Lütfen Yardım !

akanH
10-10-2019, 00:14   |  #1  
akanH avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

İyi günler. 

Arkadaşlar bir kaç gündür başıma peyda olan sorun için sizden yardım isteyeceğim. Bilgisayarını kullanırken mavi ekran hatası alıyorum ve zaman farketmiyor bazen açar açmaz veriyor bazen 3-5 saat kullanınca veriyor bu hatayı hata kodu ; IRQL NOT LESS OR EQUAL 

internetten bakmadığım site kalmadı çözümünü bulamadım daha sonra Microsoft’un kendi sitesinde okuduğum yazıya göre benim yaptığım undervolt işleminden kaynaklanacağını düşündüm. Yazıda 3. Parti program, bilgisayarınıza bağlı bir donanım, sonradan eklediğiniz bir yazılım veya sonradan yapmış olduğum ayarlar gibi birşeylerden bahsediyordu. Bu hatanın benim yapmış olduğum undervolt işlemiyle bir alakası olabilir mi ? Eğer olursa voltaj ayarını tekrar orjinaline nasıl çevirebilirim ? 

Erkan kartım msi rx 570 armor / kullandığım program afterburner

Son Düzenleme: akanH ~ 10 Ekim 2019 00:16 Neden: Eksik bildirim
klyglsn
11-10-2019, 00:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

afterburnerle hız aşımımı yaptınız proğramı sileceksiniz hiç sistemgeriyükleme denedinizmi anakartın chipsetleride çökmüş olabilir

zombi
11-10-2019, 13:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

bu sürücü hatası. bi sürücüyü yanlış yüklediniz ya da sistem diskinizdeki hata nedeni ile sürücü çakılıyor.

excel_mustafa
17-10-2019, 22:42   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

windows güncellemeleri ekran kartı driverının çalışmasını etkiliyor olabilir. son 1 haftada yüklenen güncellemeleri kaldır. ekran kartının en son çıkan driverını yükle.

tianjin
29-10-2019, 18:27   |  #5  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Yalnızca ekran kartı ile alakalı olmayabilir. RAM (BELLEK) slotlarında bulunan iki parçanın "MHZ" değerleri şayet uyuşmuyor ise, mavi ekran kaçınılmazdır. Eğer kullandığınız "HDD" zarar görmüşse, kurduğunuz Windows tam anlamıyla sorunsuz değil ise, mavi ekran hatası alabilirsiniz. Bundan başka kullandığınız yazılım-programları dikkatlice inceleyiniz. Hatta PC için hazırlanmış bir virüs var ise, mavi ekran hataları çoğalabilir. Ekran kartı, anakartın "pci express" slotuna uygun olmayabilir. Dahası ekran kartının driverları resmi AMD-INTEL resmi sitesinden indirilmelidir. Eğer parçanız INTEL ise anakart chipsetlerini yüklemeyi deneyiniz. Donanımsal olarak sistem değiştirmişseniz, belki formatlamayı unutmuş olabilirsiniz.