Linux'u denemek isteyenler için rehber

CHIP Online
17-11-2008, 00:29   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Linux'u denemek istiyorsunuz ama hangi Linux ile başlayacağınızı bilmiyorsunuz... Rehberiniz burada!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Linu ... in-rehber_9507.html

Resimlerle: Linux'un vazgeçilmez 25 uygulaması

Windows alternatifsiz değil. Özellikle yeni sürümleri ile kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu arabirimler konusunda çağ atlayan Linux birçok alanda Windows'a rakip oluyor. Hatta bazı ülkelerde hükümet nezdinde kabul görüyor, kamu kuruluşlarında Windows yerine Linux'a geçiş yapılıyor.

Eğer siz de açık kaynak kodlu bir işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız Linux'u denememeniz için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. Ancak Linux açık kaynak kodlu ve aynı anda bir sürü farklı yerde geliştirilen bir işletim sistemi olduğundan birçok Linux türevi bulunuyor. "Dağıtım" adı verilen bu değişik Linux sürümlerinin hangisini kullanarak Linux dünyasına adım atacağınıza karar veremiyorsanız, karar vermenizde yardımcı olacak bu makaleye göz atmanızda fayda var. Makalede hem değişik Linux dağıtımları hakkında faydalı bilgiler hem de kullanıcı yorumları bulabileceksiniz...

Bu makale A. Murat Eren tarafından hazırlanmış olan Linux Dağıtımları Belgesi kullanılarak derlenmiştir.

Tüm konu: Linux'u denemek isteyenler için rehber

Resimlerle: Linux'un vazgeçilmez 25 uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Linux'u denemek için hangi sürümü kullanmak doğru seçim olur?

Toxic
09-11-2008, 00:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

bence ubuntu linux için çok doğru bir başlangıç olur

H@ckerCesur
16-11-2008, 09:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

ubuntu ve pardusu denedim fakat Windowsa alışan birisi için linux tam bir rezalet oluyor. Sürücü driverlerini bulamadım. Bir de linux için proğram indirdim internetten ama bir türlü yükleyemedim. Pardus güzel ama windowsla kıyaslarsak çok geride :(( Ya da tüm yazılımlar windowsa göre yazıldıgı için bana öyle geliyor.

CoRSaNTuRK
23-11-2008, 15:47   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

Pardus diyorum.

falcon12345
13-11-2009, 10:45   |  #5  
Taze Üye
13 mesaj

Linux Dağıtımları ve Linux'u Denemek