linux mu yoksa XP mi

HPQ-User
02-01-2009, 13:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

arda sormuş:
şimdi benim pc de çok büyük yavaşlma oldu bende linux yükleme karar verdim  pardos 2008 internetten indirdim acaba yüklesem xp faydalanabilirmiyim programlar çalışırmı verilerim silinrimi acaba hangisi iyi olur  ve pardusu tavsiye etmiyorsanız başka tak çalıştır olan türkçe linuz lerı internetten nerden bulabilitrim rica edrse onun linkini verbilirmisiniz şimdede çok saol

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
4 pentiyum 128 bütünleşik ekran kartı 632 mb ram 200gb hardısk

VESTEL ASTEO

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

MBTGROUP
02-01-2009, 15:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

http://www.linux.org.tr/

Bu site sana yardımcı olur .

MBTGROUP
02-01-2009, 15:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,727 mesaj

http://www.pardus.org.tr/index.html

Buda diğer site.

Aydın Bahadır
02-01-2009, 17:33   |  #4  
CHIP Online Yazar
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Windows'un tek eksiği çok popüler olmasıdır.. Bu yüzden virüs ya da trojan yazmak isteyen hackerlar (çoğu zaman lamerlerin) en büyük tercihidir.. Bu da Windows'un ufak tefek açıklarının fazla üzerine gidildiği anlamına geliyor.. Linux güvenlidir söylemi biraz ters bir açıklama..

Reborn91
02-01-2009, 17:41   |  #5  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

Linux yükleyeceksen kendi programını kendin yaz Göz kırpma Windows'a uyumlu olan çoğu programın linux versiyonları yok. Tabiki hiçbir program yok diyemeyiz ancak uyumluluk konusunda xp ye asla yaklaşamaz.

Güvenlik konusunda da adramiti haklı, linux için yazılmış hiç virüs yok neredeyse.Bu açıdan linux windowstan daha güvenlidir. Aydın arkadaş ta sanırım yanlış anlamış, adramiti linux windows'tan daha güvenlidir anlamında kullanmıştı.

serdar_ayberk
02-01-2009, 18:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

linux kullanman ya da windows kullanman ihtiyaçlarına bağlıdır. Eğer internet ve officeprogramları müzik dinliyorum film izliyorum benim için bunlar benim için yeterli diyorsan linux yükle artıları daha çok. ben bilgisayare çok oyun oynuyorum ya da rafik programlarını kullanıyorum diyorsan windows xp'yi kullan. linux daha güvenli windows ise daha kolay ve daha uyumlu (firmalar windows'a göre uyumu sağlar linux'a fazla önem vermezler) free antvirüs bile linux güvenliğ içi yeterlidir xp'yi biraz iyi koruman gerekiyor.

Yamay
02-01-2009, 22:53   |  #7  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Arkadaşım linux veya xp senin bilgisayar kullanımına bağlı ama linux her açıdan daha avantajlı(linux kullandığımdan biliyorum)Özellikle pardus2008 kendi içerisinde officeten tutunda müzik çalarına,oyununa kadar her özelliğiyle birlikte gelmekte.Ayrıca kendisine ait bir program deposuda bulunmajkta yani herşey bedava. Tabi ki tek eksisi windowsda ki oynadığın oyunların bazılarını linuxta oynayamazsın fakat çoğu oyunu ve programı linuxa kurabilirsin o da linuxun wine adlı programıyla gerçekleşmektedir.  Linux kurarsan ilk sorunlar yaşayacaksın fakat nimetleri ve artıkları güzeldir. Dene ve gör derim. Forumları dolaş arkadaşlarımızda zaten birçok link vermişler. Karar senin artık....Beğendim

MeTHaN
03-01-2009, 01:00   |  #8  
Taze Üye
7 mesaj
Aydın Bahadır
Windows'un tek eksiği çok popüler olmasıdır.. Bu yüzden virüs ya da trojan yazmak isteyen hackerlar (çoğu zaman lamerlerin) en büyük tercihidir.. Bu da Windows'un ufak tefek açıklarının fazla üzerine gidildiği anlamına geliyor.. Linux güvenlidir söylemi biraz ters bir açıklama..
bence de elimde olsa mac kullanacam...

Sevdimsadece
03-01-2009, 12:39   |  #9  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

bu bil (bil gates ) Bizim mahallenin çoçuguydu az :D sevdim abi demedi bana ne biliyorsa ben ögrettim kerataya geçen nijörlıyıs sokaklarında gördüm hemen abi dmeye başladı det dedim sen git ilk windowsunun açıklarını kapa aha nah bu kadar oldu yama yama bitmez ben sana böylemi ögrettim felan filen

konu budegil

:D lunix çok güzeldir görmüş geçirmiş kulanmış biri olarak tavsiyem

asteo
03-01-2009, 13:51   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

arkadaşalar peki windowsu linux gibi güvenli ve hızlı yapmanın yolları yokmu

Sevdimsadece
03-01-2009, 16:34   |  #11  
Yıllanmış Üye