Lütfen Türkçe'mizi Layık Olduğu Gibi Kullanalım

Banned
27-12-2008, 21:52   |  #26  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
179 mesaj

"Gzl pylşm. "

Arkadaşlar şaka bir yana gerçekten Türkçeyi katlediyoruz.

GazI_9o9
27-12-2008, 21:59   |  #27  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,126 mesaj

herkesin bildiği kendine.iğne deliğini doldurmayacak bi sebeple (ingilizce bilgisini kanıtlama amacı mı vardı bilemiyeceğim-her ne kadar başaramasa da-)tartışmayı başlatıp ortadan sıvışan her kimse kınıyorum.

SON OLARAK HERKESİN DİLİ DE KENDİNE...o zaman ingilizce nikli arkadaşlara da karşı çıkmak gerekir heralde?

Hiper£l£v£nKids
27-12-2008, 22:03   |  #28  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Ya bu başlıkta İngilizce dersi veriyoruz ayıptur bize ya...

Selçuk İslamoğlu
28-12-2008, 00:19   |  #29  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Türkçemizde olmayan veya olduğu zaman anlamını yitiren ve eksik çok kelimemiz var hala...

İlk aklıma gelen "Spoiler" kelimesi mesela... "Tadını kaçırıcı", "Oyunbozan" ve benzeri anlamlarda ayrı ayrı kullanılsa da, tek bir kelime ile ifade edilemeyen veya nesneler ve söz öbekleri için kullanılamayacak anlamlar bulunuyor. İngilizce'nin genel olarak tek bir kelime ile bir çok ifadeyi kapsayan kelimeleri bulunuyor...

Önemli olan da, bunlara bir karşılık bulup geçiştirmek değil, akla ve dile yatkın, komik gelmeyen anlamlar bulmak. En meşhur örnek Otobüs örneğidir zaten bu komiklikler bazında...

Örneğin biliyor muydunuz, Dünyada "Computer"i kendi diline ilk defa çeviren dil Türkçe'dir? Bilgisayar diye çevrilmiş ve gayet de güzel kalmıştır. Şu an ne bize komik gelmektedir, ne de computer (hesaplayıcı) kelimesine ihtiyaç duymaktayız, ne de "Hesap Makinesi" anlamını taşımakta... Keza Calculate ile Compute kelimeleri farkını İngilizce'de ayırt etmek kolay... Yani genel olarak en çok İngilizce'de eden yapan şeklindeki kelimeleri çevirmekte zorlanıyoruz. "-ci" eki bir hayli garip karşılanabiliyor.

CHIP Online olarak ve sanıyorum CHIP dergisi de BİLİŞİM TÜRKÇESİ'nde elimizden geldiğince Türkçe kelimeleri kullanıyoruz... (Markamız hariç)

Dilimizi sadece İngilizce ve Fransızca değil, Arapça ve Farsça'dan da arındırmak en güzelidir. Örneğin

Memory = Bellek'tir. Hafıza değil, Hafıza Arapça'dır...

"Cevap" değil, "Yanıt" gibi...

E-mail konusunda tartışmalar halen devam ediyor. Mektup da Farsça'dır, Posta da Türkçe değildir. E-mektup veya E-posta denmesi, bizim için E-Mail denmesinden daha yakın gelmekte. Mesaj yerine İleti denebilir. Her ne kadar "Microsoft Türkçesi" diye eleştirsek de, daha iyi yapabilecek olan var mıdır Türkçeleştirmeyi, hele ki yepyeni bilgisayar terimlerinde, o tartışılır... Örneğin herkes "Aksesuar" derken, "Donatı" olarak çevirmeye kim cesaret ederdi ki?

Forwardlamak diye bir şey yoktur, İletmek vardır.

Plug-in değildir, "Eklenti"dir.

Expansion, "genişleme"dir.

PC = Kişisel Bilgisayar

Smiley değil, "İfade"dir (ki bu kelime cuk diye oturur, birebir tercümesi olmasa da... Tercümesi gayet de komik olurdu)

Link değil, "Bağlantı"dır. Bağlantı kelimesi her ne kadar İngilizce "Connection" ile karıştırılsa da, cümle içindeki kullanımından kolayca anlaşılabilir.

Aslında "Forum" kelimesi de gayet rahat "Bullet-in Board" veya "İleti/Duyuru Tahtası" (hani heryerde üzerine notlar yapıştırılan tahtalar vardır ya, asıl anlamı budur) şeklinde çevirilebilir.

trinity
28-12-2008, 00:50   |  #30  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj
gazi909
herkesin bildiği kendine.iğne deliğini doldurmayacak bi sebeple (ingilizce bilgisini kanıtlama amacı mı vardı bilemiyeceğim-her ne kadar başaramasa da-)tartışmayı başlatıp ortadan sıvışan her kimse kınıyorum.

