Lenovo ThinkPad Edge 15 - Ram Sorunsalı

kokanche
31-05-2016, 09:24   |  #1  
kokanche avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar merhaba;

Lenovo ThinkPad Edge 15 laptop üzerinde 2x2Gb 1066 Mhz ram vardı. Ben bunu Corsair 1x4Gb 1333 Mhz ram ile değiştirdim. Bir süredir bu şekilde kullanıyordum. Bugün elime 2x4Gb 1066 Mhz Hi-Level marka ram geçti.

Dual channel olarak 2x4 Gb Hi-Level'leri taktığımda PC siyah ekran olarak açılıyor. Ram'leri teker teker taktığımda ise sadece 1. ram slotunda sistem açılıyor. Yani 1. slotta 1x4 Gb ram varken sorun yok. Ama 2. slota ram taktığımda sorun başlıyor ( Ram'ler 1. slotta teker teker single channel olarak denendi. Sorun yok. Sistem çalışıyor )

Hem 1. slotta hem de 2. Slotta ram varken de PC'nin açıldığı oluyor. Ama Windows başlıyor yazısında takılıp kalıyor. Sonra bataryayı çıkarıp, fişi çekip 3-5 dk bekliyorum. Bir de power butonuna 30 saniye kadar basılı tutuyorum. Sonra fişi takıp başlattığımda yine PC başlıyor ama Windows başlıyor yazısında takılıp kalıyor. Bu yazıya atlamadan hemen bios'a giriyorum. Orada ramleri 8 Gb olarak görüyorum.

Şimdi diyeceğim ki 2. ram slotum arızal.ı Madem öyle, o halde neden bazen PC açılıyor? Hatta bir iki sefer Windows masaüstü geldi 2-3 dk sonra sistem kilitlendi. Ekran dondu.

E 2. Slot arızalı değilse neden sistem düzgün çalışmıyor?

Anakart özelliklerinde 1066 Mhz 8 Gb ram desteği olduğu yazıyor.

BIOS sürümü en güncel durumda.

sorun nedir arkadaşlar? Fikri olan var mı?

Teşekkürler,

kokanche
01-06-2016, 15:41   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Konu hakkında fikri olan yok mu?