Linux'u Nasıl Yüklemeliyim

proofweb
27-03-2010, 23:10   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
148 mesaj

Arkadaşalr PCme Linux kuracağım ama kararsın kaldım bu linux'u sanal olarak mu kursam yoksa
Normal Win7 Kurdugum gibimi sistemi biostan otomatik olarak Linuxten mi açsam ?
Hangisi daha iyi ve karlı şimdi Sanal Olarak Kursam Linux'u onun için RAM ayırmam gerekecek Sanırım ayırırsamda Win7'den bu Rami kısacak,şaştım kaldım nasıl kurayım diye?

Nicoll
27-03-2010, 23:38   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Sanal Linux önermem... Linux kullanmanın keyfine varabilmek için damardan girmelisin; Linux karneli işlemcinin iliklerine kadar işleyip kontrolü eline geçirmeli.

HDD'de bölüm oluştur, kurulum sırasında onu seç... Ya da Wine kullan, program kurar gibi kur: https://www.chip.com.tr/galeri/U ... ygulamalar_929.html

proofweb
28-03-2010, 00:05   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Teşekkürler
Peki Hocam Açılış Olayını nasıl halledeceğiz açılışta Karşıma 2 tane Menü çıkmasını istemiyorum hem Linux Hemde Win 7 gibi abimler ve ablamlar Win7 kullanır daha linuxun ne oldugunu bilmiyorlar istediğim zaman nasıl açabilirim linuxu :)

Nicoll
28-03-2010, 00:54   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: proofweb  
Teşekkürler
Peki Hocam Açılış Olayını nasıl halledeceğiz açılışta Karşıma 2 tane Menü çıkmasını istemiyorum hem Linux Hemde Win 7 gibi abimler ve ablamlar Win7 kullanır daha linuxun ne oldugunu bilmiyorlar istediğim zaman nasıl açabilirim linuxu :)
Hmm anladım... Abin ve ablanla aynı bilgisayarı kullanıyorsun ve açılışta Linux'u görmesinler istiyorsun. Aklıma ilk gelen; işletim sistemi seçim ekranındaki bekleme süresini 1 veya 0 saniyeye düşürmek; Linux'u istediğin zaman açılışı bios ekranına girerek halledersin...

proofweb
28-03-2010, 11:24   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Hmm anladım... Abin ve ablanla aynı bilgisayarı kullanıyorsun ve açılışta Linux'u görmesinler istiyorsun. Aklıma ilk gelen; işletim sistemi seçim ekranındaki bekleme süresini 1 veya 0 saniyeye düşürmek; Linux'u istediğin zaman açılışı bios ekranına girerek halledersin...
Teşekkürler Hocam da , Ben Bios Ayarlarından Anlamam,Bunu Yapabileceğimiz Bir Program vb Uygulamalar veya başka bir yolu yok mu acaba?

Mustafa Akın
28-03-2010, 18:53   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Önce Win7 de harddiskini defrag yap, çünkü bazen olmaması gereken dosyaları çat diye bölüyor linux yüklemeleri (windowsun suçu bu kabul), direk yükleme o yüzden

MicrosoftGenci
28-03-2010, 21:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
304 mesaj

sana önerebileceğim linux türevli pardüs kullanman grafiksel olarak geliştirilmiş linux veritabanı kullanmasıdır.Geliştirebilirsin c++ la güzel bir işletim sistemi sanal pc dene sonra ikiye böler hdd ni kurarsın güzel bir işletim sistemidir.. öğrenmen kolaydır... exe programları wine diye bir programla yüklüyüp çalıştırabiliyorsun..koruma sistemide muhteşem...saygılar..

Boracalin
28-03-2010, 22:12   |  #8  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Madem linux dağıtımı önermeye başladık bende Gnome masaüstü ile Mint 8 öneririm.. Ben çıktığından beri kullanıyorum çok memnunum... Ama biraz daha beklersen Mint 9 çıkacak onu denemeni öneririm... Şahsen ben 4 gözle Mint 9'u bekliyorum... Ama Mint 8'de fena alıştım... Bu arada küçük bir tavsiye KDE dağıtımlara stabilite açısından pek güvenme ne zaman kasıp ne zaman çökeceği hiç belli olmaz.... Pardus gibi örneğin....

