LG,Yeni Nesil Televizyonlarını CES 2012'de Tanıttı

endlessnight
11-01-2012, 16:17   |  #1  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
2,457 mesaj

LG‘nin CES macerası beklendiği üzere televizyon odaklı oldu. Birbirinden farklı teknoloji ve tasarımlara sahip televizyonlarını tanıtan LG, 2012′nin en iddialı üreticilerinden biri olacağını gösterdi.

55 İNÇ OLED TELEVİZYON
LG’nin CES’te en dikkat çeken cihazı 55 inçlik yeni OLED televizyon oldu. Yalnızca 4,4 mm inceliğe sahip televizyonun ağırlığı da inceliğine yakışır şekilde 7,5 kilogram. Televizyonun öne çıkan özellikleri bu değerlerle sınırlı değil elbette. LG’nin 4-Color Pixels ve Color Refiner teknolojileri, televizyonun daha doğal, daha keskin ve daha doğru renklere sahip görüntüler vermesini sağlıyor. 4-Color Pixels, standart LED televizyonlardaki RGB standardına bi renk daha ekleyerek kırmızı, yeşil ve mavinin yanına beyazı da katıyor. Beyaz rengin varlığı çok daha etkin bir renk ayrımı ortaya çıkarıyor. Color Refiner özelliği ise, renk ve tonları geliştirip belirginleştiren LG’ye özel bir algoritma sayesinde, daha geniş görüş açısı içinde renklerde bütünlük sağlıyor.
LG’nin “sonsuz” olarak tanımladığı kontrast değeri de en karanlık sahnelerde dahi OLED televizyonun canlı renkleri ve en ufak detayları vermesine yardım ediyor. Herhangi bir LCD veya LED’in teknik olarak aynı seviyeye çıkabilmesinin mümkün olmadığı bu özellik aynı zamanda üst seviye berraklık ve keskinlik manasına geliyor. Sıradan LCD/LED’lerden 1000 kat daha hızlı olan LG’nin OLED’i bu hız sayesinde bulanıklıktan uzak temiz görüntüler veriyor. Üç boyut destekli televizyon, LG’nin özellikle yoğunlaştığı pasif 3D teknolojisini kullanıyor. Film Patterned Retarder (FPR) olarak geçen bu teknoloji, Active Shutter’lı televizyonlara göre gözü daha az yoruyor ve ucuz gözlükleriyle çok daha az ekstra harcama gerektiriyor. LG’nin yeni gözlüklerinin eski nesle oranla yüzde 20 daha hafif olduğu da belirtiliyor.

CINEMA SCREEN DESIGN VE DİĞER YENİLİKLER
LG, 2012 model televizyonlarıyla birlikte CINEMA SCREEN Design adını verdiği yeni tasarım çizgisini de CES’te tanıttı. Markanın LM9600, LM8500, LM7600 ve LM6700 modellerinde kullanılan bu tasarım, 1 mm’ye kadar inen ve maksimum 5 mm olan çerçeve ile 4 ,4 mm’ye inen kasa inceliğiyle öne çıkıyor. Çerçevenin inceltilmesiyle, sinemadakine benzer, çok daha konforlu bir üç boyut deneyimi sunmak amaçlanmış.
Serinin iki üyesi LM9600 and LM8600′de çok daha hızlı yükleme süreleri vadeden ve yenilenen Magic Remote ile ses tanıma fonksiyonunu destekleyen çift çekirdekli işlemci bulunuyor. Magic Remote; ses tanıma, teker, “sihirli jestler” ve Pointing özelliğiyle çok daha kolay ve hızlı bir şekilde televizyonu kontrol etmeyi sağlıyor. Her iki modelde de dahili Wi-Fi ve uyumlu cihazlardaki içeriği kablosuz olarak televizyonda oynatmayı sağlayan Mobile HD Link (MHL) bağlantı desteği bulunuyor.
Bazı modellerde bulunan Dual Play fonksiyonu, ekranı ikiye bölmeden, takılan polarize gözlükler sayesinde iki kişinin aynı anda tek ekranda oyun oynamasını mümkün kılıyor. Çıplak gözle bakıldığında iki farklı görüntü üst üste binmiş görünüyor ancak her kullanıcı kendine özel gözlüğü takınca aynı ekranda farklı görüntüler görüyor ve bu sayede ekran büyüklüğünden kaybetmeden keyifli bir oyun deneyimi yaşanıyor.
LG’nin yeni nesil akıllı televizyonlarının tamamnının erişebildiği LG App Store da binlerce uygulamayı kullanıcılarla buluşturuyor. Bu uygulamalar arasında ülkemizde hizmet vermeyen Netflix, Hulu Plus ve VUDU gibi video servisleri de bulunuyor. HTML 5 ve Flash desteğiyle geliştirilen internet tarayıcı ise televizyonları üzerinden internette dolaşmak isteyenlere kusursuz bir deneyim vadediyor.

