Lenovo, PC sevkiyatında liderliğe yükseldi!

CHIP Online
12-07-2013, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

En çok PC satışı yapan birinci ve ikinci şirket, 2013'ün ikinci çeyreğinde yer değiştirdi!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/len ... yukseldi_41444.html

Son yılların düşüşteki PC sektöründe şu sıralar kimse satışlarını artıramıyor. Ancak buna rağmen en çok PC satan üretici sıralamasında küçük bir değişiklik oldu ve Lenovo, HP'yi burun farkıyla geçti.

Lenovo, son çeyrekte önde gelen 5 PC üreticisini geçerek birinci sıraya yükseldi. Firma, bu başarısını çeyrekteki PC sevkiyatında sadece yüzde 1.4 kayıp yaşamasına borçlu. Böylece Lenovo, IDC'ye göre yüzde 16.7'lik bir pazar payını yakalamış oldu.

İkinci sıraya düşen Hewlett-Packard ise sevkiyatında yüzde 7.7 kaydetti ve yüzde 16.4 global pazar payıyla yetindi.

Lenovo CEO'su Yang Yuanqing, yaptığı bir açıklamada Lenovo'nun çok zorlu bir PC piyasasında sadece pazar payı kazanmakla kalmadığını, her piyasa segmentine yönelik daha yenilikçi ürünler tanıttıklarını söyledi. PC'lerdeki liderliğin yine de zaman zaman yer değiştirebileceğini vurgulayan Yuanqing, PC'lerde yenilik yapmak üzere alana sahip olduklarına inandığını söyledi.

İkinci çeyrekteki global PC sevkiyatı, geçen seneki aynı döneme göre yüzde 11.4 gerileyerek 75.6 milyona ulaşmış bulunuyor. Yine de rakamlar, birinci çeyrekteki yüzde 14'lük düşüşe ve IDC'nin tahminlerine göre biraz daha iyi.

Tüm Konu: Lenovo, PC sevkiyatında liderliğe yükseldi!

Kaynak: www.chip.com.tr