Linux' un Artıları Ve Eksileri

ARSİTRAV
26-05-2006, 23:41   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Arkadaslar linux nasıl biseydir kullanıslımı,güzelmi Yazılım hakkinda biraz bilgi verbilirmisiniz

ARTILARI VE EKSİLERİNİ NELER BU BASLIK ALTINDA TOPLAYALIM

Son Düzenleme: SukurMuhacir ~ 27 Mayıs 2006 10:32
TT06
27-05-2006, 03:27   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Cd den boot edilen kurulum gerektirmeyen windows un size yüz çevirdiği anda her zaman yanınızda olan windowsunuz varsa bile hep yanınızda olan,genelde stabil çalışan,günlük bilgisayar ihtiyaçlarınızn çoğunu gideren;buna rağmen kullanabilirliği yüksek olmayan,çoğu kişinin kullanmakta zorlanacağı bir OS dir.

SukurMuhacir
27-05-2006, 10:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
107 mesaj

Arkadaşlar aşağıda eski bir tarihte yapılmış bir swot analizini gönderiyorum. Düşünün ki Linux her geçen gün gelişmekte olan bir işletim sistemidir. Bu swot analizinin yaklaşık 1 yıl önce yapıldığını düşünürsek, bugün bu analize Linux lehine eklenecek daha bir çok madde olduğunu söyleyebiliriz.

Linux'un güçlü yanları: (Bu gücü büyük ölçüde GPL lisanslamadan geliyor)

OFİS
• MS Office muadili dahili,ücretsiz OpenOffice
yazılımını içerir. OpenOffice içerisinde
bulunan Writer (Word), Calc (Excel), Impress
(PowerPoint), Draw ve Math paketleri ile
istediğiniz formatta ofis dokümanları
oluşturabilirsiniz.

• Kullanıcılar MS Office formatlarını uyum
sorunu yaşamadan rahatlıkla açabilip,
istedikleri formatta belge üretebilirler.

• Kullanıcılar belgelerini isterlerse PDF
formatına çevirip yayınlayabilirler.

ÇOKLU MASAÜSTÜ
• Kullanıcı aynı anda birden fazla masaüstü
kullanabilir veya oturum açabilir.

ÇÖZÜCÜLER

•Kullanıcılar Linux ile beraber gelen/yüklenebilen çözücüler
(codec) ile her hangi bir işlem yapmaksızın
DVD, VCD, DivX, MPEG, AVI, MP3,RA vb.
Formatlardaki video ve görüntü dosyalarını
yürütebilirler.

DOSYA SİSTEMİ

• RaiserFS, Ext2, Ext3, NTFS, FAT32 v.b.
dosya sistemleri ile çalışabilmesi.

GÜVENLİK

• Linux genellikle öntanımlı olarak sistem
güvenlik önlemleri alınmış olarak
sunulmaktadır. Spam, virüs ve sisteme karşı
olan tehditler, ateş duvarı (Firewall) ve
antivirüs yazılımları ile engellenir.

GÜVENLİK
•E-mule gibi p2p dosya paylaşım yazılımlarında tam güvenlik.

EKRAN
• Linux görsel uygulama geliştiricileri için çoklu ekran desteği içerir.

GRAFİK
• OpenGL desteği ile yüksek grafik desteği.

• Tak-Çalıştır mantığı ile işleyen ağ servisleri.
• Windows, Unix, Mac gibi tüm ağ bileşenlerinin takıldığı anda sistemde algılanması ve etkileşime geçmesi.
• Ağ üzerindeki her tür makine ( Windows,Unix, Mac ) üzerindeki yazıcı kullanabilmesi ve kendi üzerindeki yazıcıları her tür makinaya ( Windows, Unix, Mac ) paylaştırması.

KARARLILIK
• Sistem kilitlenmelerinde ve çökmelerinde, kurulum sihirbazından otomatik tamir ve uzaktan bağlantı ile bakım imkanı vardır.

DONANIM
• Sistem düşük konfigürasyon ile çalışma imkanı sunar.