GOOGLE TV
Merakla beklenen Google TV’ler de CES’te ziyaretçilerle buluştu. LG Smart TV with Google TV olarak geçen iki LED model (LMG860 ve LMG620) Google’ın Android işletim sisteminin kolaylık ve zenginliğini LG’nin 3D ve akıllı televizyon deneyimiyle bir araya getiriyor. LG’ye has Home Dashboard’un veya standart Google TV arayüzünün kullanılabildiği televizyonlar, Magic Remote ve tam Q klavyenin bir araya geldiği özel kumandayla kontrol ediliyor. Tüm Google servislerine sorunsuz bir erişim sunan televizyonlara Android Market üzerinden uygulamalar da yüklenebiliyor.

84 İNÇ 3D UD TV
LG’nin CES’te dikkat çeken ürünlerinden biri de Cinema 3D serisinin yei üyelerinden olan 84 inçlik televizyondu. UD, yani Ultra Definition olarak geçen televizyon 8 milyon piksel (3840×2160) çözünürlük sunuyor. Halihazırda bu çözünürlükte izlenebilecek sınırlı sayıda içerik mevcut ancak ilerleyen dönemde televizyon yayınlarının ve ev sineması formatlarının çözünürlüklerinin artmasıyla bu televizyonlar evlerimizin vazgeçilmezi olacak.

Kaynak: http://www.teknocean.com/forum/index.php/topic,1614.new.html#new

technomistic
12-01-2012, 10:29   |  #2  
technomistic avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,520 mesaj

LG ciddi anlamda TV konusunda çok kaliteli bir hizmet veriyor, tv konusunda lg yi tek geçiyorum... kim bilir daha ne gibi yenilikler sunucaklardır bizlere.

endlessnight
12-01-2012, 11:01   |  #3  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Özellikle Cinema 3d tv serisi çok başarılı. Yeni gelecek LM paneleri de baya başarılı olacak bence . LG'deki pasif fpr gözlüğü olayı ve panelerinin tasarımı çok sağlam.

dasti
12-01-2012, 11:13   |  #4  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Bir resimde benden olsun :D Koreli kızlar yok çok sevindirici haber :)

Kapalı Hesap (154666)
12-01-2012, 14:53   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

İşte gerçek bir teknoloji haberi. OLED.
Bu teknoloji yaygınlaşırsa günümüzün LED aydınlatmalı TV leri çöpe gidecektir.
Bu teknolojiye tek rakip olan NANO-TUP ekranlardan ise şimdilik ses yok.

endlessnight
12-01-2012, 15:46   |  #6  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Aynen mr_yamyam hocam. Led tv ler nasıl nasıl crt lerin tahtını salladıysa bu tv lerde led tv lerin tahtını sallayacak ve bana göre uzun süre de zirvede kalacak.

dasti
12-01-2012, 17:08   |  #7  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Ben nano-tup u yeni duyuyorum o nedir mr_yamyam ?

Kapalı Hesap (186082)
12-01-2012, 17:51   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,770 mesaj

3840×2160 tvler cıksın biz daha 1366x768 de sürünelim.

Kapalı Hesap (154666)
12-01-2012, 18:21   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: dasti  
Ben nano-tup u yeni duyuyorum o nedir mr_yamyam ?
Küçük bir resim hazırladım. Teknik bilgisi olan arkadaşlar hemen anlayacaklardır.
[URL=http://img577.imageshack.us/i/nano.png/][/URL]
Nano tüp ekranlarda aydınlatma, elektron demetleri tarafından fosforlu renk baralarını etkileyerek yapılır. Eski tüplü TV lerin çalışma prensibi de böyledir. Küçük bir farkla. Eski tip CRT lerde bu olay tek bir elektron tüpü ile yapılırdı ve tüpün ön tarafına elektron demeti fırlatılarak ve saptırılarak görüntü elde edilirdi. Bu elektron demetini elde edebilmek için tüpün flamanı ısıtılırdı. Ancak fırlatmak için oldukça yüksek voltajlar gerekirdi.
Yaklaşık 25.000 Volt.
CRT lerin Bir dezavantajı ise elektron demetleri tüp içerisindeki SHADOW MASK içerisinden geçerken ciddi kayıplara uğrardı. Bu da belli bir kontrast ve ışık anlamına gelmekteydi. Ayrıca harcadığı güç ise oldukça yüksek sayılabilirdi. Özellikle deflection (saptırma) bölümleri ve yüksek voltaj elde edebilmek için toplamda ciddi bir güç gereksinimine ihtiyaç duyulurdu.
Nano tüplerde ise elektron demetleri nanometre boyutundaki ve her bir piksel içerisinde yer alan tüplerle sağlanmaktadır. Bu tüpleri aktif edebilmek için gereken güç oldukça düşük olup oldukça büyük ekranlarda bile kabul edilebilir sınırların çok altında bir güce ihtiyaç duyulmaktadır.
Avantajları..
Tepki süresi denilen bir olay yoktur.
Tüplerin elektron demetleri kayba uğramadığı için ciddi boyutlarda kontrast elde edilebileceği gibi renk barası ile cam tabaka arasına konulan siyah perde ile tam siyah seviyesine inilebilmektedir. (bakınız TFT ekranlar)
Herhangi bir piksel bozulup çalışmasa bile diğer hiçbir bölgeyi etkilemez. Bu durum LCD ekranlarda düşey ya da yatay piksellerin ölmesi ile sonuçlanmaktadır.
Nano tüplerin ömürleri oldukça uzundur.
Oldukça ince boyutlarda ekran yapılması mümkündür.
Uygulanan enerji ısı yaratmadığı için güç kaybı ekranda olmamaktadır. Bu da ciddi enerji tasarrufu demektir.
Renk derinliği sınırsız elde edilebilmektedir. (içerisindeki kullanılan elektronik devre kalitesi ile)
Şimdilik aklıma gelen bunlar..

