LGden üç yeni 3D Home Theater sistemi

dasti
03-01-2012, 13:19   |  #1  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,963 mesaj

LG, CES 2012′ye hızlı bir giriş yapmaya ve yeni ürünlerini duyurmaya devam ediyor. İlk olarak CES etkinliğinde tanıtmayı planladığı yeni ev sinema sistemlerini duyurdu. Üç farklı modelden oluşan BH9420PW, BH9220BW ve BH9520TW serisi LG’nin yeni 3D Ses Yakınlaştırma Teknolojisini (3D Sound Zooming Technology) kullanıyor. Ayrıca yeni setlerin hoparlörleri de en iyi 3D deneyimi için 360 ° Reflektör teknolojisini kullanıyor. LG yeni sinema sistemleri hakkında ayrıntılı bilgileri CES etkinliğinde sunacak.

efeoglu
03-01-2012, 13:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
3,430 mesaj

niye güzel kızları koyarlar ki anlamadım.. erkek arkadaşımada gönderdim ses sistemi alacağım diyordu... sağolsun birde diyor sisteme kızda dahil mi diye!! öldürücem onu hele bi akşam olsun da...

endlessnight
03-01-2012, 16:12   |  #3  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
2,457 mesaj

LG yapmışsa o on numara yapmıştır. İnşallah Türkiye'de de stoklara girer. En azından deneme şansımız olur. Malum bazı ürünler hiç Türkiye'ye uğramıyor:(

Kapalı Hesap (154666)
03-01-2012, 16:52   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Benim sistem bu sistemi döver.

endlessnight
03-01-2012, 17:23   |  #5  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Sizin sistemin geçen fotosunu gördüm. Hangi başlıktı hatırlamıyom. Baya sağlam bir düzeneğiniz var. Ama bu yeni sistemde sağlam bir şeye benziyor. Ben şahsen denemeden bir şey diyemem.

Kapalı Hesap (154666)
04-01-2012, 00:00   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: XF LUİ  
Sizin sistemin geçen fotosunu gördüm. Hangi başlıktı hatırlamıyom. Baya sağlam bir düzeneğiniz var. Ama bu yeni sistemde sağlam bir şeye benziyor. Ben şahsen denemeden bir şey diyemem.
Benzer hoparlörler elimden geçti. Ciddi bir testten geçirdim. Ancak sadece Home user seviyesinde bir hoparlör. Benim sistem ise profesyonel sistemlerle eşdeğer karakteristikte.
Sistemin sadece subwoofer hoparlörüne bile bakmak yeterli oluyor aslında. Resimden tahmin ettiğim kadarıyla sanırım 16cm lik bir bas hoparlörü var. Bu çapta bir hoparlörle alınabilecek bass sesin güç bandı çok dardır. Güç bandını artırmak uğruna ise bass kesim frekansını yükseltmişler olabilirler. Bu da seste sadece uğultu şeklinde duyulan basları ifade edecektir.

dasti
04-01-2012, 09:33   |  #7  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Abicim zaten senin sistemin değerinde bir sistem var mı şuan piyasada ? Ortalığı yıkmışsın valla :)
Ama şu Ces 2012'de samsung ve lg ürünlerini çok merak ediyorum. En yenilikçi firmalar onlar çünkü. Birbirleriyle yarışmakta...

efeoglu
04-01-2012, 14:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj

evet bu sıralar lg ve samsung kendisinden çok bahsettiriyor hemen hemen her yerde.. daha çok samsungun sokakta reklamlarını görüyorum baya bi sinirlerimi bozuyor ama lg'de sağolsun internette her yerde çıkıyor!

Kapalı Hesap (154666)
04-01-2012, 14:15   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

http://www.eu.onkyo.com/assets/1 ... _N9999x9999.png.jpg
Bir atasözü vardır. ''Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler''
Yukardaki linke girip biraz dolaşırsanız birşeyler göreceksiniz.
[URL=http://img97.imageshack.us/i/onkyol.jpg/][/URL]

efeoglu
04-01-2012, 14:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
http://www.eu.onkyo.com/assets/1 ... _N9999x9999.png.jpg
Bir atasözü vardır. ''Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler''
Yukardaki linke girip biraz dolaşırsanız birşeyler göreceksiniz.
[url=http://img97.imageshack.us/i/onkyol.jpg/][/url]
çok profesyönel bir sistem olduğundan bahsedilmemiş ki? bununla kıyaslanması ne kadar doğru olur?

