Linux' un Artıları Ve Eksileri

layolus
09-09-2007, 23:28   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
151 mesaj

benim açımdan en büyük artısı;

daha özgürüm, yapmak istediğim şeyleri daha mantıklı ve daha güzel yapıyorum, monotonlaşmış özelliklerden oluşan programlardan daha çok zeka ürünü, ortak fikirlerin bulştuğunu, insanların tercihlerine önem veren, insanı merkezine almış programlar kullanıyorum.

candan erçetin'in şarkısında da dediği gibi:
daha güçlü daha parlaak, daha mutlu daha sakiiin Beğendim

xelamony
23-04-2008, 02:53   |  #27  
Üye
54 mesaj

Linux`ta 700 Mb işletim sistemi içinde Office,mp3 oynatıcı,movie player,Photoshop benzeri bir program(adını hatırlayamadım ünlü bir kariküristimiz onda yapıyomuş çizimlerini),irc,emule,torrent,download manager ve bir sürü güzel program var nasıl Xp kurarız sonra programlarımız vardır bir dizi onlar olmazsa olmaz.İşte onların hepsi linuxta default olarak var ama kullanımı birazcık zor.Evde bilgisayarı tek kullanmadığım için kuramıyorum :(

Son Düzenleme: xelamony ~ 23 Nisan 2008 02:55
xelamony
23-04-2008, 03:01   |  #28  
Üye
54 mesaj
KorsanNetTeam
Yaw bide adam gibi bi linux dağıtımı bulsak. Fedora dediler yükledim La ne Mp3 çalıyor, .datformatında film dosyası bulunan cd yi takınca cdrom simgesi Bilgisayar penceresinin altında kayboluyor. Açılışta  Bazen Farenin işaretçisi kayboluyor.Hiç bir exe dosyasını çalıştırmıyor. Oyun yok, müzik yok, film yok. Ha bu arada bunlar oluyormuş ama illaki komut satırına bişeyler yazılması gerekiyormuş. Yaw hangi cağda kaldık. Dos işletim sistemi 20 yıl önce piyasadan kalktı. Linuxda herşey illaki komutla oluyor. Dur ya aklan karayı seçtim onu kullanırken. Bende sandımki Windowstan kutulacağım. Microsoftla ilişkimi kesecem diye. Nerdeeee! Windows Linux'a 1000 basar. Üstelik Vista ile karşılaştırılması mümkün değil. Fedorayı kullanırken arkadaş geldi dediki Windows 95'imi kullanıyon. Yok Dedim Linuxun 2006 da çıkmış olan bir sürümünü kullanıyorum dedim. Resil olduk yaw. Linux bu haliyle mi Windowsla yaışacak. Bir kere o terminal mi komut mu herneyse o bölüm kaldırılması lazım. Yani herşey grafik tabanlı olmalı. Ayrıca görüntüsü de biraz adam akıllı olmalı. .exe uzantısını bir kere çalıştırmalıdır. Sonuçta bu global bir uzantıdır. Bir kere biyasadaki tüm oyunlar .exe tabanlı. Şimdi linux kullanacam diye oyun oynamıyacakmıyım. Bunu bırak linux dağıtımları arasındada formatlar değişiyormuş. .rpm .tgz bilmem ne ortak bir format kullanılmalıdır. Neyse benim linux görüşlerim böyle. Adam akılı bir dağıtıma rastlamadığım sürece windows tan vazgeçmem. Fedora Suse Mandrake bunlar aynıymış saten Yani benzermiş. Pardusu bırak zaten o amatörler için. Debian vs. de herşeyi kodla yapıyormuşsun. Ne Kaldı geriye. Hangi Linux dağıtımı Windows kadar kolay kullanımı sağlıyor. Ha unutmadan Fedora ekran kartımın sürücülerini kendisi otomatik yükledi ama 800*600 çözünürlüğünde ekran kaldı. 1024*768 yoq! Nvidia6100 grafik kartını bile zor şer tanıyor. O da yarım yamalak. İnşallah bir gün windows kadar güçlü, kolay kullanım sağlayan, piyasadaki her programı her oyunu çalıştıracak bir linux dağıtımı çıkarda bizde Microsoftun tekelciliğine inat Linuxa geçeriz. Hemde Özgür Yazılıma Destek Çıkarız. Herkese Saygılarımla...
Adam çıldırmış kafayı yemiş tutun bunu Linux`u piyasadan silicek yoksa (: Bi sakin ol kullanmayı bilirsen herşey güzel...

