LNB Nedir? LNB Ne İşe Yarar?

CostaCurta
29-07-2020, 14:30   |  #1  
CostaCurta avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2020

 

LNB (Low Noise Block):  Uydular antenleri sayesinde uyduya gelen yayını alıp odak noktaya toplarlar. LNB ise toplanan bu sinyali (mikrodalga sinyal) güçlendirerek bir alt bant frekansa dönüştürür.

Alt frekans bandına dönüşen mikrodalga sinyallerin üzerinde elektronik sinyaller kolay ve rahat bir şekilde yapılabilir. Lnb mikrodalga sinyallerini 1-2GHz frekansında alt frekans bandına dönüştürür. Lnb odak güçleri 0.1 DB, 0.2 DB, 0.3 DB olarak ayarlanmıştır. Uydulardan gelen ve uygu antenleri ile alınan sinyallerin odaklanarak yayınlara dönüşmesi ile bu yayınların bulunduğu bantlar dilimlere ayılır. Bu uydu yayın bantları dilimlerine ayrılırken her bant 2-50GHz olarak ayrılır ve S, C, X, EHF, Ka, Ku ve V bantları olarak adlandırılır. Lnb ile direkt ilişkide olan bantlar C ve Ku bantlarıdır.

LNB Uydu Bantları Olan C ve Ku Bantları

Lnb ler 2 ayrı başlıca tipe ayrılırlar. Bu tipler C bandı ve Ku bandı tipleridir. Lnb’ ler ayrıldığı bu iki tipin yanı sıra Geniş band diğer adı ile üst band (universal) ve alt band diğer adı ile Dar band olarak da frekans aralıkları değişiklik göstererek farklı bandlara ayrılabilirler.

C Bandı

Bu bandlar arasında C band olarak adlandırılan bandların frekans aralıkları 3000 ya da 4000 Mhz değerindedir. C bandı frekanslara SatcoDx ya da Lyngsat frekans ararken rastlayabilirsiniz. Bu frekans bandları genel olarak Rus uydularında bulunmaktadır. Bu nedenle C bandı Rus kanalları için kullanılmaktadır.

Ku Bandı

Ku bandı olarak bilinen lnb’ler iki farklı aralıklarda frekans aralıklarına sahiptir. Üst band yani diğer adı ile geniş band lnb’ler (Unıversal) 12,750 - 10,700 MHz frekans aralığına sahiptir. Geniş band (üst) günümüzde sık sık kullanılan tip olarak bilinmektedir Dijital yayınlar bu band üzerinden gerçekleşir ve eğer receiveriniz dijital ise ve genel olarak dijital yayınlar seyrediyorsanız Ku band lnb’yi kullanmak zorundasınız. Dijital yayın yapan kanalların geneli dar band lnbde bulunmayan frekansları kullanarak yayın yapmaktadır. Geniş band lnb’lerde çift çıkışlar yani çift olarak lokal osilatörler bulunmaktadır ve bu çıkışlar 14V ya da 18V ile beslendiği takdirde 22kHz sinyali alt band, 14/18V beslendiği takdirde ise üst bandı alırlar. Lokal ositlerde alt band değeri 9.75 ve üst band değeri ise 10.6 GHz olarak ayarlanmaktadır.