Low level format atmak ?

sherlockholmes
11-07-2006, 09:11   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
202 mesaj

Selam arkadaşlar ,

17 Gblık diskim vardı. Bir süre sonra windows xp açılmamaya başladı. Windows'u tekrar kurmak üzere xp cdsinden formatladım ancak , kurulum formatlama ve yeni dosyaların kopyalanması işleminden sonra bilgisayarı yeniden başlattığında verifying dmi pool data diyip kalıyordu.

Hard diski başka bir bilgisayara slave olarak bağladığımda bilgisayarın açılması 10 - 15 dakika uzuyordu. Bilgisayar açılış sırasında HDD'yi tanıyor ve primery slave 17gb olarak görüyor.

Uzun süredir deep freeze çalıştığı için HDD'de bad sector oluştuğuna kanaat getirerek low level format atmaya karar verdim. Bios'ta low level format seçeneği yoktu , bir arkadaştan Award low level format dosyalarını buldum ve sistem disketine ekledim. Sistemi başlangıç disketiyle açtıktan sonra low level format işlemine başladım.

Preformat seçeneğini seçtim
Initial Level - 0 (automatic)
Bad sector list - Y
Start - Y
yaparak işlemi başlattım. Yaklaşık 3 saat süren bir işlem süresince her sector ve headi formatlar gibi yaptı.

İşlem sorunsuzca bitince bilgisayarı yeniden başlattım. Fdisk ile baktığımda disk hala NTFS olarak görünüyordu. Windows xp kur'u tekrar çalıştırdığımda eski windowsu onarmak ister misiniz , diye sordu.

Low level formattan sonra bu durum normal mi?
Low level formatını başarılı bir şekilde yaparak , diskteki bad sectorleri işaretlemek suretiyle hdd nin en azından 2 - 3 gblık kısmını kullanmak için nasıl bir işlem yapmalıyım?

viking20
11-07-2006, 11:29   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

bad sector hatası için:
linüx REDHAT 9.0 [kurulacak ve düzeltmek için E'ye basılacak;uzun süre alabilir]
HDD REGENERATOR 1.51
   progl.kullanılabilirdi.

Son Düzenleme: viking20 ~ 11 Temmuz 2006 11:38