Linux Hakkında Herşey

ila
27-02-2007, 15:40   |  #51  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

ayrıca chip'in verdiği pardusü de başarı ile kuruldu mesajı aldığım halde açılışta işletim sistemi bulunamadı gibi bir mesaj aldım.daha ne yapabilirim .

barkem
13-03-2007, 11:59   |  #52  
Taze Üye
1 mesaj
TolgaKaratas
wampre
linux'la ilgili bir bilgim yok ama çalıştığım yerde linux güvenlik duvarı mevcut linux'un parametrelerini nerden bulabilirim güvenlik duvarı ile
Şirketinizin iç ağ yapısı ve gördüğünüz önlem, kısıtlama, yetkilendirme, durum ve iş davranışları nasıldır? Bilemiyoruz ancak ufak tefek hepsine deyinmeye çalışalım.

Güvenik duvarı sıfatıyla konumlandırılan linux makinelerin yapabildikleri şöyledir.

Shorewall, firewallbuilder, ipcop, smoothwall, cencornet, smoothwall, Monowall(BSD tabanlı) gibi bir uygulama ile

• Belirli IP adresinden

• belirli bir network bloğundan

• belirli bir departmandan

• kaynak ve hedef bağlantı noktalarına göre

kısıtlama ve yönlendirme yapılabilir

Bir proxy uygulaması kullanılarak (squid ve eklenti/derlemeleri cencornet, clarkconnect, smoothwall dansguardian squidguard...)

• dosya indirilmesinin engellenmesi

• yalnızca belli tip dosyaların indirilmesi

• yalnızca belli sitelere girişe izin verilmesi

• yalnızca belli kişilere bazı ayrıcalık ve kısıtlamalar uygulanması mümkün.

Snort, prelude gibi bir IDS yazılımı ile iç ağ ve ya dışardan yapılan her türlü paket trafiği izlenebilir, yorumlanabilir, firewall uygulamaları otomatik devreye alınarak bazı portların kapatılma veya geçici süreliğine bazı adreslere erişim kısıtlaması bir nevi yapay zeka ile yaptırılabilir.

Cacti, ntop gibi bir uygulama ile ağınızın yükü, trafiği incelenebilir. Grafiklerle gözlemlenebilir.

Her uygulamanın kendine has parametreleri veya yönetim metodları olmakla birlikte genel olarak linux altında iptables uygulamasının parametreleri değiştirilerek ip yönlendirmeleri; squid veya yardımcı eklenti/filtre uygulamalarının parametreleri düzenlenerek gezilen internet siteleri ve/veya kullanılan mesajlaşma uygulamalarının kısıtlamaları yapılırlar.

Gerekli kısıtlamaların nasıl yapılabileceği ile ilgili aramalardan önce örnek bir satır yazalım.

iptables ile
#iptables -t nat -A PREROUTING -s 10.1.1.64/26 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-port 8080
#iptables -t nat -A PREROUTING -s 10.1.1.128/25 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-port 8080

gibi komutlar verilerek kullanıcıların farkında olmadan proxy kullandırılmaları ve proxy üzerinde
/etc/squid/squid.conf dosyasının Access List bölümüne

acl yasaksiteler dstdomain "/etc/squid/yasaksite_adresleri"
acl serbestsiteler dstdomain "/etc/squid/serbestsite_adresleri"

seklinde tanimlayip sadece bu tex dosyalarina her satirda bir domain olacak sekilde yazmaniz ve

http_access allow serbestsiteler
http_access deny yasaksiteler
vs

seklinde istediginiz gibi tanimlamaniz mumkun.

Şirketinizde kullanılan güvenlik duvarının ne olduğu hakkında biraz fikrimiz olsa belki biraz daha açıklama yapılabilirdi.

yakut
14-05-2007, 22:51   |  #53  
Taze Üye
9 mesaj

LINUXU YAYINGALASTIRALIM BU ULKENIN BUNA IHTIYACI VAR MICROSOFTU ZENGIN ETMEYE GEREK BUNDAN DOLAYI ULKE OLARAK EL ELE LINUX KULLANALIM ULUSAL LINUX KAMPANYASI BASLATALIM

Rafi
24-05-2007, 20:19   |  #54  
Taze Üye
3 mesaj

internette ubuntuyu gördüm ve beryl version veya yama ne olduğu hakkında bilgim yok ama efektler gerçkten göz alıcıydı vista kullanıcısı olarak vistadan hemen vazgeçebilirim ama bunu kodlarla yazmak gerekiyormuş nası yapabilirim?

enthi
05-06-2007, 21:02   |  #55  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

ya linux kurdurdum ama ilk önce o açılıyor.
bilgisayarı benim dışımda açanlar sorun yaşıyorlar açılış esnasında  yani sistem seçme konusunda  onu nasıl windowsa dönüştürebilirim?

