linux yardım!

AimLeSS
20-07-2011, 02:45   |  #1  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
469 mesaj

linux kurmayı düşünüorum kendime uygun linux sürümünü seçmeme yardımcı olursanız sevinirim
bilgisayarımı gelnelde facebook için kullanıcam ama nadire black opsgibi oyunlar veya onlıne oyunlar oynadığımda olabiliyor.

kendime uygun lınux sürümünü seçtikten sonra kurmamada yardım ederseniz sevinirim :D
i5 650 ilemci
3gb ram
atı readon hd 4600 series ekran kartım var
driver sorunu olurmu??
linux ile ilgili bütün konularda net bilgiler istiyorum
herkese şimdiden teşekkürler..

Mert_06
20-07-2011, 06:18   |  #2  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

Pardus 2011 veya Ubuntuyu tercih edebilirsin. İlk defa kuracaksan ve Windowsla birlikte kolay kullanmak istiyosan Ubuntu daha önce plana çıkıyor. Bu arada hiçbir Linux sürümünde Call Of Duty Black Ops oynayamazsın.

ekran kartı
20-07-2011, 06:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Linux'da Black Ops oynamak demek kendi kendinizi çekerek havada asılı kalmak gibi bir şey :)

Yeni başlıyorsanız Pardus kurun. Bu arada Windows sürücülerini bir kenara yedekleyin. 1 gün sonra geri dönme ihtimaliniz oldukça yüksek çünkü.

AimLeSS
20-07-2011, 06:36   |  #4  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Linux'da Black Ops oynamak demek kendi kendinizi çekerek havada asılı kalmak gibi bir şey :)

Yeni başlıyorsanız Pardus kurun. Bu arada Windows sürücülerini bir kenara yedekleyin. 1 gün sonra geri dönme ihtimaliniz oldukça yüksek çünkü.

linuxda oyun oynama sansımız yokmu.
çünkü benim cs oynamam lazım :D

AimLeSS
20-07-2011, 07:42   |  #5  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

tm oyun kısmını geçtikde driver kısmı aklıma en çok takılan kısım onu nasıl halletce tarayıcı işi de aklıma takıldı ie gelmez heralde :D

ekran kartı
20-07-2011, 08:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

IE yok tabii ki. Firefox var. 

Sürücüleri yedekleyin derken espri yaptım. Ama gerçek yani. Linux biraz profosyonel işi. Sizin benim gibi oyununu oynayıp, pratik Windows programlarını kullananlar Linux'a geçince sudan çıkmış balığa dönüyor. Linuxçular kabul etmiyor ama bu böyle. Windows sonuçta dev bir işletim sistemi. Basit bir şey değil. Yerini doldurmak da kolay değil. 

Oyun konusunda neredeyse 0 oyun var. Yok değil var ama Linux için tasarlanmış pek de iyi olmayan şeyler.

Ben Ubuntu, Pardus, Slax, Slitaz gibi sistemleri aktif olarak kullandım. Ama Windows yoksa elimin altında hep bir şeyler eksik. Ben internette dolaşırken güzel bir program görüyorum yükleyemiyorum, hayatımı kolaylaştıracak araçlar hep Windows'ta, görsel açıdan da Windows 7'deki rahatlık Linux sürümlerinde yok.

AimLeSS
20-07-2011, 08:26   |  #7  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj
IE yok tabii ki. Firefox var. 

Sürücüleri yedekleyin derken espri yaptım. Ama gerçek yani. Linux biraz profosyonel işi. Sizin benim gibi oyununu oynayıp, pratik Windows programlarını kullananlar Linux'a geçince sudan çıkmış balığa dönüyor. Linuxçular kabul etmiyor ama bu böyle. Windows sonuçta dev bir işletim sistemi. Basit bir şey değil. Yerini doldurmak da kolay değil. 

Oyun konusunda neredeyse 0 oyun var. Yok değil var ama Linux için tasarlanmış pek de iyi olmayan şeyler.

Ben Ubuntu, Pardus, Slax, Slitaz gibi sistemleri aktif olarak kullandım. Ama Windows yoksa elimin altında hep bir şeyler eksik. Ben internette dolaşırken güzel bir program görüyorum yükleyemiyorum, hayatımı kolaylaştıracak araçlar hep Windows'ta, görsel açıdan da Windows 7'deki rahatlık Linux sürümlerinde yok.

virüs derdi yok diolar ondan istiorum bide ben usb bellketen yüklicem biosa miosa gerek varmı bi sçıklık getirseniz

ekran kartı
20-07-2011, 08:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Virüs denilen şey öyle büyük bir çile değil ki. Kaç yıldır bilgisayar kullanıyorum gerçekten virüs yüzünden 2 kere format attım. Ayrıca yıllardır da virüs programı kullanmıyorum. Virüs programına verecek RAM'im yok benim :) Var da vermem. :) Virüs girmesin istiyorsanız sağlam bir virüs programı kurun dursun. Linux yükleyin, yüklemeyin demiyorum. 

Ben Linux karşıtı değilim. Öyle bir hava oldu. Daha fazla konuşmayayım. Sadece muhabbet ettik. Linuxcu arkadaşlar kızmasınlar. Ayrıca benim USB belleğimde USB'den çalışan Ubuntu ve Slax var. Arada kullanıyorum.