AÇIK KAYNAK
• Açık kaynak kodludur, istenen değişiklikler sistemde yapılabilir ve sistem incelenebilir.
• GNU lisanslı ürünler ücretsizdir.

MS Windows'a göre eksik yanları:

OYUN
• MS tarafından üretilen oyunların oynanamaması.

DONANIM
• S-Video çalışmamaktadır.
• SD-Card çalışmamaktadır.

Son Düzenleme: SukurMuhacir ~ 27 Mayıs 2006 10:30
zinarali
30-05-2006, 00:46   |  #4  
Taze Üye
10 mesaj

Evet olumlu yönleri artmıştırda olumsuz bir yönü var o aşılamdı bir türlü...USB-araçları tanımaması...
Misal USB modemleri tanımadığı için artık bilgisayarda en temel ihtiyaç olan internetten insanaları mahrum bırakabiliyor.Böyle olunca olumlu tarafları bir anda lamsızlaşabiliyor...

SukurMuhacir
30-05-2006, 10:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

usb tüm diskler+mouse+external disk+kalavye+webcam+bluethoot aygıtları+kızılötesi aygıtlar gibi bir çok usb cihaz Linux'ta çalışabiliyor... Usb modemler ise winmodem chipset sorunu gibi sorunlar yüzünden henüz çalıştırılamıyor. Artık 20 dolar fazladan verip ethernet modem ile idare etmek lazım :)

Racih
04-06-2006, 19:32   |  #6  
Yeni Üye
30 mesaj

USB modemi sürücüsüz windows çalışıtrmıyor :).Bir linux çalıştırmadı diye kötü olmasın :D.Yeni çekirdeklere usbden çalışan cihazları tanıması için modüller eklendi.Tabi bazı aygıtları çalışıtırıyor.En ünlü markaların sürücülerini yapıyorlar.Ondan sonra diğerlerine geçiyorlar.

Kolay gelsin...

aykut.cn
24-06-2006, 02:01   |  #7  
Taze Üye
17 mesaj

oyun ve usb yüzünden kurmaktan vazgeçebilirim(zaten nasıl kurulduğunuda bilmiyorum ama :)  )

nukanta
24-06-2006, 14:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

arkadaşlar linux yüklenmeye değer mi ya da ben linuxu bilgisayarıma kurdum xp yi silmelimiyim ya da kalmalı mı ve linuxu nerden yükleyeceğim yükleme hakkındaki bilgiler neler saygılar

Selçuk İslamoğlu
24-06-2006, 14:21   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Oyun desteği çok az. Ticari firmalar Linux'a oyun yapmanın pek karlı olmadığını düşünüyorlar. Nitekim haklılar da...

lazrailefsanesi
24-06-2006, 23:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Lİnuxta windovz da oynadıgınız her oyunu calıstıran emülator sayabilcegimiz programlar var.Biraz arastırmayla quake i win a göre daha az güc kaynagı yedigi icin cok daha iyi bir performans ile oynayabilirsiniz.Ayrıca kolay kolay cökmez.Vista dan cok önce coklu masaüstü küp seklinde dondürülebilen masaüstleri vistanın vaat ettigi animasyonları verdi.

lazrailefsanesi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ozgur_y
02-07-2006, 00:08   |  #11  
Yeni Üye
28 mesaj

Deneyimlerime dayanarak windows kadar ram tükettiğini hata bazı uygulamalarda eşdeğer windows uygulamalarına göre çok daha fazla tükettiğini söyleyebilirim.Özeliklede kde ve gnome gibi masaüstü yönetim  sistemleri ve bunların uygulamalarında. Yinede genelde çok stabil. RAM ini fazla verin biraz sorun çıkarmaz.

lazrailefsanesi
02-07-2006, 13:28   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Bir artıda benden;

3 boyutlu masaüstü :))

Witkey
08-08-2006, 09:26   |  #13  
Yeni Üye
32 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Oyun desteği çok az. Ticari firmalar Linux'a oyun yapmanın pek karlı olmadığını düşünüyorlar. Nitekim haklılar da...
Linux'taki oyunlar emülatör yardımlarıyla çalıştırılabilir ( wine ) diğer taraftan bir çok oyunu da vardır. Linux oyunları hakkında araştırma yapan arkadaşlar istediğini bulabilir sanırım.