Ayrıca Pardus birak amatör işi demişsin.. Yorum yok!

cs.esad
05-05-2008, 18:03   |  #29  
Taze Üye
8 mesaj

Bence linux hem açık kaynak alanında mükemmel bir girişimdir.Richard Stallman tarafından kurulan Free Software Foundation (özgür yazılım vakfı) bugün yazılım dünyasınında çok önmli bi hale gelmiştir.
şimdi arkadaşlar diyorki linuxda bişey yapıılmıyo falan.
arkadaşlar bugün o kadar çok windowsu korsan kullanan var ki herkes biliyor bunu.
ve kalkıp insanlara linux dağıtımları ücretsiz hatta içindeki ofis ve diğer programlarda ücretsiz diyince size windowsa para mı veriyoruz derler.
kaç insan windowsa, ofise, photoshop a, vs. paralı programlara para ödeyerek kullanıyo.
Stallman ve FSF’in çalışmalarına dayanmakta. FSF gibi oluşumlar ve Stallman gibi idealistler olmasa bugün çok basit programlara bile
yüzlerce, hatta binlerce dolar ödüyor olabilirdik. Özellik le FSF’in çalısmaları öylesine önemliki başta UNESCO olmak üzere birçok kurum tarafından ciddi anlamda desteklenmekte.
özgür yazılıma destek vermezsek tekelcilik ön plana çıkar ve bizler belli başlı kurumların esiri haline geliriz.
linux dünyasında kodların açık olması güvenliğin hat safada olmasını sağlıyor.
neyse kimseye linux dersi vermiyorum ama herkes linux un gerekliliğinide bilsin.

ExCeLLiuM
14-06-2008, 14:50   |  #30  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj
xelamony
Adam çıldırmış kafayı yemiş tutun bunu Linux`u piyasadan silicek yoksa (: Bi sakin ol kullanmayı bilirsen herşey güzel...

haha :)

yok yani linuxa sonuna kadar destek çıkarım, kullandığım programlarda açık kaynak kullanmaya özen gösteriyorum. Ancak  işletim sistemi olarak 1-2 gün uğraştım onunla cehennem azabı çektim resmen, ee tabi bilmiyoruz cahiliz, alışmışız windowsa yıllardır normaldir yani...

Bu arada ben linuxu değil windowsu sileceğim piyasadan :)

ZorroZorro
20-06-2008, 01:55   |  #31  
ZorroZorro avatarı
Yeni Üye
25 mesaj

linux demek sabır demek
o sabır ister ögrenmeyi ugraşmayı sevenlerin işi ben severim öyle şeyleri ama linux adından başka bir bilgim yok :)

Diablotical
22-07-2008, 01:19   |  #32  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

O terminal in nekdar önemli ve güzel bişey olduğunu bilse arkadaş Linux u piyasadan silercesine çığırtkanlık yapmazdı heralde arkadaşlar haksızmıyım :):)
  Gentoo kurdurcan buna 3 gün sürer :):) ozman intihar eder heralde :)
Herşeyi kendin derlemek,tam sistemine göre işletim sistemi kurmak max performans min sistem kullanımı windowsta hayal olan şey.
  Ama uğraş ister sabır ister windows kullananlarda bunu anlamaz :) tak cd yi kursun winrar yok winamp işte nero oh bitti klonlanmış milyonlarca işletim sistemi
Linux kullananlardan birbirine benzeyen aynı iki sistem bulmazsınız asla :) çok yaygın olmasına rağmen :)
4ever LİNUX@openSUSE 11.0  :):)

onur3392
24-09-2008, 22:27   |  #33  
Taze Üye
1 mesaj

DEMİŞSİNİZ LİNUX WİNDOWS SOLLUYACAK NE YAPTINIZ YAW DAHA KİMSE LİNUX İŞLETİM SİSTEMİ OLDUĞUNU BİLE BİLMİO HEM LİNUXUN ÖZELLİKLERİ GÜVENLİĞİ GÜZELDE OYUN PROGRAM GİBİ ÖZELLİKLER HEP WİNDOWS İÇİN OLDUĞUNDAN KİMSE BU İŞLETİM SİSTEMİNİ KULLANMAZ HEM WİNDOWS GÜVENLİĞİ FALAN KÖTÜDE PARA İLEDE SATOLIO AMA EN ÇOK KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMİ SONUÇTA HER KESİME HİTAB EDİO AMA LİNUX SADECE BİRAZ DAHA BİLGİSAYAR BİLENLERRE  BU SEBEPLERDEN DOLAYI SOLLAMASI İMKANSIZ HERKESİN EVİNDE BİLGİSAYAR VAR AMA HERKES PROFOSYENEL Bİ KULLANICI DEĞİL