______

USB bellekten yüklerken BIOS'a girip boot ayarlarından birincil aygıtı USB yapın. Harddisk USB'nin üstündeyse harddiskten açılır.

AimLeSS
20-07-2011, 09:15   |  #9  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj
Virüs denilen şey öyle büyük bir çile değil ki. Kaç yıldır bilgisayar kullanıyorum gerçekten virüs yüzünden 2 kere format attım. Ayrıca yıllardır da virüs programı kullanmıyorum. Virüs programına verecek RAM'im yok benim :) Var da vermem. :) Virüs girmesin istiyorsanız sağlam bir virüs programı kurun dursun. Linux yükleyin, yüklemeyin demiyorum. 

Ben Linux karşıtı değilim. Öyle bir hava oldu. Daha fazla konuşmayayım. Sadece muhabbet ettik. Linuxcu arkadaşlar kızmasınlar. Ayrıca benim USB belleğimde USB'den çalışan Ubuntu ve Slax var. Arada kullanıyorum.

______

USB bellekten yüklerken BIOS'a girip boot ayarlarından birincil aygıtı USB yapın. Harddisk USB'nin üstündeyse harddiskten açılır.

ya ben usb belleğe aktardım pardusu fakat boot etmio biostan ayarladım ama windows açılıo neden??? ayrıca flash belleğimi eski haline nasıl cevircem ?

ekran kartı
20-07-2011, 09:21   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Normal kopyala yapıştır yaparak attıysanız çalışmaz. 

http://www.teknomobi.net/2009/07 ... rdimi-ile-nasl.html

Ya bu tarz yöntemlerle ya da benim gibi pratik olarak YUMI adındaki programla USB'den çalışan ya da kurulan sistem ayarlayabilirsiniz.

AimLeSS
20-07-2011, 09:35   |  #11  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj
Normal kopyala yapıştır yaparak attıysanız çalışmaz. 

http://www.teknomobi.net/2009/07 ... rdimi-ile-nasl.html

Ya bu tarz yöntemlerle ya da benim gibi pratik olarak YUMI adındaki programla USB'den çalışan ya da kurulan sistem ayarlayabilirsiniz.

ben pardus usb creator ile yaptım ama. bios ayarını ypmama ragmen win7 açılıo nedeeen?

ekran kartı
20-07-2011, 09:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Demek ki bir sorun var. Belki BIOS ayarlarını kaydetmeden çıktınız ya da USB sağlıklı şekide oluşturulmadı. Tekrar kontrol eder misiniz?

AimLeSS
20-07-2011, 09:39   |  #13  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

bios ayarında bi problem yok eminim

ekran kartı
20-07-2011, 09:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Sorun USB'de olabilir o zaman.

AimLeSS
20-07-2011, 09:44   |  #15  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

olabilir peki usb belleği nasıl biçimlendircem bildiğin bi program varmı ?

ekran kartı
20-07-2011, 09:51   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Sağ tıklayın biçimlendir seçeneği var. Windows kendisi biçimlendirebiliyor. FAT32 biçiminde biçimlendirin.

AimLeSS
20-07-2011, 10:01   |  #17  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

onu biliorum fakat pardusu falash belleğe attığında ancak pardusatn girip siliosunyani diski 2ye böldü ben widowstan sadce 1.04lük bi alanı biçimlendiriorum 4 gb diskin

ekran kartı
20-07-2011, 10:05   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

USb belleği mi 2 ye böldü tam anlamadım kusura bakmayın?

AimLeSS
20-07-2011, 10:06   |  #19  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

ewt ölede diebiliriz. dier kısmı pardustan görüoruz yani netden bukadar anlayabildim

ekran kartı
20-07-2011, 10:26   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Evet. Windows 2 ye bölünmüş belleklerin bir bölümünü görmüyormuş ben de şimdi bir yerde okudum. Belleğe toptan biçimlendirme yapınca geri gelmiyor galiba?

AimLeSS
20-07-2011, 10:27   |  #21  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

olabilir ama nasıl yapıcaz????

ekran kartı
20-07-2011, 10:29   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Windows üzerinden standart biçimlendirmeden bahsediyorum. Windows görmüyorsa diğer bölümü yapacak bir şey gelmiyor aklıma. CD'den çalışan Pardusu indirin o şekilde biçimlendirin isterseniz?

AimLeSS
20-07-2011, 10:41   |  #23  
AimLeSS avatarı
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

elimde dvd yok suan ondan usb den kurcaktım alınca denerim :D

M.G.G
20-07-2011, 14:00   |  #24  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Ubuntu kurun.Wubi üzerinden kurduğunuzda ve linuxu beğenmediğinizde(Kuran bırakamıyor aslında (: ) program ekle/kaldırdan silebilirsiniz ;)
Aşağıdan indirebilirsiniz;
http://mirror.bytemark.co.uk/ubuntu-releases//natty/wubi.exeolay
Kolay gelsin ;)

Banned
20-07-2011, 14:35   |  #25  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
558 mesaj

ya kardeşim o pc ye linux kurulurmu yazık edersin bence varsa elinde bir külüstür git ona kur i3 işlemcili 3 gb ramli pcye linux kuracağım diyorsun fan sesinden duramazsın, eğer linux cemaatinin fanatik taraftarı olup ubuntu foruma katılmayacaksan bence makinaya yazık edersin.