Kapalı Hesap (154666)
04-01-2012, 14:46   |  #11  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: sadem  
çok profesyönel bir sistem olduğundan bahsedilmemiş ki? bununla kıyaslanması ne kadar doğru olur?
İlk yazımda hatırlarsan HOME-USER kelimesini kullanmıştım. Yani ev kullanıcıları için demiştim.
Aslında son linkteki ONKYO da ev kullanıcıları içindir. Ancak THX sertifikalı ve Hi_END (yüksek seviye) üretimlerdendir. Tabiiki pahalı bir sistemdir. Ancak uygun fiyatlı THX sertifikalı sistemler de piyasada bulunmaktadır. Bu yüzden arkadaşlarımızın bu konuda biraz bilgi sahibi olması gerekmektedir.

endlessnight
04-01-2012, 16:35   |  #12  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
2,457 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Benzer hoparlörler elimden geçti. Ciddi bir testten geçirdim. Ancak sadece Home user seviyesinde bir hoparlör. Benim sistem ise profesyonel sistemlerle eşdeğer karakteristikte.
Sistemin sadece subwoofer hoparlörüne bile bakmak yeterli oluyor aslında. Resimden tahmin ettiğim kadarıyla sanırım 16cm lik bir bas hoparlörü var. Bu çapta bir hoparlörle alınabilecek bass sesin güç bandı çok dardır. Güç bandını artırmak uğruna ise bass kesim frekansını yükseltmişler olabilirler. Bu da seste sadece uğultu şeklinde duyulan basları ifade edecektir.

Hocam daha önce dediğim gibi denemeden bir şey denilemez. Siz ona bakarsanız Bose'nin de ev sinema sistemlerinin hoparlörleri ufak tefek. Ama yıkıyorlar ortalığı. Sadece dış görünüşe bakarak yorum yapmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. İnsana iyi kötü bir fikir verebilir ama kesinlik asla.

Kapalı Hesap (154666)
04-01-2012, 18:52   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Hocam daha önce dediğim gibi denemeden bir şey denilemez. Siz ona bakarsanız Bose'nin de ev sinema sistemlerinin hoparlörleri ufak tefek. Ama yıkıyorlar ortalığı. Sadece dış görünüşe bakarak yorum yapmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. İnsana iyi kötü bir fikir verebilir ama kesinlik asla.
Çok doğru diyorsun.
Şekline şemaline bakılarak karar verilmez. Ancak belirttiğim gibi benzer hoparlörleri test ettiğimi söylemiştim. Bu yeni sistem belki farklı olabilir. Ancaaakkk..:
Benim bilgisayarımda kullanmakta olduğum 2 adet hoparlör kabinleri de ufak tefektirler. İçerisinde 14CM bass hoparlör ve bir adet 4 cm tweeter bulunmaktadır. Bu hoparlörler referans hoparlörü olarak yapılmış olup piyasa fiyatı yaklaşık 1000$ civarındadır. Ses kalitesi ise duymaktan ziyade ölçümlerle test edilmiştir. Zaten dinleyenler bu kadar hoparlörlerle nasıl bu kadar bass ses verebildiğine şaşırıyorlar.
LG nin bu üretiminde eğer üst seviye hoparlör kullanılmışsa (ki ben düşünmüyorum) fiyatının birkaçbin dolardan fazla olması gerekmektedir.
Senin ortalığı yıkıyor dediğin bose hoparlörleri de bir arkadaşım almıştı zamanında. Hemde ciddi bir ücretle. Ama benim referans hoparlörlerim yanında ne yazıkki kulağa hitap edemedi. Bunun üzerine arkadaşım bu hoparlörleri iade etmişti. BOSE nin de çok iyi üretimleri var elbette ama oldukça pahalı.
Bu durumda bu sistemin fiyatını öğrenip kıyas yapılabilir.

endlessnight
05-01-2012, 11:57   |  #14  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
2,457 mesaj