Varg
29-09-2008, 17:17   |  #34  
Taze Üye
3 mesaj

Normal kullanıcılar için yani günlük CHAT,WEBCAM(MSN),OYUN ve iş alanlarında programlar kullanan kullanıcılar için linux yeterli değildir kısaca bunu bilmek gerek bence. Ha anormal iseniz oyun oynamam msn webcam'le falan işim olmaz bazı işlerimi (10 dk.'lık) 3-5 günde araştırarak yaparım diyorsanız. kolay standartlaşmış pc kullanımından vazgeçerim diyorsanız. Linux tam size göre.

Çünki: Bir pc'nin tüm bileşenlerini ayrı ayrı tanıtabilmek en iyi performansı alabilmek için bazen günlerce bazen haftalarca bazen aylarca bazen bilinmeyen bir zamana kadar beklemek araştırmak okumak ve okumak denemek yanılmak ve belkide sonuca ulaşmak ki (en güzel tarafı budur basit bir işlemi bile çok uğraşarak yapabildiğiniz için kendinizi bilgisayar dehası sanarsınız) çok haz verir insana linux bu işe yarar :)

LİNUXTA O KADAR ÇOK SORUN YAŞARSINIZ Kİ LİNUX KULLANMIŞ BİRİYSENİZ LİNUX DENİLDİĞİNDE BÖYLE HANGİ SORUNUNDAN VEYA HANGİ GÜZEL YÖNÜNDEN BAHSEDECEĞİNİZİ BİLEMEZSİNİZ KARMA KARIŞIK BİR OLAYDIR LİNUX HATTA EN BASİT OLANI PARDUS BİLE..

Banned
08-11-2008, 20:31   |  #35  
Banlandı
180 mesaj

arkadaslar bende hayatımda ılk kez kendı bılgısayarıma debıan lınux kurdum. il gördüğüm izlenimlere bakılırsa fena bir iştetim sistemi degil.

ayrıca windows işletim sisteminizi de silmenize gerek yok. lınuxu arkadaşımın tavsiyesi ile bilgisayarımı sever amaçlı kullanmak için kurdum.

1. neden olarak secmemin sebebi ücretisiz ve lisans gerektirmeyen bir yazılım olması.

2. virüslere ve hackerlera karsı kendinin orjınal koruması olması

3. linux deneyimi sahibi olmak. kurulumu hiç yardım alamdan yapmak bana büyük gurur verdi.

şimdi söyle bir düşünün microsoft ilk çıktığı andan itibaren lisas gerektirmiş milyonlarca kişi lisans alarak microsofta pqara yagdırmış. her sattığı lisanstan cebini doldurmuş. ve böylelikler hemen hemen her yıl yeni bir işletim sistemi çıkararak milleti bu yeni işletim sistemi yeni lisans parası diyerek tekrar paraları toplamiş. şu an da vistaya kadar ulaşmıştır.

linux a baktığımızda ilk önceleri windows altında öalışırken şimdi kendi öatısı altında öalışmaya başlamıştır. peki şimdi siz olsanız lınux a destek olmazmısınız. bunu yapan kişiler sizlerden zorla lisans almanızı istemiyor lisansız kullandınız diye size ceza kemiyor. sadece sizlerden bağış yapmanızı istiyorlar.

lınux un gelilmesinde yardımcı olun arkadaslar hem windows hemde lınux aynı anda kullanabilirsiniz. elinizden biziler eksilmez hem ögrenmiş olursunuz. simdi bi düşünün web server ler lınux ve windows acaba neden

ileride lınux a sectöre hakım bir yazılım olması dileği ile teşekkürler lınux iyiki varsın

erdata
17-05-2009, 03:18   |  #36  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Linux'u windows ile kıyaslamayın bence, şöyle düşünün; özel amaçlı bir pc ürettiniz ve işletim sistemi yükleyeceksiniz, diyelim güvenlik amaçlı ve sadece güvenlik kameralarını kaydedip yayınlayacak, çözüm linux. Diyelim bir destek paneli ürettiniz ve kullanıcılar bir kaç tuşa basarak sorularına yanıt alacaklar, sistemde hdd kullanılmayacak sadece gerekli miktarda rom var (misal 16mb falan), sorun çıktığında basitçe resetleyebileceksiniz çözüm yine linux, emar, tomografi cihazlarında hep linux, yani özel bir pcye özel sistem gerektiğinde linux daha elverişli istediğnizi gibi kırpıp kullanabiliyorsunuz. Ve bu cihazı MS yazılımlı cihazlarınıza da kolaylıkla adapte edebiliyorsunuz.