SON OLARAK HERKESİN DİLİ DE KENDİNE...o zaman ingilizce nikli arkadaşlara da karşı çıkmak gerekir heralde?

kendinden bahsedip kendi kendini kınaman çok güzel bir davranışAlkışAlkışAlkış

Reborn91
28-12-2008, 03:28   |  #31  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Bu konuya ben çok önem veriyorum. Hatta blogumda da bu konu hakkında bir yazı bulabilirsiniz. Türkçe'nin önemini kavrayalım ve sahip çıkalım. Unutmayın dilini kaybeden bir millet, özgürlüğünü de kaybetmiştir.

pctrans
30-12-2008, 18:45   |  #32  
Yıllanmış Üye
542 mesaj

chok qsl pi phaylashim olmsh. qutlarhim and tbrk ederm nice write thank you for all congrulations gerçekten bilmiyorum ama ben "nan"da "lan"da denmesine uyuz olurum birde arkadaşlar isteyen olursa şarkıyı eklerim Türkçe'nin bozulmasındaki en büyük etken bu emo modasıdır.Gençlerin daha ne anlama geldiğini bilmedikleri bu modadan çok bir akım emotion rock(duygusal rock) bunlar sözde duygusal oldukları için Türkçeyide böyle pilli bebekler gibi kullanıyorlar.bu şarkıyı dinlermisiniz bilmiyorum ama alın bi dinleyin

içerisinde bahsetmiş olduğum emoların resimleri var

Hiper£l£v£nKids
30-12-2008, 19:22   |  #33  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Emo'lardan nefret ediyorum.Kendini sırf emo sandığı içinde arkadaşıma küstüm.EMO LARDAN NEFRET EDİYORUM!
Ayrıca tam doğru olmamışKahkaha:
chok qsl pi phaylashim olmsh. qutlarhim and tbrk ederm nice write thank you for all congrulations

ChOK QsL pİ pHaYlAşIm OlmSh.qUtLaRhım AnD tBrk EdErıM NiCe WrİTe tHaNq yOu fOr AlL CoNqRuLatİoNS..

Son Düzenleme: Hiper£l£v£nKids ~ 30 Aralık 2008 19:25
Raxx36
30-12-2008, 19:36   |  #34  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Gördüğüm yerde öldüresim geliyor !!!! kızılayın 3te 1 i bunlarla dolu küçük emrahın modern hali sanıyorlar kendilerini ... :=) 'ata demirer'in gösterisindeki küçük emrah şarkısına hastayım zaten bunları görünce o şarkı aklıma geliyor gülme krizi başlıyor ehehehe :=)
'kimseessizzzzz.... '

GazI_9o9
30-12-2008, 23:00   |  #35  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
1,126 mesaj
trinity
kendinden bahsedip kendi kendini kınaman çok güzel bir davranışAlkışAlkışAlkış
uzatmak istemiyorum ama yazmadan edemeyeceğim...yaw ne laf anlamaz adamsın..sen değilmisin benim yorumuma laf eden..Allah'ım çattık yahu..dediklerin de birbirinden tutarsız arkadaşım sen neden bahsediyosun anlaşamıyoruz galiba..bi de üste çıkmaya çalışmaz mı Allah'ım AllahımDeli

edit: ha bu arada o alkışları asıl sen hakediyorsun..10 misli benden sana

Son Düzenleme: GazI_9o9 ~ 30 Aralık 2008 23:02
physfg
31-12-2008, 03:24   |  #36  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

nefret ettiğim birisi olsa ve Allah bana onun tipini istediğim gibi değiştirme yetkisi verse aynen bunlara benzetirdimKahkahaIslık
tiplere bak yafffBeğenmedimKamçıZonkBeğenmedim

dznlm: en manyağını buldum ehe ehe puha KahkahaKahkahaKahkaha

Son Düzenleme: physfg ~ 31 Aralık 2008 03:49
piRe_
31-12-2008, 03:58   |  #37  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Birisinin yorumu;
[E]vcillestirilmis [M]aymun [O]rdusu:)))

Hahaha koptum. Beğendim

Hayvanseverler derneğinin fanatiklerine söyleyelimde bu garip maymunları korumaya alsınlar. Nasıl olsa evde besledikleri kedi, köpeklerin dillerini! bir takım emellerinde kullanıyorlar.

Gelde Hitler'i taktir etme.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 31 Aralık 2008 04:00
Hiper£l£v£nKids
31-12-2008, 15:23   |  #38  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Bende koptum msn nickim: [E]VCİLLEŞTİRİLMİŞ [M]AYMUN [O]RDUSU KahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

piRe_
Birisinin yorumu;
[E]vcillestirilmis [M]aymun [O]rdusu:)))

Hahaha koptum. Beğendim

Hayvanseverler derneğinin fanatiklerine söyleyelimde bu garip maymunları korumaya alsınlar. Nasıl olsa evde besledikleri kedi, köpeklerin dillerini! bir takım emellerinde kullanıyorlar.

pctrans
01-01-2009, 02:11   |  #39  
Yıllanmış Üye
542 mesaj

evet ben o emrahın üstündekini biliyorum ve tiksiniyorum kız mı erkek mi daha anlamış değilim ama ne diyelim x-ray cihazı en büyük düşmanı

edit:x-ray=en çok havaalanlarında rastlanan metalleri yakalayan araç.:D

örnek:silah, bıçak, piercing:D:D:D:D

physfg
01-01-2009, 02:20   |  #40  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
piRe_
Nasıl olsa evde besledikleri kedi, köpeklerin dillerini! bir takım emellerinde kullanıyorlar.

puha puha "dil" meselesi :)

hakikaten bi hitler daha mı lazım ney?

