Local ağda kullanıcıların hangi sitede gezmişler

hasanalizxc
06-03-2013, 09:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Chip.com.tr ailesine yeni katıldım.Öncelikle hepinizi en içten .. duygularımla selamlıyorum..

Özel bir şirkette bilgi sistemleri uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım ve bir yazılıma ihtiyaç duydum fakat bulamadım ve sizden yardımınızı rica ediyorum. Local ağda bulunan kullanıcıların hangi sitelere girdikleri ve ne kadar band genişliği kullandıkları (her site için olsa daha iyi tabi), ve bugün en çok girilen siteler diye bir sort özelliği de olsa olması lazım. İsteklerimi böyle sıralıyorum ama böyle bir yazılımı bulursam eğer o kadar yükümhafifleyecek ki bilemezsiniz. En kısa zamanda öneri ve çözümlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

badwizard
06-03-2013, 13:38   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Eğer 25 ve üzeri client varsa routerın dhcp özelliğini kapatıp dns server kurup istemcileri servera yönlendirirsen firewall üzerinden istediğin herşeyi izleyebilirsin.

black_flood
06-03-2013, 22:11   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: badwizard  
Eğer 25 ve üzeri client varsa routerın dhcp özelliğini kapatıp dns server kurup istemcileri servera yönlendirirsen firewall üzerinden istediğin herşeyi izleyebilirsin.

25 olmasına gerek yok ve ayrıca standart firewall yazılımları ile bu işlem sağlıklı olamayacaktır asla. aslında en basidi utm cihaz almaktır 20 ve üzeri kullanıcı varsa fiyatı yüksektir ama a' dan z' ye herşeye müdahil olur. hatta network içine virüs bile giremez normal şartlarda ancak bilinen büyük güvenlik çözümü üreten firmaların ürünü olduğu sürece. symantec, panda security firmalarına ait olan utmler gerçek anlamda başarılı. pandanın utm cihazları daha kapsamlı ve değişik özelliklere sahiptir.

ama dersenki her türlü uğraşırım bu işin takip ve yönetimini yapıp analiz oluşturup hareket edeceğim isa server  forti fore forent güvenlik duvarı işini tam olarak çözecektir.

hasanalizxc
07-03-2013, 20:34   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Alıntı: black_flood  

25 olmasına gerek yok ve ayrıca standart firewall yazılımları ile bu işlem sağlıklı olamayacaktır asla. aslında en basidi utm cihaz almaktır 20 ve üzeri kullanıcı varsa fiyatı yüksektir ama a' dan z' ye herşeye müdahil olur. hatta network içine virüs bile giremez normal şartlarda ancak bilinen büyük güvenlik çözümü üreten firmaların ürünü olduğu sürece. symantec, panda security firmalarına ait olan utmler gerçek anlamda başarılı. pandanın utm cihazları daha kapsamlı ve değişik özelliklere sahiptir.

ama dersenki her türlü uğraşırım bu işin takip ve yönetimini yapıp analiz oluşturup hareket edeceğim isa server  forti fore forent güvenlik duvarı işini tam olarak çözecektir.

sistemimde zaten sonicwall utm cihazı var ama derdimi ya ben yanlış anlattım ya da yanlış anlaşıldım :) Şimdi utm cihazından da logları izleyebiliyorum tabii ki de ama öyle oturup akşama kadar log ayıklayamam o kadar boş zamanım yok yani. İstediğim log dosyalarını toplayacak ve analiz edip grafiksel ortamda bana sunacak ve hangi kullanıcının ne kadar band genişliği kullanmış hangi sitelerde dolanmış ne yapmış görebilicem. Bilmem anlatabildim mi_?

black_flood
07-03-2013, 22:00   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

anlatabildin ve bu konuda aslında benide aşıyor direk avtürk ile iletişime geçip sistem managment yazılımı ile ilgili teknik destek alıp isteklerini iletmeni rica ederim. ellerinde bu tarz bir çözüm olduğunu ve senin istediğin gibi grafiksel analiz ve ölçeklendirme imkanından ziyade kim ne kadar süre ne tür işlem ve band genişliği kullandığını listelediğini idda ed.yor.

0212 212 09 80 nolu telefondan ulaşabilirsin. şirket yetkilisi Önder bey teknik konularda yani senin istediklerin ile ilgili olarakta  Erol bey yanlış hatırlamıyorsam ilgileniyor.

ayrıca en güzel kısmı ise ağdaki tüm bilgisayarları görüntüleyip izleyebilmene ve müdahale edebilmene imkan tanıyor. bu mangment sistem yeni bir yapı oluşumu mantığını tam kavrayamamış olsamda panda security firması güvenlik çözümü üreticileri arasında bu tarz bir konuda rakibi olmadığını idda ediyor. demo kuurulumu yapıp ayarlarını istediğin gibi yapılandırıp sana gerekli desteği verirler.