Boracalin
17-05-2009, 16:38   |  #37  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
xelamony

yok yaw kafayı falan yememiş. bende aynı düşünüyorum o ne be bilgisayar mı kullanıyoruz uzay mekiği mi havalandırmaya çalışıyoruz. yok root ol yok su komutu ile bilmem nereye gir orda bilmem ne kodunu yaz bu ne bee. çift tıklayıp çalışanı yok mu ? :) mandriva2008-2009, pardus2007-2008, pcos linux, linux mint, ubuntu, kubuntu, gos falan kurup denedim hiçbiride windowsun yerini tutamaz... program eklemek bir dert kaldırmak bir dert... zaten hepsinde ses kartı problem (realtek hd audio)... nvidia vga şansa kalmış... kocaman kocaman simgeler birde yuvarlatılmış... mesela pardus görünüm olarak ilkokul çocuklarına hitap eder gibi geldi bana... birde xp de ki görüntü keskinliği berraklığını saydığım hiç bir dağıtımda alamadım...  

Banned
26-05-2009, 13:50   |  #38  
Banlandı
300 mesaj

la ne uğraşcam emilatörüyle memilatörüyle
gidin adam gibi verin parasını alın bir orjinal xp pro
hayatınızı yaşayın
hani diyolarya xp çok virüs kapıyada linux kapmıyo
lan zaten xp kullanıcılarını yüzde 70 kopya kullanıyor
kopya kullandığı içinde otomatik güncelleştirmeleri devre dışı bırakıyor haliyle
böyle oluncada en kral anti virüsü de alsanız hatta internet security bile kullansanız işletim sisteminde otomatik güncelleştirmeler yapılamadığı için mutlakaki güvenlik açıkları kalıyor

hele alın bir orjinal xp pro da yanına da en iyisinden bir internet security bakın bakalım virüsmü bulaşır uoksa spyware mı?

eee tabii millet alışmış bedavaya
yok ya hem para vermicen hemde işletim sistemim güvenilir olsun diyecen.

bu konuda ben şahsen microsofta hiç kızmıyorum adamlar critik güncellemelerle baya iyi açık kapatıyorlar
ben evde orj windows xp pro kullanıyorum
kullandığım antivirüs programıda norton internet security 2009
ve virüslerle uğraşmıyorum
ha birde kullanıcı birazda kendi kendini koruyacak
en kritik olanda her türlü active x uygulamalarına izin vermiyeceksiniz
çok değil en fazla xpye 190 dolar ve antivirüsede 45 dolar vererek rahat rahat internetinize girebilirsiniz

linux ubuntu ve daha farklı işletim sistemleri kullananların büyük bir çoğunluğu hava atmak için kullanıyor
yanii işte bak linux kullanıyorum  hesaaabbııı
yaw ne uğraşcam kodlarla windows da her şey girafiksel daha ne olsun

siz yeterki windowsu legal yollardan kullanın
işin bedavasına kaçmayın
tabii bu yazdıklarım internet kullanmayanları kapsamıyor.

Erhan Tiryakioğlu
22-06-2009, 16:53   |  #39  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Valla Hiç Kullanmadım Linux Ama Bence Windows Daha İyi ... Çünkü neredeyse Hiç - Yönü Yok Ve Vistada Antivirüs Kullanmada - Anakart-Grafik kartı-Ses Kartı Gibi Şeyleri Kendin Yüklemesende Güncellestirmede En Son Çıkan Sürümü Yüklüyor Sanırsam Yani Bence Windows (VİSTA - Seven) Tavsiye ederim...

myduroc
22-06-2009, 17:24   |  #40  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Linux kullanmadan neden windowsu önerdiğini anlamış değilim.Bence bilmediğin şeyler hakkında yorum yapmamalısın ben yıllarca senın gibi kulaktan dolma nedenlerden dolayı linux kullanmadım.Ama herşeye ragmen kullanmak istedim ve son 2 yıldır linux pardus dagıtımını kullanıyorum lütfen öğrenmek isteyen veya meraklı beyinleri engellemeyelim.

barguti
28-06-2009, 15:21   |  #41  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

linux insanlığın şu an hak etmediği bir oluşum diye daha öncede söylemiştim bir konuda. windows dışında işletim sistemi kullanmadan en iyisi windows denebilen bir ortamda ne diyebilirsin ki başka?

