Lütfen Kan Bağışlayın

ScienceNET
20-05-2011, 18:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
787 mesaj

Ben bugün gidip resmi olarak 15, gerçekte 17. kan bağışımı yaptım. Kızılay tam bir stres içinde. Kan lazım diyorlar. Trombosit ihtiyaçları varmış. Trombositleri lösemili çocuklar için kullanıyorlar. Trombositler, kanda pıhtılaşmada görev alıyor. Bugün tam kan bağışladığım için, trombosit bağışını 1 ay sonra yapacağım. Ancak tam kan bağışı 3 ayda 1 yapılıyor. Vermek isteyen DUYARLI vatandaşlarımızın haberi olsun... :)

ekran kartı
20-05-2011, 20:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Teşekkürler. Ben de yakın zamanda kan verdim. 3 ay doluna kan bağışı yapmayı düşünüyorum.

ScienceNET
20-05-2011, 20:25   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
787 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Teşekkürler. Ben de yakın zamanda kan verdim. 3 ay doluna kan bağışı yapmayı düşünüyorum.
Duyarlı vatandaşlara çok ihtiyacımız var. :)

tumantuy
20-05-2011, 20:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

ben kan bağışına gittim ama ciğerlerimden hasta olduğum için almadılar...

Kapalı Hesap (203105)
20-05-2011, 21:19   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

şansıma mı dır bilmiyorum ilk defa 1 ay önce kan bağışlayacaktım grip olanlar kan bağışlayamıyormuş öyle kaldı

ScienceNET
20-05-2011, 21:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
787 mesaj
Alıntı: glscgn  
şansıma mı dır bilmiyorum ilk defa 1 ay önce kan bağışlayacaktım grip olanlar kan bağışlayamıyormuş öyle kaldı
İyileştikten 1 ay sonra gidip kan verebilirsin. Herhangi bir rahatsızlığın yoksa gidip kan bağışlayabilirsin. :)

Evet grip olanlar kan bağışlayamaz. Sağlığın daha önemli olduğu için, birinin hayatını kurtarayım derken hem kendini hem de kana ihtiyaç olanı zor durumda bırakabilirsin. Kan vermeden önce bir miktar kan numunesi alıyorlar. Bilgisayarlı bir sistem ile kanı inceliyorlar. Hasta olanların kanında iltihap tespit ediliyor. Hatta iyileştim desen bile bir miktar mevcut oluyor yinede. Bundan dolayı, tam olarak iyileştikten 1 ay sonra gidilmeli.

Buna benzer bir durumla ben de karşılaştım, birkaç öğrenci kan vermeye gelmişti Kızılay'a. Öğrencilerin birinin kanında iltihap tespit edilince, doktor: "Hastamısınız? veya en son ne zaman hastalandınız?" diye sordu. Öğrenci: "Birkaç gün önce grip olmuştum ama kendimi iyi hissediyorum" dedi. Doktor: "Tam olarak iyileşmemişsin, 1 ay sonra tekrar gelebilirsin" dedi. Ve doktor bunu söyledikten sonra, 1 ay içinde Kızılay'a kan bağışlayamazsınız. Sisteme kayıt ediyorlar bu durumu. Bundan dolayı iyileştikten 1 ay sonra gitmek daha faydalı olacak. Hastalandıktan sonra, bağışıklık sistemi zayıflamış ve kendini toparlamaya çalışıyor. Bir yandan da, kandaki virüsleri temizliyor (büyük bir kısmı ölü virüsler oluşturuyor). Ona biraz zaman vermelisin.

Unutmayın ki, sağlığınız herşeyden önce gelir. :D (Bu son kısmı sevdim. Bunu çok sık duyuyorum. :))

@tumantuy: Geçmiş olsun. :)

Son Düzenleme: ScienceNET ~ 20 Mayıs 2011 22:05
1lk3
07-11-2011, 01:51   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Merhaba arkadaşlar benim kendi sitem var burada duyurmak istiyorum reklam olacağınıda düşünmüyorum. Herhangi bir ticari amaç güdülmüyor ve Kızılayın bannerları destek amaçlı yayınlanıyor.

Sloganımda,
"Acil Kan Aranıyor" duyurularına gerek kalmadı; KanAriyorum.Net/KanAraniyor.aspx sayfamızdan hızlı ve güvenilir bir şekilde kan ihtiyacı durumunda rehbere erişebileceksiniz. 

sizden desteklerinizi bekliyorum sizleride üye olmanız ve gerekli kaldığınızda değil sürekli kan bağışlamaya davet ediyorum 

Sağlıklı günler...