Linux ustalari wifi anahtari icin yardim

mancukya
06-05-2010, 18:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Daha önceki senelerde bir kac kez denememe ragmen vazgectigim Linuxu wibe yazilimi ile tekrar kurdum ubuntu son versiyonu malesef Siemens gigaset usb stick 108 tanimiyor ve calismiyor 
ndiswrapper yazilimi windows sürüclerini tanitmama ragmen gene olmuyor wifi simgesi etkisiz halde yani kisaca olmuyor ndis sitesinden sürücüleri ile denememe ragmen elimdeki driverslar ile denememe ragmen calistiramadim
isin asli birazda gicik kaptim yardimlarinizi bekliyorum her türlü konuda yok Linux söyle iyi böyle iyi yerli yada yabanci sitelerin hepsinde ayni agizlar ve sürekli övmeye calisan kisiler mevcut marifetlerinizi görelim arkadaslar simdiden tskler.

Son Düzenleme: mancukya ~ 06 Mayıs 2010 18:52
mancukya
09-05-2010, 01:30   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Neyse burada bazi arkadaslari bir daha sagda solda Linux anlatirken görürsem uyarisini yaparim.
Anlattigin seyi bilmiyorsan susacaksin Ubuntu ve Ubuntu bozmalari  Wifi icin sorunlu nette her yerde yaziyor.
üstelikde win mobile bazli telde wifimrouter adli programla usb üstünden windowsda wifi interneti kullanmayi Linuxde denedim bir sekilde aksam calisti sabah calismadi ama en azindan 3 4 saat net olucak sekilde kullandim masaüstünde hatalari var baya bir evrim gecirmesi gerekiyor ayrica wubi ile kurulum yapilinca ntfs destegi Suse ile uzun zamandir geldi onu bile eklememisler madem lisans vs vs olabilir sonrasinda verilen update ile yollayin oda yok.
Amacim kötülemek vs vs degil ama malesef güzel ve saglam olabilecek bir sistem 1000 lerce paket ve sacam sapan islerle yerinde sayiyor tek paket, driver ve cesitli sorunlarla ilgilenen kisiler  3 4 sene icinde gercekten etkili bir sistem olur,
5 sene önce denedigim Suse bile bu Ubuntudan daha iyi bir isletim sistemiydi

Nicoll
09-05-2010, 02:11   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: mancukya  
Daha önceki senelerde bir kac kez denememe ragmen vazgectigim Linuxu wibe yazilimi ile tekrar kurdum ubuntu son versiyonu malesef Siemens gigaset usb stick 108 tanimiyor ve calismiyor 
ndiswrapper yazilimi windows sürüclerini tanitmama ragmen gene olmuyor wifi simgesi etkisiz halde yani kisaca olmuyor ndis sitesinden sürücüleri ile denememe ragmen elimdeki driverslar ile denememe ragmen calistiramadim
isin asli birazda gicik kaptim yardimlarinizi bekliyorum her türlü konuda yok Linux söyle iyi böyle iyi yerli yada yabanci sitelerin hepsinde ayni agizlar ve sürekli övmeye calisan kisiler mevcut marifetlerinizi görelim arkadaslar simdiden tskler.
Neyse burada bazi arkadaslari bir daha sagda solda Linux anlatirken görürsem uyarisini yaparim.
Anlattigin seyi bilmiyorsan susacaksin Ubuntu ve Ubuntu bozmalari  Wifi icin sorunlu nette her yerde yaziyor.
üstelikde win mobile bazli telde wifimrouter adli programla usb üstünden windowsda wifi interneti kullanmayi Linuxde denedim bir sekilde aksam calisti sabah calismadi ama en azindan 3 4 saat net olucak sekilde kullandim masaüstünde hatalari var baya bir evrim gecirmesi gerekiyor ayrica wubi ile kurulum yapilinca ntfs destegi Suse ile uzun zamandir geldi onu bile eklememisler madem lisans vs vs olabilir sonrasinda verilen update ile yollayin oda yok.
Amacim kötülemek vs vs degil ama malesef güzel ve saglam olabilecek bir sistem 1000 lerce paket ve sacam sapan islerle yerinde sayiyor tek paket, driver ve cesitli sorunlarla ilgilenen kisiler  3 4 sene icinde gercekten etkili bir sistem olur,
5 sene önce denedigim Suse bile bu Ubuntudan daha iyi bir isletim
Linux'a Windows sürücülerini mi kurmaya çalıştınız, ayrıca üretici firmanın sitesinde Linux için sürücü var mı? Linklerini verebilir misiniz?

