğunu herkes biliyor hatta tam verimle o oyunu çalıştıracak bilgisayarın piyasada olmadığını açıkladı Rockstar Games. Bilgisayardan her şekilde memnunum, hızlı ve her türlü oyunu çalıştıracak kapasiteye sahip. Fakat kötü bir durumla da karşılaştım malesef. Yaklaşık 3 hafta önce bilgisayarı normal bir şekilde kapatmama rağmen bir daha açamadım. Sadece Ideapad serisine özel yerinde servisin gönderdiği kargo gelip bilgisayarı aldı ve Ankara'dan İstanbul'a götürdü. 4 gün sonra bilgisayar elime ullaştı. Anakartı değiştirmişler ve sorun çözülmüş. Peki bu bilgisayarın kötülüğünü mü gösterir? Bence hayır çünkü bilgisayar açılmayınca ilk olarak internette araştırma yaptım çünkü haftasonuydu tüm servisler kapalıydı. İnternette aynı sorunu yaşayan çok kişi olduğunu gördüm fakat hepsinin bilgisayar markası farklıydı. Toshiba, Acer vs... Yani bu sorun markanın kötülüğünden çok şanssızlık olarak değerlendirilmeli. HPlerin çok ısınması bir tarafa arkadaşımın benimkinin özelliklerne yakın HP'si GTA 4'ü çalıştıramadı, oyunda sadece GTA karakteri göründü ve yollar binalar görünmedi. Onunki de şans tabi ama ben Lenovo'yu tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Alacağın bilgisayar şimdiden hayırlı olsun.

orhan6894
20-01-2009, 19:39   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

@sonkaramurat;
Çok yardımcı oldun çok sağol ama yani nvidia 9500g bilmiyorum nasıl performans alrım çok kararsızım
Ama yazdıkların benim için çok öenmliydi çok sağol yardımcı oldun birde makinede ses sistemi dolby home theatre sistem varmış birde bunu açıklarımsın yani sesi nasıl azmı çıkıyor çok mu cızırtı varmı???

orhan6894
20-01-2009, 19:45   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

birde sendeki hangi model yani benim baktığım 498 yani t9400 işlemcili olan model sendeki de bunun aynısımı??

sonkaramurat
21-01-2009, 18:05   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

Evet bendeki de aynı model. Ses sistemi beni tatmin ediyor. En azından kardeşime benimkinden sonra alınan Samsung (modelini unuttum ama özellikleri çok iyiydi) dizüstüyle karşılaştırdığım zaman Lenovo açık ara önde diyebilirim. Ses seviyesi ise gayet çok. Bunu da bir tanıdığımın Fujitsu Siemens bilgisayarının seviyesiyle karşılaştırdığımda aşırı yüksek diyebilirim.Cızırtı ve benzeri bir şey yok.Sesi tamamen kapatan tuş dokunmatik fakat kademe kademe açıp kısan tuş dokunmatik değil. Bence dokunmatik olmaması çok iyi çünkü dokunmatiklerin kullanımı zor. Windows'ta sesle ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım.  Ama okulumda gerektiği için Linux kurmuştum hard diskin bir bölümüne. Bir süre kulaklığı taktığımda da hoparlörden dışarı ses verme sorunuyla uğraştım ve onu da en sonunda çözdüm ki bu da sadece lenovoya özel bir sorun değil. Yine bu sorunun çözümünü araştırırken çoğu dizüstü kullanıcısının aynı sorunla karşılaştığını öğrendim.

Şunu söyleyebilirim benim bilgisayarda en büyük amacım oyun oynamak olsaydı bunun yerine bir masaüstü bilgisayar alırdım. Çünkü çok fazla dizüstü gördüm ve hiçbiri oyun için süper değildi. Kimisi çok ısınıyor, kimisi sisteminin teoride yetmesine rağmen oyunu çalıştırmıyor, kimisinin de sistemi yetmiyor. :) Hem sistem yetsin hem ısınmasın, hiç sorun vermesin dersek de fiyatı dil uçuklatıyor. Lenovo ise bugüne kadar beni oyun konusunda da yarı yolda bırakmadı. Senin aklında muhakkak birkaç bilgisayar vardır, biraz daha araştır belki onların da kullanıcılarının yorumlarını bulabilirsin. Ama bu bilgisayar bence senin isteklerini fazlasıyla karşılayacaktır.

kosov
22-01-2009, 09:13   |  #18  
Taze Üye
9 mesaj

arkadaşım ben hp de kullanıyorum acer da,ikiside alma sebebim başka ama pek memnun oldugumu söyleyemem

hp aldım kaliteli diye ama yüksek özellikleri yoktu fiyat olarak  bana kaydı
acer aldım aldıgım fiyata göre çok üsütün özellikleri vardı ama kaliteli oldugunu söyleyemem

