Lİnux için bana tavsiye verebilir misiniz ?

Nicktenban
27-04-2015, 05:59   |  #1  
Nicktenban avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar ben windows sürümlerinden başka bir işletim sistemi kullanmamış biri olarak yazıyorum. Windows 8.1 kullanıyorum. Gerek kasmasından, hantallığından gerek diğer sıkıntılarından dolayı Linux a geçmek istiyorum. Anladığım kadarıyla daha stabil bir sistem. Daha sade. Ancak şunları da belirtmem gerekir. Ben Windows kullanırken sadece şu işlemlerle meşgul oluyordum,

1-Sosyal ağlar
2-İnternette gezinme ( haber okuma , film seyretme vs...)
3-Ofis programları ile ödev vs işleri yapma
4-En başta chrome kullanıyorum. Dİğer aile bireyleri firefox kullanıyor. 
Bu noktada en önem verdiğim kısım, last pass vs gibi 4 5 tane mühim chrome eklentisi kullanıyorum. Linux  ta ki Chrome de bu eklentileri kurabilecek miyim ?

gibi vs işleri yapıyorum. Yani öyle özel uğraştığım Windows a has bir yazılımla meşgul değilim. 

Ben sadece bu işleri yapan biri olarak, Linux a geçmek istiyorum ama benim için uygun mu değil mi bilmiyorum siz tecrübelilere danışmak istiyorum. 

Sistemimi soracak olursanız

Nvida g.f 8600 gt sonic
4gb ddr3 ram
AMD X2 555 işlemci. 

Bana bu husuta ne önerirsiniz ? 
Şimdiden teşekkür ediyorum.

oasman
01-05-2015, 21:43   |  #2  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Linux Mint 17.1 (Cinnamon veya Kde Masaüstü ile) 4 sene daha desteği var. Chrome'u kensi sitesinden kurabilirsin. Veya, kurulum yapamayacağını düşünüyorsan, alternatif olarak yazılım merkezinde Chromium mevcut. (Neredeyse aynısı)