JasonWalker
30-06-2009, 18:00   |  #42  
Üye
90 mesaj

Program vb. yazılım yükleme işi profesyonellik istiyor. Bilgisayara yeni başlayan birisinin öğrenmesi zaman alır.

Selçuk İslamoğlu
30-06-2009, 18:18   |  #43  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: JasonWalker  
Program vb. yazılım yükleme işi profesyonellik istiyor.

Aslında pek de profesyonellik istiyor değil. Olası hatalarda biraz argo olacak ama saksıyı çalıştırmak gerekiyor ve tabii ki, hata mesajlarını okumayı gerektiriyor :)

JasonWalker
30-06-2009, 18:25   |  #44  
Üye
90 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  

Aslında pek de profesyonellik istiyor değil. Olası hatalarda biraz argo olacak ama saksıyı çalıştırmak gerekiyor ve tabii ki, hata mesajlarını okumayı gerektiriyor :)

İşte bende diyorum ya, bilgisayara yeni başlayan birisi bu işletim sistemini kullanmamalı. :) Olası hatalarda ne yapacağını bilmezse işi zor. :P

Name
15-07-2009, 02:14   |  #45  
Yıllanmış Üye
234 mesaj

Kısacası Lınux Kullanan Kısıler Cogunlukla Wep Sitesi Olan Kısıler Yada Oyun Fılan Oynamayıp Internette Sorf Yapan Kısıler Kullanır( Ilerı Duzey)

Mıcrosoftu Ise Herkesım

murataytar
22-07-2009, 00:38   |  #46  
Taze Üye
6 mesaj

windowstw bir media dosyasını açarsınız desteklenmeyen codec uyarısı alırsınız, türlü codecpack yüklersiniz tutarsa. linuxte (ubuntu) media dosyasını tıklarsınız, internette 15-20 sn.de codec indirilir ve izlersiniz. bu işlem tanınmayan diğer dosya uzantıları içinde geçerli. matrixteki "i know kung fu" yada uh-1b helikopter işletim programı gibi :)

TuncaBozkurt
23-07-2009, 23:01   |  #47  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

+
Ücretsiz
Basit işlevler için fazlasıyla yeterli
Yeni görünümler fena değil

-
Kullanım çok da kolay değil. tar.gz gibi bir uzantıya sahip programları(Sanırım kütüphaneydi bunun adı) kurmak çok zahmetli. Pardus'ta da pisi diye bir uzantı var. Onu bulmak ayrı dert.

Şimdilik aklıma bunlar geldi.

Alıntı: Diablotical  
Herşeyi kendin derlemek,tam sistemine göre işletim sistemi kurmak max performans min sistem kullanımı windowsta hayal olan şey.
Herkes bu işleri iyi bilmiyor. Program derlemek bilgisayar kullanmaya yeni başlamış biri için çok da kolay olmasa gerek.

TuncaBozkurt
23-07-2009, 23:02   |  #48  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Hata mesajları okunsa zaten çok sayıda sorun için forumlara koşmaya gerek kalmazdıAğzı kulaklarına varıyor

feto1112
24-07-2009, 22:48   |  #49  
Taze Üye
3 mesaj

ben hayatımda bir kez linux kullandım zaten kullanırken linux gözümde düştü pek parlak değil diyorum ama kullanıcısınada saygılarımı sunarım

ali140
06-08-2009, 01:32   |  #50  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

yar arkadşlar hiç kimse sunu söylememiş ubuntunun da pardusunda bütün linux sürümlerinin depoları var yaz programın adını indirsin kursun kısa yolunu uygulamalara atsın tıkla çalışşsın ben skype amsn limewire daha sayamayacağım yüzlerce program,diriverleri bu şekilde indirdim.
burda linuxu kotuleyenler yanıma 1 saat gelsinler benimle 1 saatçik linux kullansınlar o zaman kotuleyebıleceklermi acaba.