Linux Mint kullanıyorum DNS ayarı (Çözüldü) !

Boracalin
07-06-2009, 01:15   |  #1  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Arkadaşlar linux mint 7(gloria) dağıtımını kullanyorum.. Ama şöyle bir problemim var. Dns ayarlarını nasıl değiştiririm ??? Xp'de ıp/tcp ayarlarından manuel girebiliyorduk... Linuxda nasıl ? Lütfen biri yardım etsin... :( Ağlıyor

Son Düzenleme: Boracalin ~ 06 Mart 2010 13:51
barguti
07-06-2009, 04:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
168 mesaj

terminale girip yönetici hakları ile giriş yapın ardından /etc/resolv.conf dosyasına girip ayarları değiştirin

sudo gedit /etc/resolv.conf yazın gedit aracı varsa şifreyi girince açılıcaktır yoksa terminalde neyle yazıyorsanız onla deneyin

örneğin ben mac os terminalde  sudo vi /etc/resolv.conf komutu ile direk girebiliyorum , değiştiriyorum

ama bulunduğu dizin /etc/resolv.conf  terminalden yapamıyorsanız gizli dosyaları aktif edip etc klasörü altında dediğim dosyayı bulup değiştrin

Boracalin
07-06-2009, 09:57   |  #3  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
barguti
terminale girip yönetici hakları ile giriş yapın ardından /etc/resolv.conf dosyasına girip ayarları değiştirin

sudo gedit /etc/resolv.conf yazın gedit aracı varsa şifreyi girince açılıcaktır yoksa terminalde neyle yazıyorsanız onla deneyin

örneğin ben mac os terminalde  sudo vi /etc/resolv.conf komutu ile direk girebiliyorum , değiştiriyorum

ama bulunduğu dizin /etc/resolv.conf  terminalden yapamıyorsanız gizli dosyaları aktif edip etc klasörü altında dediğim dosyayı bulup değiş

cevap için teşekkürler.. peki grafik tabanlı olarak yapabileceğim bir yer varmı ? (terminale girmeden ?)

barguti
07-06-2009, 10:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

valla şu an net olarak hatırlamıyorum ben bunu grafikten daha kolay bir yöntem olarak gördüğüm için hiç aklıma gelmedi alternatif bir yol ama tahminim olduğu yönünde :)

Boracalin
03-01-2010, 17:07   |  #5  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: barguti  
valla şu an net olarak hatırlamıyorum ben bunu grafikten daha kolay bir yöntem olarak gördüğüm için hiç aklıma gelmedi alternatif bir yol ama tahminim olduğu yönünde :)
Biraz geç yanıt vereceğim ama olsun ben sonra çözdüm ağ bağlantı simgesinden düzenle diyorsun hepsi o kadar :D

Bu arada artık Linux Mint 8 (Helena) kullanıyorum gayet güzel oldu.....

Son Düzenleme: Boracalin ~ 03 Ocak 2010 17:08
linuxpld
26-02-2010, 15:29   |  #6  
Yeni Üye
24 mesaj

Sorunuzun cevabını bu başlık altında bulabilirsiniz.

,121.msg214.html#msg214

Boracalin
27-02-2010, 01:05   |  #7  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: linuxpld  
Sorunuzun cevabını bu başlık altında bulabilirsiniz.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,121.msg214.html#

Sağolun ama ben çözdüm olayı :D
windoztan daha kolaymış meğer....