Son Düzenleme: Boracalin ~ 28 Mart 2010 22:13
proofweb
28-03-2010, 22:51   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Madem linux dağıtımı önermeye başladık bende Gnome masaüstü ile Mint 8 öneririm.. Ben çıktığından beri kullanıyorum çok memnunum... Ama biraz daha beklersen Mint 9 çıkacak onu denemeni öneririm... Şahsen ben 4 gözle Mint 9'u bekliyorum... Ama Mint 8'de fena alıştım... Bu arada küçük bir tavsiye KDE dağıtımlara stabilite açısından pek güvenme ne zaman kasıp ne zaman çökeceği hiç belli olmaz.... Pardus gibi örneğin....
Şu an elimde bir adet mint cd'si var onu kuracağım zaten :)
Ama Şu PC Açılırken Soruyor Ya,Window ve ya Linux Hangi işletim sistemi açılsın diye onu bir türlü yapamadım acaba nasıl yapabilirim?

proofweb
28-03-2010, 22:54   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Önce Win7 de harddiskini defrag yap, çünkü bazen olmaması gereken dosyaları çat diye bölüyor linux yüklemeleri (windowsun suçu bu kabul), direk yükleme o yü
hocam tam anlayamadım ?
Linux mu Bölüyor Dosyaları
++
Bu Defrag İşlemini Nasıl Yapabilirim
ve Bu Defrag işlemi ne işe yarar?

Nicoll
29-03-2010, 01:59   |  #11  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Şu an elimde bir adet mint cd'si var onu kuracağım zaten :)
Ama Şu PC Açılırken Soruyor Ya,Window ve ya Linux Hangi işletim sistemi açılsın diye onu bir türlü yapamadım acaba nasıl yapabilirim?
hocam tam anlayamadım ?
Linux mu Bölüyor Dosyaları
++
Bu Defrag İşlemini Nasıl Yapabilirim
ve Bu Defrag işlemi ne işe yarar?
Bekledim; Windows'çular cevaplasın diye ama nerdee, cevap gene bana kaldı...

Aşağıya resmini de koydum. Windows XP'de: Bilgisayarım > Özellikler > Gelişmiş diye geçiyor... "işletim sistemleri listesi gösterme süresi" diye yazıyor. Windows 7'de de böyle bir yerde olmalı... Burdaki değeri sıfır yap. Win. 7 ilk sırada ise onunla başlar. Linux'u açacağın zaman bilgisayar açılırken F8 düğmesine bas (bazı anakartlarda farklı olabilir f11, f12.. hepsini dene) bios ekranı açılacaktır, oradan işletim sistemi seçimi bölümüne gidebilirsin...

Ayrıca defrag yap demiş biri... Defrag parçalanmış dosyaları birleştirmek demek. Türkçe bilmedikleri için öyle diyorlar. Parçalanmış dosyaları birleştirdiğin zaman Windows'un performansı artıyor. (Neyse ki Linux'ta dosya parçalanması gibi bir saçmalık yok)

Ona da birleştirmek istediğin diskin üzerine sağtıkla Özellikler > Araçlar kısmından ulaşabilirsin...

proofweb
29-03-2010, 11:16   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Çok Teşekkür Ederim Nicoll,Hemen Başlıyorum Yüklemeye :]

proofweb
29-03-2010, 15:23   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Arkadaşlar Linux'u bir türlü kuramadım gitti
İlk Önce Şöyle Bir Hata Veri

kök dizini belirledim bu kezde bir takas alanı olusturunuz yoksa kuruluma başlayamazsınız diye bir hata veriyor

proofweb
29-03-2010, 15:28   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Verdiği Hata Tam Olarak Şöyle ;
Takas alanı olarak kullanmak için bir bölüm seçmediniz. Sistemin mevcut fiziksel belleği daha etkin kullanması ve fiziksel bellek azaldığında daha uygun davranış göstermesi için takas alanının etkinleştirilmesi tavsiye edilir. Yeterli fiziksel belleğe sahip değilseniz kurulum sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bölümleme menüsüne geri dönerek bir takas bölümü atamazsanız kurulum takas alanı olmadan devam etmeyecektir.

proofweb
29-03-2010, 22:30   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Arkadaşlar Yardım bekliyorum
Kurulum Yarıda Kaldı