Selçuk İslamoğlu
01-01-2009, 10:24   |  #41  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Lütfen konuya geri dönelim. İnsanları eleştirmek kolay. Kendimize bakalım.

Hallederiz_87
01-01-2009, 14:38   |  #42  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj

"HİPNOZUM" böyle fasafiso şeyleri yazmak kolay asıl mesele bize o dili öğretende taa ilk okuldan belli "İng" evvela eğitim sonra TV,çevre vs derken türkçe bozulmasında nasıl saa kalsın...!

Kütlür Emperyalizmine Hayır Yaşasın Türklük

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 02 Ocak 2009 00:18
TuncaBozkurt
02-01-2009, 16:44   |  #43  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Selçuk İslamoğlu
...Dilimizi sadece İngilizce ve Fransızca değil, Arapça ve Farsça'dan da arındırmak en güzelidir...
Kesinlikle katılıyorum. İnsanlar arasında şöyle yanlış bir görüş var: Özellikle Osmanlı zamanlarında dil Arapça-Farsça boyunduruğu(özellikle bu kelimeyi kullanıyorum) altında olduğu için dilimize çok sayıda Arapça ve Farsça kökenli kelime yerleşmiş. Çok sayıda insan batı dillerinden gelen kelimeleri yabancı sayarken, Arapça ve Farsçadan gelen kelimeleri yabancı saymıyorlar. Aynısını Milli Eğitim Bakanlığımız da yapıyor. Örneğin bir dersin adı(ilköğretim 8. sınıfta ve lisede aynı adla okutuluyor bildiğim kadarıyla) T.C. İnkılap Tarihi. Neden T.C. Devrim Tarihi değil?

Nitekim Türkçeye en çok kelime veren dil Arapçadır.(kaynak:TDK) Fransızca ikinci sırada geliyordu sanırım.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 02 Ocak 2009 16:47
Selçuk İslamoğlu
02-01-2009, 17:45   |  #44  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
tuncab
Aynısını Milli Eğitim Bakanlığımız da yapıyor. Örneğin bir dersin adı(ilköğretim 8. sınıfta ve lisede aynı adla okutuluyor bildiğim kadarıyla) T.C. İnkılap Tarihi. Neden T.C. Devrim Tarihi değil?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın adı bile Türkçe değil ki... Milli (Arapça) = Ulusal (Türkçe)

Mehmet-
02-01-2009, 18:49   |  #45  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Milli Eğitim Bakanlığı'nın adı bile Türkçe değil ki... Milli (Arapça) = Ulusal (Türkçe)
Bunu öğrendiğim iyi oldu.

uGuR.uK
02-01-2009, 19:18   |  #46  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Selçuk İslamoğlu
oo tamam, ben bunu "İnkılap Tarihi" ile vururum her fırsatta birilerinin yüzüneGülümseme

TuncaBozkurt
02-01-2009, 21:00   |  #47  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Biraz suyunu çıkarmış oldum ama devletin adı bile Türkçe değil.Kahkaha
Türkiye Cumhuriyeti Devleti
Türkiye:Türkçe
Cumhuriyet:Arapça(bu arada ben Farsça diye biliyordum, değilmiş)
Devlet:Arapça

uGuR.uK
02-01-2009, 22:24   |  #48  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
tuncab
Biraz suyunu çıkarmış oldum ama devletin adı bile Türkçe değil.Kahkaha
Türkiye Cumhuriyeti Devleti
Türkiye:Türkçe
Cumhuriyet:Arapça(bu arada ben Farsça diye biliyordum, değilmiş)
Devlet:Arapç
aslında bu kadar detaylı düşünürsek dilin yarısından çoğunu atmamız gerekir, yani TDK tarafından dilimizde belirtilmiş bu ve bunu gibi birçok kelime. Cumhuriyet yerine ne kullanabilir şimdi? Atatürk'te zamanında onu söylemiş. kendi dilimize özgü karşılığı olanları tabiki doğru şekilde kullanmalıyız ama bu tarz artık dilin içinde tek başına yer etmiş kelimelere pek birşey yapılamaz bence.

Kapalı Hesap (79876)
02-01-2009, 22:44   |  #49  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Galiba biz arabız. Kahkaha

Ama Toplum bu kelimeleri benimsediyse hepsi Türkçe'dir. Cumhuriyet de Türkçe dir, Milli de Türkçe. TDK tarafından belirtilen herşey Türkçe kimse benimsemezse o zaman alıntı olur. Benim düşüncem bu.

Selçuk İslamoğlu
02-01-2009, 23:02   |  #50  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Türkçe'si varsa, neden kullanılmasın ki? "Milli Takım" yerine "Ulusal Takım" gayet rahat söylenebilir. Kimse de bu nedir demez...