+
Diğer taraftan XGL yani 3d masaüstü şimdi linux sistemlerinde güzel bir nimet olarak giriş yapmıştır.

ExCeLLiuM
18-02-2007, 13:49   |  #14  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Yaw bide adam gibi bi linux dağıtımı bulsak. Fedora dediler yükledim La ne Mp3 çalıyor, .datformatında film dosyası bulunan cd yi takınca cdrom simgesi Bilgisayar penceresinin altında kayboluyor. Açılışta  Bazen Farenin işaretçisi kayboluyor.Hiç bir exe dosyasını çalıştırmıyor. Oyun yok, müzik yok, film yok. Ha bu arada bunlar oluyormuş ama illaki komut satırına bişeyler yazılması gerekiyormuş. Yaw hangi cağda kaldık. Dos işletim sistemi 20 yıl önce piyasadan kalktı. Linuxda herşey illaki komutla oluyor. Dur ya aklan karayı seçtim onu kullanırken. Bende sandımki Windowstan kutulacağım. Microsoftla ilişkimi kesecem diye. Nerdeeee! Windows Linux'a 1000 basar. Üstelik Vista ile karşılaştırılması mümkün değil. Fedorayı kullanırken arkadaş geldi dediki Windows 95'imi kullanıyon. Yok Dedim Linuxun 2006 da çıkmış olan bir sürümünü kullanıyorum dedim. Resil olduk yaw. Linux bu haliyle mi Windowsla yaışacak. Bir kere o terminal mi komut mu herneyse o bölüm kaldırılması lazım. Yani herşey grafik tabanlı olmalı. Ayrıca görüntüsü de biraz adam akıllı olmalı. .exe uzantısını bir kere çalıştırmalıdır. Sonuçta bu global bir uzantıdır. Bir kere biyasadaki tüm oyunlar .exe tabanlı. Şimdi linux kullanacam diye oyun oynamıyacakmıyım. Bunu bırak linux dağıtımları arasındada formatlar değişiyormuş. .rpm .tgz bilmem ne ortak bir format kullanılmalıdır. Neyse benim linux görüşlerim böyle. Adam akılı bir dağıtıma rastlamadığım sürece windows tan vazgeçmem. Fedora Suse Mandrake bunlar aynıymış saten Yani benzermiş. Pardusu bırak zaten o amatörler için. Debian vs. de herşeyi kodla yapıyormuşsun. Ne Kaldı geriye. Hangi Linux dağıtımı Windows kadar kolay kullanımı sağlıyor. Ha unutmadan Fedora ekran kartımın sürücülerini kendisi otomatik yükledi ama 800*600 çözünürlüğünde ekran kaldı. 1024*768 yoq! Nvidia6100 grafik kartını bile zor şer tanıyor. O da yarım yamalak. İnşallah bir gün windows kadar güçlü, kolay kullanım sağlayan, piyasadaki her programı her oyunu çalıştıracak bir linux dağıtımı çıkarda bizde Microsoftun tekelciliğine inat Linuxa geçeriz. Hemde Özgür Yazılıma Destek Çıkarız. Herkese Saygılarımla...

xfce4
24-02-2007, 16:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

Usta sen de tam kurmuşsun Fedora'yı :D:D oldu olacak gentoo kur da çıldır iyice..