Ama yine aynı yere geldik galiba. Mesela İphone 4s için de çıkmadan önce dünyanın dedikodusu döndü. Ama ürün stoklara girdi ve bunlar bitti. Çünkü insanlar aldı denedi, iyi veya kötü yorumlarını paylaştılar. Şimdiki konuşmalar doğmayan bebeğe don biçmek gibi oluyor:)

Kapalı Hesap (154666)
05-01-2012, 13:14   |  #15  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Ama yine aynı yere geldik galiba. Mesela İphone 4s için de çıkmadan önce dünyanın dedikodusu döndü. Ama ürün stoklara girdi ve bunlar bitti. Çünkü insanlar aldı denedi, iyi veya kötü yorumlarını paylaştılar. Şimdiki konuşmalar doğmayan bebeğe don biçmek gibi oluyor:)
Teknolojik konular bilgi birikimi gerektirir. Cep telefonları dedikoduları ise sadece piyasayı kızıştırmak için kasten yapılmaktadır. Rakip firmalar üretimlerin zayıf yönlerini öne sürerek sansasyon yaratırlar. Ancak bir gerçek vardır. Teknolojik ölçümler ve malzeme kalitesi.
Bahsetmiş olduğun İphone ya da GALAKSY gibi telefonların hangileri askeri amaçla ya da profesyonel amaçla üretilmektedir. Ya da kullanılmaktadır.
Yani kısaca gerçekten kalite unsurlarını bilen bir kişi almak istediği bir cihazın dedikodularına değil teknik ölçümlerine değer vererek davranır. 

efeoglu
05-01-2012, 14:21   |  #16  
Yıllanmış Üye
3,430 mesaj

mr_yamyam şahsen senin yaptığın yada yapmaya çalıştığın kıyaslamaları yanlış buluyorum. çok farklı segmentleri karşılaştırıyorsun.. yaptığın şu ki 3310 ile iPhone 2'yi karşılaştırıyorsun...

alternatif benzer özellik ve fiyatlardaki ses sistemleri hakkında kaynak belirterek yorum yaparsan en azından insanları yanlış yönlendirmemiş olursun diye düşünüyorum...

Kapalı Hesap (154666)
05-01-2012, 15:05   |  #17  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: sadem  
mr_yamyam şahsen senin yaptığın yada yapmaya çalıştığın kıyaslamaları yanlış buluyorum. çok farklı segmentleri karşılaştırıyorsun.. yaptığın şu ki 3310 ile iPhone 2'yi karşılaştırıyorsun...

alternatif benzer özellik ve fiyatlardaki ses sistemleri hakkında kaynak belirterek yorum yaparsan en azından insanları yanlış yönlendirmemiş olursun diye düşünüyorum...

Benim baz aldığım kriterleri anlamadığın için bu yargıya varmış olman doğaldır.
Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi gerçek kaliteyi ölçümler belirler. Bahsi geçen İphone ile 3310 u kıyaslamadım ama kriterler yine de teknik ölçümlere dayanmalıdır. Şöyle ki..
Geçtiğimiz yıllarda adından çok söz ettirmiş olan bir telefon vardı NOKIA 8850. Bu telefon oldukça pahalı bir telefon idi. Ama çoğu kişi neden pahalı olduğunu bilmeden alıp kullanmış idi.
Günümüzde bu telefonla İphoneyi karşılaştırırsak ortaya ne gibi kriterler çıkacaktır.
1 SAR değerleri.
2 Telefon içerisinde kullanılmış olan HF verici/alıcı modülleri.
3 Kullanılan elektronik donanımların kalitesi (direnç kondansatör IC ya da transistör)
4 Çeşitli doğa koşullarındaki kullanımı ve kullanım ömrü.
Ben bu kriterlere göre kıyaslama yaptığımda NOKIA 8850, IPHONE 4 ü ezici bir üstünlükle geçti ama kullanıcılara soracak olursak herkes diyecektir ki...
Kamerası.
Ekranı.
Tipi
Net bağlantısı.
V.b
Burada kriterler özellikler mi yoksa teknik ölçümler mi olmalıdır. İşte bunu belirleyen kullanıcılardır. Ama herkesler bilir ki daha İphone ilk çıktığında anten sorunlarından dolayı ciddi eleştri almıştı. Herkesler bu olayı sadece çekip çekmeme olarak algılasa da aslında bu o telefonun avuç içerisinde kullanıldığında el ile etkileşiminden dolayı SAR değerinin yükselmesinden başka birşey değildir.
Esas konuya gelecek olursak..
Reklamda belirtilen LG ses sisteminin teknik özellikleri ile ilgili hiçbir ibare bulunmamaktadır. Ancak bilinmelidir ki gerçekten belli bir kaliteye sahip ürünlerde THX simgesi bulunmalıdır. Eğer ev için bir ses sistemi alınacaksa (profesyonel değil) Bu işaretin ne olduğu ve ne gibi anlam ifade ettiği bilinmelidir.
Benim vermiş olduğum resimlere dikkatli bakılacak olursa bu işarete kırmızı kare ile dikkat çekmişimdir.
Creative firmasının da THX kalite damgalı, ses ve hoparlör sistemleri bulunmaktadır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (215127) ~ 05 Ocak 2012 15:07
Kapalı Hesap (154666)
05-01-2012, 15:23   |  #18  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