mcpokemon
11-06-2007, 13:12   |  #56  
Yeni Üye
28 mesaj
enthi
ya linux kurdurdum ama ilk önce o açılıyor.
bilgisayarı benim dışımda açanlar sorun yaşıyorlar açılış esnasında  yani sistem seçme konusunda  onu nasıl windowsa dönüştürebilirim?
şey, benim şuan kullandığım pardus da daha önce denediğim suse ve redhatta böyle diye hatırlıyorum sizin kullandığn sürümde nasıl bilemem. "/boot/grub" klasöründe menu.lst diye bir dosya var. bunun içindeki default numarası değişecek. ama 0(sıfır)'dan saymaya başlıyor. yani windows kaçıncı sıradaysa o sıranın bir eksiğini default'un yanına yazacaksınız. mesela

1 Suse Linux
2 Suse Linux Kurtarma Konsolu
3 Windows

burada default yerine 2 yazacağız ki Windows açılsın.

default 2
timeout 10
splashimage = (hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz
....

saygılarla...

Son Düzenleme: mcpokemon ~ 11 Haziran 2007 13:13
tsavaci
12-07-2007, 13:04   |  #57  
Taze Üye
9 mesaj

fujitsu-siemens amilo pro V2045 dizüstü bilgisayarıma linux 10 u kurdum. donanımları gayet güzel yapılandırdı ve 2-3 sorun haricinde pek sorun çıkartmadan kuruldu. windowsta olduğu gibi harddiskimdeki bozuk sektörlerde sorun çıkartmadı. Fakat philips usb kamerayı tanıtamadım. wireless adsl kullanıcı olduğum için hemen kurulumda wirelessi yapılandırmak istedim bunuda beceremedim. 5+1 kart okuyucumuda tanıyım yapılandırdı fakat kullanamadım. Bu bahsettiğim sorununları çözebileceksem mutlaka suse10 yada pardusu kurup kullanmak istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

mysteriouns
25-12-2007, 13:41   |  #58  
Taze Üye
1 mesaj

abı benım su sorularıma acıl cevap verırısenın sevınırım bu yuksekm okul odevım
..red hattın dıger surumlerden ayıran özellikler
..linuz redhatın server ozellıklerı
,,neden server olarak kullanılır

xfce4
07-05-2008, 02:23   |  #59  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

ödevi forumda sormak da yeni adet galiba :
Linux server çünkü en güvelisi..
Redhat kendini server alanında geliştiriyor, masaüstü için fedora kullanılır redhat yerine..

vikipedi'de linux başlığına bakarsan detaylı bilgi bulabilirsin..

seasonoblood
20-07-2008, 08:34   |  #60  
Yeni Üye
49 mesaj

bir masaüstü pc ye hem pardus hem vista kurulabilirmi kurulursa nasıl kurulur...???? ..yardımlarınızı bekliyorum...işim gücüm war windüwsla ama linuksü de öğrenmek istiyorum artık...

Soulhunter
20-07-2008, 17:49   |  #61  
Taze Üye
11 mesaj

Kurulabilir ama ben sana pardus`u önermiyorum. Ben bir ara kullandım ama çok yetersizdi. Şimdiki sürümünü de bilmiyorum denemedim..

Şayet kurmak istiyorsan pardus un ozgür yazılım forumlarına göz atmanı önerebilirim, orada bununla ilgili şeyler vardır. Ayrıca kurarken HDD içerisindeki bilgilerine bir zarar gelir mi ya da partion`a kurma gibi şeyleri de orada bulabilirsin.

Ben SuSE11 kurdum ve herşeyi kendisi ayarladı, sadece ileri dedim iş bitti. Yani partitionlar falan silinmeden kendisi ölçtü, biçti, böldü, yaptı.

Zaten bu sistem de Türkçe ben sana pardustan ziyade SuSE önerebilirim.

Yinede sen bilirsin.

mytheka
21-08-2008, 07:06   |  #62  
Taze Üye
16 mesaj

iyi günler.Linux'a yeni başladım.Ekran kartı ayarları için envy programını indirmeye çalıştım.Synapticten yükleyemedim nasıl yükleyebilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

baDibere
21-08-2008, 14:30   |  #63  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Hangi dağıtımı kullandığınızı yazarsanız daha net ve kolay cevap alabilirsiniz. Ayrıca bu soruyu başka bir konu olarak açarsanız daha yararlı olur gibi geliyor.

Saygılarımla...