Nicoll
29-03-2010, 23:36   |  #16  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Verdiği Hata Tam Olarak Şöyle ;
Takas alanı olarak kullanmak için bir bölüm seçmediniz. Sistemin mevcut fiziksel belleği daha etkin kullanması ve fiziksel bellek azaldığında daha uygun davranış göstermesi için takas alanının etkinleştirilmesi tavsiye edilir. Yeterli fiziksel belleğe sahip değilseniz kurulum sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bölümleme menüsüne geri dönerek bir takas bölümü atamazsanız kurulum takas alanı olmadan devam etmeyecektir.

Takas alanı için de 2-3 Gb. bir bölüm oluşturacaksın...

Kurulumu yapamazsan Ubuntu'yu tavsiye ederim. Onu Wine ile program kurar gibi kurabilirsin. Zira Windows'un işletim sistemi seçimi menüsüne yerleşeceği için daha uygun olur...

proofweb
30-03-2010, 11:40   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Takas alanı için de 2-3 Gb. bir bölüm oluşturacaksın...

Kurulumu yapamazsan Ubuntu'yu tavsiye ederim. Onu Wine ile program kurar gibi kurabilirsin. Zira Windows'un işletim sistemi seçimi menüsüne yerleşeceği için daha uygun olur...

Hocam Teşekkür Ederim Linux Minti Kurdum Ama aÇılırken Linux İşletim Sistemi İçerisinde Windows 7 mi yoksa Linux mintimi açmak istiyorsunuz diye soruyor ben bu soruyu Windowsun içinde sormasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim

proofweb
30-03-2010, 12:28   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj

Benim Bilgisayarımda Win 7 Kurulu ide Hdd'de 30 GBlık Bir Bölüm Olusturdum Bilgisayarımda Gözüküyordu,Sonra Linux Kurdum Fakat Windows 7 ye girince bu benim bilgisayarda görünmedi,ama linuxte gözüküyor,ben bilgisayar açılırken Linux Ekranında Windows 7 mi Yoksa Linux mi açılsın diye soruyordu Bende Bu Olaydan Şikayetçiydim Otomatik Olarak Win7 gelmesini istiyordum,zaten Linuxuda Kullanamamıştım,Ne yaptım ettim silemedim Win7 de Disk Yönetiminden Linuxun Kurulu Oldugu Birimi Sildim ve Yeni Bir Boş Birim Olusturdum Bilgisayarı Yeniden Başlattım Lakin,ne Linux Açıldı nede Windows 7 Hangisi Açılsın diye bir pencerede gelmiyor,Ben Bu Linuxu Tamamemn Kaldırıp Win7 istiyorım sadece Lütfen yardım Ediniz :[
++
Şu an Linux Mint CD'sinden girebiliyorum :(
Başka Hiç Bir Türlü Giremiyorum
Lütfen Yardım :(

Nicoll
30-03-2010, 14:22   |  #19  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Benim Bilgisayarımda Win 7 Kurulu ide Hdd'de 30 GBlık Bir Bölüm Olusturdum Bilgisayarımda Gözüküyordu,Sonra Linux Kurdum Fakat Windows 7 ye girince bu benim bilgisayarda görünmedi,ama linuxte gözüküyor,ben bilgisayar açılırken Linux Ekranında Windows 7 mi Yoksa Linux mi açılsın diye soruyordu Bende Bu Olaydan Şikayetçiydim Otomatik Olarak Win7 gelmesini istiyordum,zaten Linuxuda Kullanamamıştım,Ne yaptım ettim silemedim Win7 de Disk Yönetiminden Linuxun Kurulu Oldugu Birimi Sildim ve Yeni Bir Boş Birim Olusturdum Bilgisayarı Yeniden Başlattım Lakin,ne Linux Açıldı nede Windows 7 Hangisi Açılsın diye bir pencerede gelmiyor,Ben Bu Linuxu Tamamemn Kaldırıp Win7 istiyorım sadece Lütfen yardım Ediniz :[
++
Şu an Linux Mint CD'sinden girebiliyorum :(
Başka Hiç Bir Türlü Giremiyorum
Lütfen Yardım :(
Böyle birşey olacağını tahmin etmiştim... Bu yüzden Wine kullanmanı önerdim... Neyse...

