Linux Server Lazim

aytemir
24-01-2009, 11:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Linuxun,bir çok modelini sadece hobi amaciyla denedim.Asıl kullandıgım Vista işletim sistemi..2. bir pc var ondada linux pardus,opensuse,gibi bir cok isletim sistemi deniyorum..Şimdi bana Linux server lazim..Yani büyük firmalarda kullanilan serverlar güvenli,güzel,desteği bol bir sürüm lazim..Bununla ilgili nasil yardimci olursunuz? Hangisini kullaniyim link varmi? Yada normal linux kurup üzerinde değişik server programlarımı kuruluyor? Pardus 2007 kullandım hoşuma gitmedi.linux 9 kullandim yine hoşlanmadim..opensuse en yeni cıkan versiyonunu denedim sitesinden indirdim ama oda hep kurulumda hata...Şimdi sorunsuz bir linux server önerirseniz sevinirim

aytemir
24-01-2009, 12:08   |  #2  
OP Yeni Üye
35 mesaj

hangisini tavsiye edersiniz peki  server olarak...Çok önemli bir yer için değil evimde kullanicam...Ama tabiki denemek icin daha sonrada iş yerimde ve müşterilerime önerebilecegim araştirip destek bulabilecegim bir sürüm hangisidir ? Özellikle server olarak..

aytemir
28-01-2009, 16:58   |  #3  
OP Yeni Üye
35 mesaj

Evet arkadaşlar çok yardımcı oldunuz linux Kullanmadan vazgeçmeme :) işte fark burda Microsoft için bir sürü kaynak ve bilgi varken linuxda Çok zor.....

bickin
13-02-2009, 20:37   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

Merhaba;
Sanırım Server olarak istiyorsan Debian en kullanışlısı ve rahat bir sistem.

Sanırım Microsoft gibi kapalı devre bir sistem ve cebindeki bol parayı harcıyacak bir yer bulma arayışı

sir_yes_sir
18-02-2009, 14:03   |  #5  
Yeni Üye
23 mesaj
aytemir
Evet arkadaşlar çok yardımcı oldunuz linux Kullanmadan vazgeçmeme :) işte fark burda Microsoft için bir sürü kaynak ve bilgi varken linuxda Çok zor.....
hahah Kahkaha beni de hep vazgeçiren o

ersans
18-02-2009, 15:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
235 mesaj

istersen bi ubuntu server 8.10 u dene ben normal sürümünü kullandım çok memnunum

barguti
21-02-2009, 09:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

server olarak kesinlikle debian kullanabilirsin dostum , son derece sağlamdır ;)

simonare
11-03-2009, 04:38   |  #8  
Üye
71 mesaj

Genellikle server amacıyla kullanılacaksa ve güvenilir olması gerekiyorsa Commercial linux sürümlerini denemeni tavsiye ederim fakat bunlar bizim kullandığımız linux sürümlerine nazaran paralı olarak hizmet veriyorlar. Fakat size her açıdan güvenlik ve destek sağlamaya da gayret gösteriyorlar. Bu linux sürümleri stable oluyor. mesela opensuse nin SUSE Linux Enterprise sürümü commercial olan sürüm ve server kuracak kullanıcılar için geliştirilmiş bir sürüm. Tabi bu sadece bir örnek daha fazlasını araştırırsanız bulabilirsiniz. Eğer ücretsiz bir sürüm arıyorsanız bence sorunsuz ve hatasız olmasını bekliyemezsiniz. Benim size tavsiyem araştırırken en fazla security'ye önem veren firmayı araştırın. Mesela nekadar sıklıkla update, fix, patch çıkartıyorlar. açık kapatmada nekadar başarılılar gibi.

PS: ne amaçla kullanacağını şimdi okumuşum, debian'ın bu konudaki konforunu ve ününü bende duydum.

İyi akşamlar

Son Düzenleme: simonare ~ 11 Mart 2009 04:40