İşte benim kriterlerim ve kıyaslamam.
Çoğu arkadaşımızın bilmeden kullanmakta olduğu creative hoparlörlerin bazı modellerinde THX damgası bulunduğu halde LG firmasının hoparlörlerle ilgili böyle bir kalite belgesi bulunamamıştır.
[/URL]

[URL=http://img254.imageshack.us/i/thxlg.jpg/]

dasti
05-01-2012, 15:27   |  #19  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Ürünler yeni ces 2012 fuarında tanıtılacağı için internette hiç bir bilgi yok henüz ama ilerleyen zamanlarda konuyu günceller özellikleri üzerinden yorumlamamız daha mantıklı olur diye düşünüyorum. :)

Kapalı Hesap (154666)
05-01-2012, 15:34   |  #20  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: dasti  
Ürünler yeni ces 2012 fuarında tanıtılacağı için internette hiç bir bilgi yok henüz ama ilerleyen zamanlarda konuyu günceller özellikleri üzerinden yorumlamamız daha mantıklı olur diye düşünüyorum. :)
Yaf elbette peşin hüküm vermek doğru değildir. Gerçek teknik ölçümler ve ürün karakteristikleri açıklandığında ürünün satış fiyatı üzerinden kalite/fiyat/ performans özellikleri ortaya çıkacaktır.
Eğer bu ürün 1000 dolar civarı bir fiyat ise kıyaslama yapılabilir. Eğer çok daha fazla bir fiyata sahipse o zaman tercih edilebilecek ürünler arasında yer almayabilir.
Haa eğer bu hoparlör seti sadece 500 dolar veya aşağısı para ise sözkonusu bile etmemiz doğru olmaz.
Deriz ki.
''Yaf at la deve mi al kullan''

dasti
02-02-2012, 09:58   |  #21  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Şimdi bu THX olayını firmalar nasıl sahip olabilir. Diyelim ki ben LG yim bir ses sistemi çıkardım ve bunun thx li olmasını istiyorum. Bunların istediği standartlara göre mi bir sistem oluşturmalıyım mr_yamyam :)