Windows 7 DVD varsa onunla MBR'yi onarabilirsin. Burda anlatılanları uygula...

Yoksa aşağıdaki linkteki iso kalıbını indirip cd'ye yaz ve sistemi onunla başlatıp işletim sistemini seçerek devam et...

Onunla da olmazsa Mint'i tekrar kur Windows 7 de geri gelecektir. Kaldırırken önce grub menüsünü kaldır...

proofweb
30-03-2010, 18:53   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Böyle birşey olacağını tahmin etmiştim... Bu yüzden Wine kullanmanı önerdim... Neyse...

Windows 7 DVD varsa onunla MBR'yi onarabilirsin. Burda anlatılanları uygula...

Yoksa aşağıdaki linkteki iso kalıbını indirip cd'ye yaz ve sistemi onunla başlatıp işletim sistemini seçerek devam et...

http://download.linux-live-cd.or ... rub_disk_0.9799.iso

Onunla da olmazsa Mint'i tekrar kur Windows 7 de geri gelecektir. Kaldırırken önce grub menüsünü kaldır...

Hocam Ben Şöyle Bir Yöntem Denedim Şimdi Linux'u bir daha kurdum ve EASYBDC programını kurup otomatik olarak işletim sistemini Win7 yaptım ve win7i açtım açtıktan sonra bir daha mintin kurulu oldugu hardiski sildim,Şu an Win7 açabiliyorum ama Ben bir Daha Format Attıgımda Karşıma Otomatik olarak Mint mi gelecek ?

Nicoll
30-03-2010, 22:48   |  #21  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Hocam Ben Şöyle Bir Yöntem Denedim Şimdi Linux'u bir daha kurdum ve EASYBDC programını kurup otomatik olarak işletim sistemini Win7 yaptım ve win7i açtım açtıktan sonra bir daha mintin kurulu oldugu hardiski sildim,Şu an Win7 açabiliyorum ama Ben bir Daha Format Attıgımda Karşıma Otomatik olarak Mint mi gelecek ?
Bravo...

Linux'u birdaha yükleyip Windows'u geri getirdiniz ve EASYBDC ile açılışa (mbr) müdahale ettiniz. E o halde neden Linux'u tekrar kaldırma gereği duydunuz ki?

proofweb
31-03-2010, 11:49   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
Bravo...

Linux'u birdaha yükleyip Windows'u geri getirdiniz ve EASYBDC ile açılışa (mbr) müdahale ettiniz. E o halde neden Linux'u tekrar kaldırma gereği duydunuz ki?

Hocam Linuxu Sistemi Açabilmek için kurmustum,Çünkü Linuxu bir türlü sistem kaldırmadı yani şöyle pc çok kasmaya başladı ve linux ekran kartını tanımadı çıldırttı beni,ben böyle yaptım sizce varmıdır bir zararı?

Nicoll
31-03-2010, 12:57   |  #23  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Hocam Linuxu Sistemi Açabilmek için kurmustum,Çünkü Linuxu bir türlü sistem kaldırmadı yani şöyle pc çok kasmaya başladı ve linux ekran kartını tanımadı çıldırttı beni,ben böyle yaptım sizce varmıdır bir zararı?
29 Nisan'da Ubuntu serisinin 10.04 final sürümleri yayınlanacak. Biraz bekle derim; çıkınca indirip risk almadan program kurar gibi kurup kullanırsın...

proofweb
31-03-2010, 20:09   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
148 mesaj
29 Nisan'da Ubuntu serisinin 10.04 final sürümleri yayınlanacak. Biraz bekle derim; çıkınca indirip risk almadan program kurar gibi kurup kullanırsın...
peki ondada aynı sorunu verirmi,açılış hakkında açılırken sorar mıu windows mu yoksa pardus mu diye

Nicoll
31-03-2010, 21:15   |  #25  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
peki ondada aynı sorunu verirmi,açılış hakkında açılırken sorar mıu windows mu yoksa pardus mu
Valla donanımla ilgili bir sorunun olur mu bilmiyorum ama açılışta Windows'un işletim sistemi seçim ekranına Windows ve Ubuntu olarak yerleşir.

Senin kurduğun Pardus muydu?