Pardus'u dene. Ben 1 yıldır windows kullanmıyorum. Ve hiçbir ihtiyacım da doğmadı çok şükür Gülümseme

ben artık windows mu linux mu muhabbetlerine de girmiyorum. Linux windows'u 5 buçuğa katlar "kullanmayı bilirseniz" Bence geç kalmadan öğrenme çabalarına başlayın..

eyolcu
19-04-2007, 10:27   |  #16  
Yeni Üye
23 mesaj

en büyük artısı bence açık kaynak yazılım olması

Racih
14-05-2007, 14:17   |  #17  
Yeni Üye
30 mesaj

Bende bir artı koyayım. www.mutlupenguen.com sitesinin açılmasıyla birlikte linuxde oyun sıkıntısının giderilmesi :D

xercan
15-05-2007, 09:08   |  #18  
Taze Üye
10 mesaj

Bir (+) da benden, diyelim ki sisteminizde hem linux hem windows var linux üzerinden windows taki belgelerinize ulaşabilir değişiklik yapabilirsiniz (root)

blastorius
17-05-2007, 17:53   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

bence çok karışık prog. linux :D

Racih
20-05-2007, 17:58   |  #20  
Yeni Üye
30 mesaj

Öğretiriz Beğendim

SeLCuK_61
22-05-2007, 22:24   |  #21  
Yıllanmış Üye
389 mesaj

Lem korsannet destanmı yazdın yaw. Sen bırak linuxu minuxu sen kullanamazsın onu, adama bak yaw. Linux linux olalı böle eleştiri görmedi yaw. Bırak git ya :) Hem o yazıyı nası üşenmeden yazdın ole, 2 saatte okuyamadım! :)

SeLCuK_61
31-05-2007, 17:15   |  #22  
Yıllanmış Üye
389 mesaj
eyolcu
en büyük artısı bence açık kaynak yazılım olması
Arkadaşa katılıyorum

ahmetali53
29-06-2007, 14:47   |  #23  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

Arkadaşım Linux'tan .exe formatını çalıştırmasını beklemen haksızlık değilmi .exe Windows'un program formatı mesela Linuxta Pardus'un .pisi RedHat'in .rpm si gibi.
Ama yinede Wine sayesinde bir çok Win programı linux ortamında çalışıyor.(Dreamweaver vs.)Oyunlar için de cüzi ücretle satılan bir program olduğunu duymuştum .
Arayüz komut satırı felan konusu alışkanlıklarımızdan dolayı ters geliyor. Neredeyse hepimiz bilgisayarı windows MS-DOS la tanıdık bunları öğrenmek için harcadığımız zamanı Linux için harcarsak onuda öğreniriz.
Linux'un Windowstan artısı olduğu gibi bir çok eksiğide var. Linux ta standart diye bir şey neredeyse. bir program buluyorsun rpm formatında Pardusa kurmak için bir sürü eziyet vs. Kaynak koddan derleyeyim desen bu seferde ilerde programları kaldırmak felan bayağı sorun oluyor.
Google masaüstü arama programının Linux versiyonunu yayınladı ama sadece bir kaç Linux dağıtımını destekliyor. Neden ? Çünkü adam gibi standartlar yok mesela bir paket sistemi üzerinde anlaşmalılar ve onu geliştirmeliler Windowsla yarışabilmek için.
Neyse laf uzadı bu muhabbetin sonu gelmez. Bazı arkadaşlarda nasıl o  kadar yazdın diyecekler ama :))

fmuddy
16-07-2007, 16:32   |  #24  
Yeni Üye
20 mesaj

ahmetali aakaaşa katılıyorum.
mesela müzik oynatıcı için, video oynatıcı için falan belli standartlar yaratılmalı ve yazılımlar bu standartlara uygun olarak geliştirilmeli ki her modelinde çalışabilsin

galipuraz
05-08-2007, 00:55   |  #25  
Yeni Üye
32 mesaj

arkadaşlar linux u windows taki gibi standartlaştırırsanız o zaman linux mal varlığını(yani çeşit zenginliğini)kaybeder ve biri çıkar gelir bir gün bu benim deyip alır gider windows gibi lisasn ücreti ödemek zorunda kalırız bu durumda kabeden yine biz oluruz bir şekilde hemem hemen her  bir pronun her dağıtım için bir versiyonu var olmayanlarında bir muadili var sonuç linux bir zenginliktit zorluğu bizim tembelliğimizdir