Kapalı Hesap (154666)
02-02-2012, 21:31   |  #22  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Şimdi bu THX olayını firmalar nasıl sahip olabilir. Diyelim ki ben LG yim bir ses sistemi çıkardım ve bunun thx li olmasını istiyorum. Bunların istediği standartlara göre mi bir sistem oluşturmalıyım mr_yamyam :)
THX sertifikasına sahip olabilmek için öncelikle belli noktalarda testlerden geçirilmesi gereklidir. Bu testler labaratuar ortamında yapılmaktadır. Her cihaz bu testlerden geçemez.
1 Frekans karakteristiği.
2 distorsiyon (bozulma faktörü)
3 Noise (gürültü faktörü)
4 Güç bandı
Sadece frekans karakteristiği testini ele alalım. (hoparlör için)
Piyasada ucuz tip olarak satılan hoparlörler en fazla 10-12 KHz yüksek frekans bandına erişebilmektedir. Her ne kadar bazı firmalar bunu yalan yanlış olarak (20Hz- 20KHz) gibi belirtseler de her hoparlörün alçak frekanslardaki ve yüksek frekanslardaki kazanç faktörü (db/spl) belirtilmez.Bunu tam anlamıyla belirten firmalar kaliteli firmalardır ki şu şekilde belirtirler. 20Hz-20KHz +/- 4db.
İşte bu ibarenin açıklaması şudur.
Bu sistem 20 hz ten 20 KHz e kadar sinyalleri sadece 4 db hata ile (4 db az ya da çok) olarak dinleyiciye ulaştırır.
Halbuki kötü bir sistem de bu ibare 20 Hz 20 KHz verir olarak gösterilse bile değer eşiğinin 20-40 db civarında hata toleransı ile olabileceği için 40 db lik bir güç/frekans kaybının insan kulağına iletilebilmesi için oldukça yüksek değerde tetikleme (sürme) değerine sahip olması gereklidir. Bu değer kullanılan amplifikatörün güç bandını çok aşacağı için sınırların çok altında kalacak ve duyulamayacaktır.
kısa bir örnekleme yapacak olursak
100 Hz 10KHz +/-5db = basit ses sistemleri
80 Hz 14 KHz +/-5db = kabul edilebilir kalitede sistemler.
60 Hz 16 KHz +/-4db = Commercial Hi-fi sistemler
40 Hz 17 KHz +/-4db = Commercial THX Kriterleri
30 Hz 18 KHz +/-2db = Profesyonel THX kriterleri
30 Hz 20 KHz +/-2db = Hi-end sistemler
20 Hz 20 KHz +/-2db = Profesyonel sistemler
Sadece frekans karakteristiği açıklamasının bile bu kadar satırlara yetmemesinden dolayı başka kriterlerin açıklamasının sayfalara sığmayacağını bildiğim için kısaca bu kadar değinebiliyorum.
Önemlidir.
THX sertifikası, sadece bu sertifikayı alabilecek kalitede olmasından ziyade THX damgasının cihaz üzerinde bulunmasının özel anlaşmalarla yapılabildiğini ve bazı yasal hükümlülükler gerektirdiğini de bilmemiz gereklidir. Yani ben iyi bir cihaz yaptım gel gurban bana THX sertifikanı ver demekle olmamaktadır.

dasti
03-02-2012, 09:04   |  #23  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,963 mesaj

Çok bilgilendim müdür eline sağlık klavyene sağlık :)
Bu frekans olaylarında zaten dediğin gibi kimse doğru birşeyi yazmıyor bende buna inanıyorum. 
THX sertifikası en çok alan firma hangisi peki ses sistemleri olarak ? Logitech mi ?

Kapalı Hesap (154666)
03-02-2012, 10:41   |  #24  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Çok bilgilendim müdür eline sağlık klavyene sağlık :)
Bu frekans olaylarında zaten dediğin gibi kimse doğru birşeyi yazmıyor bende buna inanıyorum. 
THX sertifikası en çok alan firma hangisi peki ses sistemleri olarak ? Logitech mi ?
THX sertifikasını en gururla taşıyan firma ONKYO dur. Ama oldukça pahalıdır.
Bilgisayar multimedia alanında ise CREATIVE önde gelmektedir. Ancak her ürünü THX li değildir.
LOGITECH sonradan büyümüş ama aslında marka olmamış yeni markalaşmaya başlamış bir firmadır. Her iki firmanın da kayda değer ürünleri bulunmaktadır.

dasti
07-02-2012, 14:27   |  #25  
dasti avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,963 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
THX sertifikasını en gururla taşıyan firma ONKYO dur. Ama oldukça pahalıdır.
Bilgisayar multimedia alanında ise CREATIVE önde gelmektedir. Ancak her ürünü THX li değildir.
LOGITECH sonradan büyümüş ama aslında marka olmamış yeni markalaşmaya başlamış bir firmadır. Her iki firmanın da kayda değer ürünleri bulunmaktadır.

Hocam yine açıklayıcı bilgilerinden dolayı teşekkür etmek düşüyor bana helal olsun valla :) creative ve onkyo da tebrikler.