SAZAN63
08-01-2009, 05:07   |  #64  
Taze Üye
1 mesaj

HERKESE SELAM BENDE GECENLERDE BIR ACER ONE 110L MINI LAPTOP ALDIM ICINDE LINUX VAR AMA MESSENGER CALISMIYOR YENI INDIRIYOM KURAYIM DIYORUM AMA NASIL YAPILIR HICC BILMIYORUM WINDOWSDA HERSEYI YAPIYORUM AMA LINUXU CÖZEMEDIM MSN VARSA LINUX ICIN HEM BURDA YAYINLAYIN HEMDE RESIMLI BIR SEKILDE NASIL YÜKLENIYOR ANLATIN LÜTFEN SIMDIDDEN TESEKKURLER

efekerem
08-03-2009, 07:57   |  #65  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

selam linux nerden bulup kurucaz peki ? ve normal windows gibi kurabilir miyiz ?

kryptex
19-03-2009, 01:45   |  #66  
Taze Üye
18 mesaj

Bir gün bende linux biliyorum diyecem aha da buraya yazdım..!

navy
07-04-2009, 23:10   |  #67  
Taze Üye
18 mesaj

Arkadaşlar aslında benim sorunum deepfreezele alakalı ama bir arkadaşım linux yüklersen o sorunun çözülecegini söyledi.kısaca anlatıyım size geçenlerde deepfreeze yükledim ama ne olduysa deepfreeze iconunun kaybolmasıyla oldu. icon kaybolunca deepfreeze programını verimli olarak kullanamadım.yani deepfreeze i ne silebiliyom nede durdurabiliyom. icon hiç bi şekilde geri gelmiyor.ne yapmam lazım. linux yüklersem deepfreeze i silebilirmiyim. kısaca anlatırmısınız..Teşekkür ederim.

Son Düzenleme: navy ~ 08 Nisan 2009 09:25
Nordkapp
05-05-2009, 12:11   |  #68  
Yeni Üye
30 mesaj

Merhaba Arkadaslar. Ben Kubuntu kurdum ve ilk defa deniyorum. Firefoxu kurdum ama flash player i kuramadim. Deniyorum olmuyor. Ondan opera denemek istedim, indirdim ama kuramadim. Bu program kurmayla ilgili problemim var. Kubuntu da Nasil yapabilirim?

Bir de mesela birden fazla pencere acik diyelim, bunlari kuculttugum zaman sadece alt+tab ile geliyor. Gormenin baska yolu yok mu? Mesele Windowstaki gibi baslat cubugunda.

Arkadaslar son olarak ta ben Kubuntu yu Windows altinda kurdum, cdsiz. Cd kurulumu ile bu kurulum arasinda fark olur mu?

Tesekkur ederim arkadaslar...

arifkrc
08-05-2009, 13:53   |  #69  
Yeni Üye
22 mesaj

ARKADAŞLAR

windows da çalıştırdığınız herşeyi linux ortamında çalıştıramazsınız. bunların linux için paketleri bulunur muhtemelen. onları indirip kurunuz. mesala hep exe uzantılı dosya çalıştırırız windoes ta ama linux bu ne diye bakar.

CxpL
29-03-2010, 19:56   |  #70  
Yeni Üye
26 mesaj

Linux'un dosya işletim sistemi yapısı nedir?

Son Düzenleme: CxpL ~ 29 Mart 2010 20:27
ECHELON_
29-03-2010, 20:14   |  #71  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

ben linuxte tar dosyalarını kurmak konusunda sorun yaşıyorum misal firefox yeni sürüm indiriyorsun o da tar uzantılı nasıl kurulur nasıl çalışır bu konuyu etraflıca anlatabiliriseniz sevinirim.

Nicoll
30-03-2010, 23:39   |  #72  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: CxpL  
Linux'un dosya işletim sistemi yapısı nedir?
Dosya sisteminden kastınız bu ise buyurun: 

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php?topic=12956.0 

http://www.cagataycebi.com/linux/file_system/file_system.html#toc

Son Düzenleme: Nicoll ~ 31 Mart 2010 00:39
Nicoll
31-03-2010, 00:30   |  #73  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
ben linuxte tar dosyalarını kurmak konusunda sorun yaşıyorum misal firefox yeni sürüm indiriyorsun o da tar uzantılı nasıl kurulur nasıl çalışır bu konuyu etraflıca anlatabiliriseniz sevinirim.
Genel program yükleme yöntemleri:

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,179.0.html

Firefox:

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,17092.0.html

CxpL
31-03-2010, 15:58   |  #74  
Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: Nicoll  

Buldum teşekkürler.(Bundan bahsediyorum.)
DOSYA SİSTEMİ  
• RaiserFS, Ext2, Ext3, NTFS, FAT32 v.b.
dosya sistemleri ile çalışabilir..

ECHELON_
31-03-2010, 20:35   |  #75  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

@nicoll teşekkürler
http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,17092.0.html

bende tam olarak bunu arıyordum ama fark etmemişim konu yeni açılmış eskiden bu tarz konular vardı lakin başka yötemlerden bahsediyordu direkt tarın kurulumu için güzel bir konu olmuş