Eğer üretici firma henüz Linux sürücüsü yazmadıysa Linux'u suçlayamazsınız... Uygun bir marka seçin...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 09 Mayıs 2010 02:22
ali140
09-05-2010, 10:25   |  #4  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
724 mesaj

bende wupi ile kurdum ntfs leri tanıyor windows dosyalarına ulasabılıyorum.
linux için surucu yazılmamıs ıse linux ne yapsın soylermısın bana.
ayrıca linux kullanmak ıstıyorsan once donanımlarının lınux uyumlu olup olmadıgına bak.
eger uyumlu gosterıpte calısmazssa ozaman lınux u suçlayabilirsin hatasız kurlum yaptıysan calıştırmaması imkansızdır.

mancukya
09-05-2010, 14:41   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Arkadasim okunur sekilde yazmaya claistim klavye yurt disi oldugu icin bazi harfler ulasmak zor.
Ama eger Linuxin kendi driverslari yoksa ndiswrapper yazilimi ile inf dosyalarini tanitarak windows driverslarini kullanma imkani var.
Ben bu iste yeniyim sadece arastirarak yaptim sizlerin iyi bilmesi lazim
Linuxu konusupda Windows driversi kurmayami calistin demek ne oluyor ? Bunun o sekilde oldugunu bu sekilde care bulduklarini bilmeniz gerekir.
Amacim kötülemek vs vs degildi gercekden denemek istedim olmadigi icinde bilen arkadaslar sordum caresini gene baska yöntemle kendim buldum fikrimi belirttim.
Drivers yoksa yazmadilarsa 1000 tane paket yerine kendileri yazacaklar evet neticede acik kaynak kod derken millete kullanin derken bunuda saglamak zorundasin
Araba yapipta kardesim ben direksiyon koymadim sen basinin caresine bak mantigi olamaz
Ayrica Ntfs olayindada ulasim sorunu vardi yani diger bölümdeki dosyalari görmüyordu belki saglikli sekilde nete baglandikdan sonra gelen paket icinde eklenmis olabilir.

ali140
09-05-2010, 17:44   |  #6  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
724 mesaj

boşver dostum hepimiz linux ile bir sürü problemler yasadık ama yılmadık dıdındik sorunlarımızı oraya buraya yazrak bişekilde çözdük şimdi zevkle kullanıyorum.
ama kalkıpta hiç bi dağıtıma olmamıas daha cok çalışmaları lazım falan dmedim.
çünkü adamlar hakkattende çok çalışıyor ellerinden gelenın en iyisini yapıyorlar.
karşıkığında senden para falan hiç bişey istemiyorlar.
benim fikrim ben linux u hiç bişeye değişmem internette korkuszca dolaşmak bile yeter.
virüslü bağlantılara inadına tıklamanın zevki ooo.
sonra hız stabilite.
sırf bunlar için uyumsuz donanımlarını linux uyumlu olanlar ile değiştirdim.

Nicoll
09-05-2010, 22:40   |  #7  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Arkadasim okunur sekilde yazmaya claistim klavye yurt disi oldugu icin bazi harfler ulasmak zor.
Ama eger Linuxin kendi driverslari yoksa ndiswrapper yazilimi ile inf dosyalarini tanitarak windows driverslarini kullanma imkani var.
Ben bu iste yeniyim sadece arastirarak yaptim sizlerin iyi bilmesi lazim
Linuxu konusupda Windows driversi kurmayami calistin demek ne oluyor ? Bunun o sekilde oldugunu bu sekilde care bulduklarini bilmeniz gerekir.
Amacim kötülemek vs vs degildi gercekden denemek istedim olmadigi icinde bilen arkadaslar sordum caresini gene baska yöntemle kendim buldum fikrimi belirttim.
Drivers yoksa yazmadilarsa 1000 tane paket yerine kendileri yazacaklar evet neticede acik kaynak kod derken millete kullanin derken bunuda saglamak zorundasin
Araba yapipta kardesim ben direksiyon koymadim sen basinin caresine bak mantigi olamaz
Ayrica Ntfs olayindada ulasim sorunu vardi yani diger bölümdeki dosyalari görmüyordu belki saglikli sekilde nete baglandikdan sonra gelen paket icinde eklenmis olabilir.
Donanım konusunda ali140'ın dediği gibi; "sırf bunlar için uyumsuz donanımlarını linux uyumlu olanlar ile değiştirdim." Bence de buna fazlasıyla değer...

Ntfs formatlı disklere ulaşmak ve işlem yapmak için Sistem > Gigolo yolunu takip et. Veya sağlam birşey istiyorsan paket yöneticiside (Synaptic) ntfs-config diye art ve kur... Sistem bölümüne "Ntfs yazma desteği yapılandırma aracı" ismi ile yerleşecek, oradan gerekli izinleri ver... Sonrasında dosya sistemi /media bölümünden bütün Ntfs diklere ulaşabilir masaüstüne kısayol atabilirsin vs.