endlessnight
13-01-2012, 10:43   |  #10  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Konumuzu zenginleştirdiğiniz için teşekkürler mr_yamyam hocam.

dasti
13-01-2012, 13:23   |  #11  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Hocam süper anlatmışında bu dediğin olayı peki ne zaman kullanacağız biz ? Ne zaman bunların avantajından yararlanacağız peki ? İnce boyutlarda olması ve enerji tasarrufu sağlamasını herkes ister bu dev teknolojilerden. :)

efeoglu
13-01-2012, 14:34   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
3,430 mesaj

4.4 mü :) kırılmaz mı bu tv taşırken :)

endlessnight
13-01-2012, 14:39   |  #13  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Yok hocam. Adamlar ona göre sağlam malzeme kullanmışlardır. Onlar da bunu düşünmüştür muhakkak:)

Kapalı Hesap (154666)
13-01-2012, 15:27   |  #14  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: dasti  
Hocam süper anlatmışında bu dediğin olayı peki ne zaman kullanacağız biz ? Ne zaman bunların avantajından yararlanacağız peki ? İnce boyutlarda olması ve enerji tasarrufu sağlamasını herkes ister bu dev teknolojilerden. :)
Şu aralar iki teknoloji maaliyet hesabı içerisindeler. OLED teknolojisi kullanılmaya başlandı. (ilk örnek cep telefonları ekranları) Ancak geleceğe yönelik avantajları ve dezavantajları araştırılmaktadır.
Ancak firmalar çok iyi biliyor ki, OLED ya da NANOTÜP ekranlar hangisi piyasada yer bulabilir ve uygun maliyetle üretime başlanırsa piyasanın hakimi olacaklardır.
Sizler için TÜBİTAK Bilim ve TEKNİK dergisi şubat 2010 sayısından birkaç sayfa çalıntı... pardon alıntı yaptım. Umarım Tübitak yetkilileri bilgi paylaşımı içeren bu çalıntıya pardon alıntıya kızmazlar...
[/URL]
[URL=http://img195.imageshack.us/i/img0002fz.jpg/]

[/URL]
[URL=http://img521.imageshack.us/i/img0004an.jpg/]

Kaynak: Şubat 2010 Bilim ve teknik.

Kapalı Hesap (154666)
17-01-2012, 03:25   |  #15  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yaf bişeyler yazdım herkesler tüymüş.
Acaba benden mi korktular..

efeoglu
17-01-2012, 10:29   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
3,430 mesaj

Mr_YAMYAM paylaştığın şey için çok teşekkür ederim.. gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşmışsın :)

endlessnight
17-01-2012, 10:52   |  #17  
endlessnight avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,457 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Yaf bişeyler yazdım herkesler tüymüş.
Acaba benden mi korktular..

Yok hocam tam tersine takipteyizBeğendim Paylaştığın şeyleri okuyoruz.

Kapalı Hesap (154666)
17-01-2012, 15:17   |  #18  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Kimseler yorum yapmadığı için ben de benden korkup tüydüler sandım dı...D

dasti
24-01-2012, 11:00   |  #19  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Hocam ben bunları evde okuyabilir ancak işte bu kadar zamanım olmuyor. :) İçlerinden aklıma takılanları sana tekrar soracağım emin olabilirsin ;) senden çok şey öğreneceğiz inşallah :)

Kapalı Hesap (154666)
24-01-2012, 11:09   |  #20  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Herkesler birşeyler sorup bir tartışma ortamı olabilirse daha fazla birşeyler öğrenebiliriz.

dasti
24-01-2012, 16:09   |  #21  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

o da olur hocam. Burada lui, sadem, technomistic vs diğer arkadaşlar var sürekli yazıyorlar. Toplarım onları ben :)

dasti
30-01-2012, 13:27   |  #22  
dasti avatarı
Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

LG CES 2012'de tanıttığı ürünlerin videolarını aşağıdaki linklere tıklayarak izleyebilirsiniz. 

LG Google TV Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=18miz6O4RGk&feature=relmfu
LG Smart TV Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=MNp-lf8b7ss&feature=relmfu
LG Oled TV Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=cfg7rWcg0qw&feature=relmfu
LG Dual Play Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=Nzn9g3eMydo&feature=relmfu
LG Cinema 3D Videosu
http://www.youtube.com/watch?v=WuskSf1_7Sw&feature=relmfu

Son Düzenleme: dasti ~ 30 Ocak 2012 13:28