şunu biliyorum alacaksan toshiba alacaksın,başka makina tanımam.Onun dışında eger yaşagıdın yerde vatan bilgisayar varsa git ordaki teknisyenlerle bi konuş derim sana gerekli bilgiyi ve laptopu ortaya çıkarmanda yardımcı olurlar

aslanemre58
22-01-2009, 15:08   |  #19  
Üye
72 mesaj
kosov
arkadaşım ben hp de kullanıyorum acer da,ikiside alma sebebim başka ama pek memnun oldugumu söyleyemem

hp aldım kaliteli diye ama yüksek özellikleri yoktu fiyat olarak  bana kaydı
acer aldım aldıgım fiyata göre çok üsütün özellikleri vardı ama kaliteli oldugunu söyleyemem

şunu biliyorum alacaksan toshiba alacaksın,başka makina tanımam.Onun dışında eger yaşagıdın yerde vatan bilgisayar varsa git ordaki teknisyenlerle bi konuş derim sana gerekli bilgiyi ve laptopu ortaya çıkarmanda yardımcı

Toshiba alacaksın diyorsun da toshibaların en güçlü ekran kartı hd3650.Qosmio'larda 9700m gts var ama onlarında fiyatları uçuk.Bu arada lenovo son çıkan oyunları ucu ucuna oynatır ama yaza kadar miadı dolar...

Son Düzenleme: aslanemre58 ~ 22 Ocak 2009 15:11
kosov
22-01-2009, 17:47   |  #20  
Taze Üye
9 mesaj

ee ne demişler arkadaşım her güzelligin bi bedeli vardır

sonkaramurat
23-01-2009, 00:19   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj
aslanemre58
Bu arada lenovo son çıkan oyunları ucu ucuna oynatır ama yaza kadar miadı dolar...
Arkadaşım kusura bakma ama çok bilinçsizce söylenmiş bir cümle olduğu için müdehale etmek zorunda hissettim kendimi. Sadece Lenovo için konuşmuyorum, şuanda mevcut oyunların hepsini ucu ucuna olsa dahi çalıştıran bir bilgisayarın yazdan sonra çıkacak oyunları çalıştırmaması tek şekilde olabilir o da bilgisayar dünyasında beklenmedik gelişmeler olur ve oyunlar mevcut hiçbir sistemin tam verimle çalıştıramayacağı hale gelir. Şuanda dünyayı saran kriz ortamında oyun şirketlerinin giderek battığı ve GTA 4, Fallout tarzı çok gelişmiş oyunların uzun bir süre çıkmayacağı biliniyor ama sen yaza kadar gider diyorsun. Bence iyi bir düşün, şuanda ucu ucuna da olsa her oyunu çalıştırabilen bir bilgisayar en az 1-1.5 yıl daha her oyunu çalıştırır. Tabi ekonomist olsam daha yakın bir tahminde bulunabilirdim. Eğer sadece oyunlar için söylemiyorsan bir ihtimal dediğin doğrudur ki yine yaza kadar demek komik olur. Başlığı açan arkadaşın birincil amacı oyun oynamak olduğuna göre ...!!!

aslanemre58
23-01-2009, 15:06   |  #22  
Üye
72 mesaj
sonkaramurat
Arkadaşım kusura bakma ama çok bilinçsizce söylenmiş bir cümle olduğu için müdehale etmek zorunda hissettim kendimi. Sadece Lenovo için konuşmuyorum, şuanda mevcut oyunların hepsini ucu ucuna olsa dahi çalıştıran bir bilgisayarın yazdan sonra çıkacak oyunları çalıştırmaması tek şekilde olabilir o da bilgisayar dünyasında beklenmedik gelişmeler olur ve oyunlar mevcut hiçbir sistemin tam verimle çalıştıramayacağı hale gelir. Şuanda dünyayı saran kriz ortamında oyun şirketlerinin giderek battığı ve GTA 4, Fallout tarzı çok gelişmiş oyunların uzun bir süre çıkmayacağı biliniyor ama sen yaza kadar gider diyorsun. Bence iyi bir düşün, şuanda ucu ucuna da olsa her oyunu çalıştırabilen bir bilgisayar en az 1-1.5 yıl daha her oyunu çalıştırır. Tabi ekonomist olsam daha yakın bir tahminde bulunabilirdim. Eğer sadece oyunlar için söylemiyorsan bir ihtimal dediğin doğrudur ki yine yaza kadar demek komik olur. Başlığı açan arkadaşın birincil amacı oyun oynamak olduğuna göre ...!!!
Yüksek ayarlarda oynanacaksa yaza kadar gider.Benim 4-5 yıllık pcde cod 4 oynatıyor ama hiçbir zevk vermiyor en düşük ayarlarda...

orhan6894
23-01-2009, 16:03   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj

Hepinize teşekkür ederim ama galiba haklısın aslanemre58 ama sonkaramurat arkadaşta çok büyük yardımda bulundu ona da teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim...
Şu an için lenovo ama ilerisi için yani en az 3yıl kullanmak istiyorum bunun için yetersiz kalabilir
Hayırlısı birşeyler yapıcaz artık... =)